logotype
październik 2018
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
 

 Pobierz plakat -
 październik 2018

 
KUP BILET
 
 

Sponsor główny Filharmonii
i Mecenas Kultury 

PGE SA

 

Sponsor strategiczny PFB

energa

52018

Koncert z okazji 25-lecia stosunków Polsko-Macedońskich.
Program:
Fryderyk Chopin (1810 -1848)
Mazurek a-moll op.17nr 4.
Aranżacje dwóch pieśni z czasów I wojny światowej: O mój Rozmarynie i Przybyli ułani

Pande Shahov - Pletenki (Warkocze) oparte na transkrypcjach tradycyjnej muzyki macedońskiej

Wykonawcy:
Simon Trpčeski – fortepian
Hidan Mamudov - klarnet, saksofon, kaval
Aleksandar Krapovski - skrzypce
Alexander Somov - wiolonczela
Vlatko Nushev - perkusja
Risto Gjorevski - klarnet, saksofon (gościnnie)

 

Simon Trpčeski jest znany z klasycznych sal koncertowych, jako najbardziej rozpoznawalny wirtuoz macedońskiego pochodzenia. W jego repertuarze dominuje muzyka późnego romantyzmu i pierwszej połowy XX wieku: dzieła Piotra Czajkowskiego, Sergiusza Rachmaninowa, Aleksandra Skriabina, Sergiusza Prokofiewa. Artysta chętnie wykonuje też dzieła Fryderyka Chopina i Claude'a Debussy'ego. Tym razem jednak usłyszymy macedońskiego pianistę w zupełnie innym repertuarze i w innej roli. Artysta wystąpi jako lider zespołu złożononego z zaprzyjaźnionych muzyków, których łączy bałkańskie pochodzenie (Somov jest Bułgarem pozostali Macedończykami), a w repertuarze znajdą się głównie aranżacje ludowej muzyki macedońskiej w opracowaniu Pande Shahova. W ten sposób Simon Trpčeski realizuje swoje marzenie, ukazania na estradach świata piękna ludowej muzyki Macedonii. Projekt zatytułowany Makedonissimo, miał swoją premierę 12 stycznia tego roku w Londynie, w słynnej Wigmore Hall.
W maju 2018 roku artysta zaprezentuje ten projekt w kilku miastach Polski. Jednak w Polsce, program zostanie wzbogacony o dodatkowy element związany z przypadającymi w 2018 roku obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dlatego program polskiej odsłony Makedonissimo zaczyna się od słynnego Mazurka a-moll op. 17 nr 4 Chopina, w którym nuta ludowa jest bardzo wyraźna. Początek koncertu może sprawiać więc wrażenie „klasycznego” recitalu. Ale już opracowania pieśni żołnierskich z czasów I wojny światowej wprowadzą nas w stronę programu Makedonissimo.
Projekt to niezwykły, oparty na połączeniu elementów muzyki klasycznej, ludowej i jazzowej. Opracowania Shahova sięgają do autentycznych melodii ludowych, ale potem ulegają przetworzeniu zgodnie z wymogami współczesnej estetyki. Niemniej niezwykły charakter muzyki macedońskiej dominuje. Jak pisze w komentarzu do swoich kompozycji Pande Shahov:
Najważniejszą cechą idiomu macedońskiej muzyki ludowej są nieregularne rytmy. Choć podobne wzorce spotykane są w innych tradycjach muzycznych Bałkanów, szczególnie autentyczny oddźwięk mają w macedońskiej muzyce ludowej. Może to wynikać z rytmu mowy macedońskiej, w której wszystkie sylaby mają tę samą długość niezależnie od liczby sylab w słowie. Podczas gdy w wielu innych językach wyraz trzysylabowy jest zwykle skracany do wielkości dwóch sylab (dając w rezultacie triolę), w języku macedońskim na końcu umieszcza się dodatkowa przerw.
Rytmy macedońskie rzeczywiście mogą nas zaskoczyć. Nawet proste metrum 9/8, które dla nas składa się z trzech trójmiarowych elementów (3+3+3), Macedończycy grupują 2+2+2+3. Popularne są tak nietypowe w muzyce klasycznej układy jak 7/8, 13/8 czy nawet 18/8 i 22/8. Obok żywiołowych rytmów w muzyce Macedońskiej spotykamy liryczne fragmenty, a muzycy nie tylko grają na instrumentach ale czasem także śpiewają. Zwróćmy jeszcze uwagę na instrumentarium. Obok klasycznego fortepianu, klarnetu, skrzypiec, wiolonczeli i saksofonu muzycy wykorzystują orientalny rodzaj fletu - kaval o charakterystycznym nosowym brzmieniu oraz darbukę – rodzaj bębna używanego w krajach bałkańskich i na Bliskim Wschodzie. Te wszystkie elementy składają się na muzyczny koloryt kraju nie aż tak od nas odległego, a tak mało znanego jakim jest Macedonia.


Tekst: Lech Dzierżanowski

 

Koncert odbywa się w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem im. Ludwiga van Beethovena

stowarzyszenie LvB logo czarne

ambasada Macedonii

Ambasada Republiki Macedonii
Embassy of the Republic of Macedonia