Justyna ReczendiJustyna Reczeniedi – sopran, solistka Warszawskiej Opery Kameralnej.
Śpiewaczka, skrzypaczka, polonistka, producent.
Ostatnia uczennica legendarnej Bogny Sokorskiej – niezapomnianego „Słowika Warszawy".
Absolwentka wydziału wokalnego Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie w klasie prof. Zdzisławy Donat (dyplom z wyróżnieniem z wynikiem celującym w 2003 r.) oraz magister filologii polskiej Uniwersytetu Warszawskiego (z wynikiem bardzo dobrym w 2002 r.)
Debiutowała w 2004 r. na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej partią Fiordiligi w „Cosi fan tutte". Od tego czasu bierze aktywny udział w corocznym Festiwalu Mozartowskim oraz prowadzi działalność koncertową, występując z wieloma orkiestrami w kraju i za granicą (Austria, Hiszpania, Japonia, Liban, Litwa, Łotwa, Niemcy, Węgry). Współpracuje z filharmoniami w całej Polsce, a także z zespołami „Camerata Vistula", „Narol Baroque", „Capellą Cracoviensis".
W sezonie 2005/2006 występowała w Rydze jako Cherubin w „Weselu Figara" W. A. Mozarta w reżyserii V. Nemirovej na deskach Łotewskiej Opery Narodowej.
Justyna Reczeniedi jest laureatką wielu nagród na konkursach wokalnych. Zdobyła II nagrodę na I Ogólnopolskim Konkursie Dla Młodych Sopranów im. K. Jamroz w Busku Zdroju, III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Operetkowym im. N. Dostal'a w Wiedniu, a także I nagrodę na II Ogólnopolskim Konkursie Wykonawstwa Muzyki Operetkowej
i Musicalowej im. I. Borowickiej w Krakowie, gdzie otrzymała również kilka nagród specjalnych. We wrześniu 2009 r. została laureatką III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Operowym „Arteincanto" w Basciano (Włochy).
Do największych dotychczasowych osiągnięć artystycznych śpiewaczki należą występy m.in. w Tokio City Opera w ramach japońskiego tournee w listopadzie i grudniu 2004 i 2006 r. Justyna Reczeniedi prezentowała swe umiejętności dwukrotnie w tym kraju jako solistka koncertów z Warsaw Chamber Ensemble pod batutą Z. Gracy i K. Bumanna.
W sierpniu 2007 i 2008 odniosła sukces na Europejskim Festiwalu im. J. Kiepury w Krynicy, w koncertach prowadzonych przez Bogusława Kaczyńskiego, transmitowanych przez Telewizję Polską i Polskie Radio.
W marcu 2009 r. została powtórnie zaproszona na Festiwal Al. Bustan w Bejrucie, po którym ukazały się znakomite recenzje w libańskiej prasie.
W listopadzie 2009 wzięła udział w telewizyjnym show Polsatu w programie „Jak oni śpiewają", gdzie w półfinale wykonała z Agnieszką Włodarczyk Habanerę z opery „Carmen" G. Bizeta.
Od stycznia 2007 r. współpracowała z Teatrem Wielkim - Operą Narodową. Kreowała rolę Basi w przedstawieniu „Zabobon czyli Krakowiacy i Górale" K. Kurpińskiego i Papageny w spektaklu „W krainie czarodziejskiego fletu" W. A. Mozarta. Występowała również w „Śpiewniku domowym" Marii Fołtyn. W styczniu 2008 r. wzięła udział w prapremierze spektaklu „Magiczny Doremik" M. Ptaszyńskiej.
W czerwcu 2009 r. wystąpiła z sukcesem w koncercie „Włoska Noc Operowa w Zamościu – Sławomir Pietras i jego goście" pod batutą T. Wicherka oraz wzięła udział w polskiej prapremierze opery J. A. Hassego „Marc'Antonio e Cleopatra" pod kierownictwem W. Kłosiewicza w reżyserii J. Stokalskiej, kreując tytułową rolę żeńską.
Od 2003 roku artystka współpracuje z zespołem „Con Passione" Jerzego Cembrzyńskiego, wiele koncertując i stale poszerzając program. Wspólny dorobek zespołu i wokalistki to ok. 60 pozycji z repertuaru operowego, operetkowego, musicalowego i filmowego, czego potwierdzeniem jest nagranie dwóch płyt fonograficznych – „Tam mnie znajdziesz" oraz „Najpiękniejsze arie operowe na sopran liryczno-koloraturowy". Oba wydania spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno wśród melomanów jak i krytyki muzycznej.
Justyna Reczeniedi zajmuje się także rzadkim gatunkiem, jakim jest poezja śpiewana z elementami klasycznymi. W 2010 roku powstała pierwsza płyta pt. „Szczęśliwi" do słów takich poetów jak F. Garcia Lorca, M. Pawlikowska-Jasnorzewska, E. Bryll i M. Wawrzkiewicz.
Najnowsza płyta Justyny Reczeniedi i Con Passione to „Pomiędzy światem a nami" z poezją ks. Jana Twardowskiego z udziałem wielkiego polskiego aktora Jerzego Zelnika.
W lipcu 2010 r. wystąpiła w spektaklu plenerowym w roli Violetty w operze „Traviata" G. Verdiego w reżyserii Jana Młodawskiego u boku artystów Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.
Od lutego 2009 r. prowadzi cykliczny program radiowy u boku męża Gábora Fekete de Reczenied „Za kulisami oper i sal koncertowych" w Radio Bogoria 94,5 MHz.
Jest autorką książki „Bogna Sokorska. Życie i kariera Słowika Warszawy – wspomnienie", wydanej w czerwcu 2011 r.