logotype
 

 Pobierz plakat -
 Kwiecień 2018

 
KUP BILET
 
 

Sponsor Główny Filharmonii
i Mecenas Kultury 

PGE SA

 

Sponsor Strategiczny PFB

energa

Repertuar

Rok Miesiąc Do miesiąca

JACEK KRENZ "MIEJSCA/PLACES/LUGARES"


Od Poniedziałek, 11. kwiecień 2016 -  18:00
Do Środa, 27. kwiecień 2016 - 16:00
Foyer główne 1. piętro
 Bilety w cenie  
KUP BILET 
 WYSTAWY

Wernisaż wystawy
11/04 godz. 18:00

Wstęp wolny

Jacek Krenz obraz

 

Jacek Krenz

Architekt, malarz, profesor na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i Universidade da Beira Interior w Portugalii. Autor książek: Architektura znaczeń oraz Ideogramy Architektury. Między znakiem a znaczeniem. Zaprojektował m.in. kościół na Kaszubach (z arch. P. Lochem), Pawilon Gdański na Międzynarodowym Festiwalu Współczesnej Sztuki i Architektury Północy w Leeuwarden (Holandia) oraz Art Hotel "Lalala" w Sopocie. Współautor Pomnika Poległych Stoczniowców 1970 oraz Cmentarza Nieistniejących Cmentarzy. Swoje malarstwo prezentował m.in. w Chorwacji, Danii, Holandii, Irlandii, Portugalii i Wielkiej Brytanii. Jeden z założycieli Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich, Urbansketchers Portugal Beiras i Urbansketchers Gdańsk. Instruktor Urbansketchers International.
Galeria internetowa: www.watermarks.weebly.com

Malując sceny, miejsca i krajobrazy, tak naprawdę przekształcamy umykającą chwilę w trwały ślad w pamięci. Na przecięciu sztuki i rzeczywistości próbujemy odnaleźć niepowtarzalną, wzbogaconą o metaforę, tajemnicę genius loci.
Jednak pomiędzy intencją a jej twórczą interpretacją stoi warsztat malarski ze swoimi regułami i specyfiką. Nieustanna gra możliwości i ograniczeń, spontaniczny gest pędzla na styku z powierzchnią papieru czy płótna w poszukiwaniu właściwej formy i tonacji - same w sobie są fascynującą formą podróży.

"Akwarele Jacka Krenza stanowią bardzo osobistą próbę przetworzenia rzeczywistości, uchwycenia chwili w całym jej pięknie - są plastycznym odzwierciedleniem uniwersalnej potrzeby poszukiwania harmonii z dala od zgiełku świata. To poetyckie "powidoki", subtelne impresje odwiedzanych miejsc, poznawanych kultur. Pozorna lekkość tych realizacji stanowi plon lat doświadczeń, nieuniknionych "prób i błędów". Akwarela ze swoją nieprzewidywalnością stanowi bowiem jedną z najtrudniejszych technik plastycznych. Wielu twórców, w tym także bardzo wielu związanych, tak jak Jacek Krenz z architekturą, uległo jednak fascynacji specyficzną konfrontacją zachodzącą między zamiarem autorskim a alchemią procesu artystycznego. Popularne wśród uprawiających tę dziedzinę sztuki stało się powiedzenie, że "aby stworzyć jedną dobrą realizację, trzeba najpierw namalować tysiąc, tymi samymi farbami na tym samym gatunku papieru."
z recenzji Rafała Radwańskiego

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Wróć