Pobierz plakat -

Gia Kanczeli (1935*)
"A little Daneliade"

Miłosz Magin (1929-1999)
Koncert na klarnet, smyczki i kotły

Charles Ives (1874–1954)
I Symfonia d-moll

Karol Respondek klarnet
Na zdjęciu: Karol Respondek

Karol Respondek - Studia odbywał w klasie prof. Henryka Kierskiego w Akademii Muzycznej w Katowicach. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1986 roku. Jest laureatem Ogólnopolskich Przesłuchań Uczniów Szkół Muzycznych w Opolu (1981) – I nagroda, Międzynarodowego Konkursu Klarnetowego im.K.Kurpińskiego we Włoszakowicach (1986) oraz Konkursu Muzyki Kameralnej na Instrumenty Dęte w Bydgoszczy (1985) – I nagroda i Nagroda Główna Krajowego Biura Koncertowego.
Po studiach czasowo współpracował z katowickim NOSPR-em oraz Polską Filharmonią Kameralną W. Rajskiego. Od roku 1989 jest pierwszym klarnecistą orkiestry Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, z którą wielokrotnie występował jako solista wykonując utwory Mozarta i Webera.
W 1995 dokonał polskiego prawykonania „Tuireadh” na klarnet i smyczki Jamesa McMillana pod dyrekcją samego kompozytora – obecnie najwybitniejszego brytyjskiego twórcy muzyki współczesnej. Występował również jako solista z orkiestrą Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Filharmonii Śląskiej w Katowicach interpretując utwory C.Debussy'ego i I.F.Dobrzyńskiego oraz Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze prawykonując z orkiestrą w Polsce koncert klarnetowy Miłosza Magina.
Wraz z orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej brał udział w tournées artystycznych po Chinach, Rosji i USA.
Koncertuje również jako kameralista Bałtyckiego Kwintetu Dętego, “Baltic Winds” - zespołu instrumentów dętych Filharmonii Bałtyckiej oraz Grand Trio Brillant (flet, klarnet i harfa).
Jest autorem orkiestracji akompaniamentu koncertu klarnetowego As-dur I.F.Dobrzyńskiego, bardzo cennej pozycji polskiej literatury muzycznej XIX wieku na instrument dęty. Ponadto dokonał wielu transkrypcji na klasyczny kwintet dęty, m.in.: „Obrazki z wystawy” Mussorgskiego. Niektóre z nich, jak i jego transkrypcje utworów Fr.Chopina na klarnet i fortepian zostały wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w Krakowie.

SLIDER 1920x800 1

szczegółowy program: www.solidarityofarts.pl