logotype

Repertuar

Poprzedni miesiąc Poprzedni dzień Następny dzień Następny miesiąc
Rok Miesiąc Do miesiąca

GJP Trzy odsłony polskiej muzyki


Piątek, 23. listopad 2018, 19:00
Sala Koncertowa PFB
 

Bilety w cenie  10-55zł

 Gdańska Jesień Pianistyczna

kup bilet 24Filharmonicy Gdańscy dla Niepodległej

Pochodzącej ze Lwowa a obecnie zamieszkałej we Francji Elżbiety Sikory nie trzeba w Gdańsku specjalnie przedstawiać. To tu bowiem odbyła się polska premiera jej opery Madame Curie, artystka była też rezydentką na Gdańskim Festiwalu Muzycznym i z myślą o Gdańsku powstał też jej Koncert Oliwski na organy i orkiestrę. Tym razem usłyszymy jej Pięć miniatur.
Trudno znaleźć lepszego wykonawcy Koncertu f–moll Chopina niż laureat Konkursu Chopinowskiego w 1970 roku Janusz Olejniczak. Jego gra łączy wrażliwość i niezwykłe wyczucie frazy z doskonałością techniczną.
II Symfonia Szymanowskiego to jedno z najbardziej złożonych dzieł tego twórcy. Jej faktura jest niezwykle skomplikowana, co stanowi poważne wyzwanie dla orkiestry i dyrygenta. Paweł Przytocki nagrał parę lat temu właśnie tę symfonię z Filharmonią Krakowską – zna więc dokładnie wszystkie tajniki tego bardzo wartościowego i istotnego w historii muzyki polskiej, choć niełatwego w odbiorze dzieła.
Paweł Przytocki przedstawia więc bardzo oryginalny pejzaż muzyki polskiej: od Sikory przez Chopina do Szymanowskiego. Na koncert Chopina z Januszem Olejniczakiem wszyscy czekają na pewno z niecierpliwością, ale warto nie zapominać o bardziej wymagającej ale wspaniałej II Symfonii Szymanowskiego.

Paweł Przytocki – dyrygent
Janusz Olejniczak – fortepian
Orkiestra Symfoniczna PFB
Konrad Mielnik -
prowadzenie

 

Program:

Elżbieta Sikora - Pięć miniatur
Fryderyk Chopin - Koncert fortepianowy f –moll op. 21
Karol Szymanowski - II Symfonia B-dur op. 19

 

Cena karnetu normalnego za pięć koncertów GJP w dniach 09, 12, 16, 21, 23 listopada 2018  - 125 złotych.

23.11.18 J. Olejniczak fot. Paulina Sokołowska

 

Patronat medialny:

TVP3 2016

Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

tuttiPLPWM logo czarnobiale 1

Niepodlegla logo CMYK kolor 1

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Gdansk

 
 
 
 

Wróć