logotype
September 2020
M T W T F S S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
   
 
BUY TICKET

 

 

Strategic Sponsor PFB

energa nowe 

Main Sponsor of PFB 
Patron of Culture

logo PGE Energia Ciepa SA pionCMYK 1

AGENCY CONCERTS

See by year See by month See by week See Today Search Jump to month

KROKE & TOMASZ STAŃKO


Saturday, 08/10/2016, 19:00
Sala Koncertowa
 Tickets price  40-120zł
BUY TICKET 
 AGENCY CONCERTS

koke tomasz stanko

8 października 2016 roku w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej odbędzie się wyjątkowy koncert – KROKE & TOMASZ STAŃKO!
Jazz, klezmer, etno, improwizacja, czyli światowej klasy dialog muzyczny jednego z najwybitniejszych trębaczy naszych czasów z krakowskim triem instrumentalistów.

Tomasz Stańko to bez wątpienia jedna z najwybitniejszych osobowości polskiej kultury i sztuki. Trębacz i kompozytor jazzowy, rozpoznawany i zapraszany do występów na całym świecie. Od niemal dekady regularnie pojawia się w pierwszej dziesiątce trębaczy prestiżowej ankiety amerykańskiego magazynu „Down Beat”. Występować zaczął pod koniec lat 50-tych. Współpracował z Krzysztofem Komedą, Adamem Makowiczem, Edwardem Vesalą, Cecilem Taylorem, Bobo Stensonem, Andersem Jorminem, Tonym Oxley’em, Lee Konitzem i Craigiem Tabornem. Wydał 37 albumów. Jest również autorem muzyki filmowej i teatralnej. Na stałe mieszka w Nowym Jorku.

KROKE to zespół, początkowo kojarzony jedynie z muzyką klezmerską, w swojej obecnej twórczości sięga po inspiracje do muzyki etnicznej i autorskie improwizacje. W ten sposób tworzy własny, unoszący się ponad granicami, formami i czasem styl, który został nie tylko zauważony przez publiczność, lecz także doceniony przez artystów całego świata. Zachwycił się nimi Steven Spielberg, urzekli Petera Gabriela, grali z Genesis i nagrywali z Nigelem Kennedym, a teraz wystąpią na scenie z Tomaszem Stańko . Zespół Kroke od 22 lat buduje własny muzyczny styl i wciąż szuka nowych artystycznych wyzwań -Tomasz Kukurba (altówka, śpiew, instrumenty perkusyjne), Jerzy Bawoł (akordeon) i Tomasz Lato (kontrabas) znają się od czasów liceum muzycznego w Krakowie. Kroke założyli w 1982 roku. Najpierw grali dla siebie, potem postanowili wyjść na krakowskie ulice. I tak się zaczęło.
Inspiruje ich głównie muzyka żydowska, nie do końca jednak trzymają się granic nurtu. Lubią mieszać, poszukiwać, sięgają często także do etnicznych źródeł, ale – jak twierdzą krytycy – to improwizacja jest ich wizytówką. Dlatego wszystkie swoje albumy studyjne stworzyli dając się ponieść chwili, nastrojowi.
Od początku istnienia ideą zespołu było ciągłe szukanie czegoś nowego, także w nas samych. Chcielibyśmy – przyznają muzycy – aby nasza muzyka była nazywana po prostu MUZYKĄ KROKE.

 
 

Back