logotype
September 2020
M T W T F S S
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
   
 
BUY TICKET

 

 

Strategic Sponsor PFB

energa nowe 

Main Sponsor of PFB 
Patron of Culture

logo PGE Energia Ciepa SA pionCMYK 1

AGENCY CONCERTS

See by year See by month See by week See Today Search Jump to month

II GDAŃSKI KONCERT PRAWYKONAŃ


Tuesday, 08/11/2016, 18:00
To Thursday, 17/11/2016
Sala Kameralna
 Tickets price  
BUY TICKET 
 AGENCY CONCERTS

Tadeusz Dixa - dyrygent
Karolina Piątkowska-Nowicka - skrzypce
Sinfonietta Pomerania

Program:
Sławomir Zamuszko
Sinfonietta
Tadeusz Dixa
Ballada na skrzypce i orkiestrę kameralną
Andrzej Dziadek
Sinfonietta nr 2

dixa tad

Tadeusz Dixa – kompozytor i dyrygent. Studiował w Akademii Muzycznej w Gdańsku, uzyskując dyplomy w trzech specjalnościach: teorii muzyki (dyplom z wyróżnieniem), kompozycji w klasie Andrzeja Dziadka (dyplom z wyróżnieniem) oraz dyrygentury symfoniczno-operowej pod kierunkiem Wojciecha Rajskiego. Jako stypendysta programu Erasmus, odbył roczne studia kompozytorskie i dyrygenckie w Universität für Musik und darstellende Kunst Graz w Austrii. Był także stypendystą Miasta Gdyni oraz Marszałka Województwa Pomorskiego. Od 2009 roku pracuje na Wydziale Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Utwory Tadeusza Dixy wykonywane były na koncertach i festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą (w Austrii, Niemczech, we Francji i Włoszech). Jego kompozycje orkiestrowe znajdowały się w repertuarze głównych zespołów filharmonicznych Wybrzeża – m.in. Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku oraz Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot. Będąc wiceprezesem Fundacji Sinfonietta Pomerania jest organizatorem wielu wydarzeń artystycznych, do których należą m.in. Festiwal Muzyki Współczesnej „Nowe Fale” i Gdańskie Koncerty Prawykonań.
Jako dyrygent specjalizuje się w repertuarze muzyki współczesnej. Od roku 2014 prowadzi orkiestrę Sinfonietta Pomerania, z którą dokonał wielu prawykonań dzieł kompozytorów polskich. W 2015 roku, nakładem wydawnictwa DUX, ukazała się płyta z twórczością współczesnych kompozytorów Pomorza, będąca efektem jego współpracy z Orkiestrą Kameralną Akademii Muzycznej w Gdańsku.

karolina piatkowska

Karolina Piątkowska-Nowicka z wyróżnieniem ukończyła Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie prof. Henryka Keszkowskiego. W latach 2004-2006 studiowała w Musikhochschule w Luzernie (Szwajcaria) w klasie prof. Sebastiana Hamanna. Wielokrotnie uczestniczyła w mistrzowskich kursach muzycznych, kształcąc się pod kierunkiem m.in. Zakhara Brona, Edwarda Gracha, Petru Munteanu, Wandy Wiłkomirskiej, Wolfganga Marschnera.
Jest laureatką wielu konkursów kameralnych w Polsce i za granicą, m.in. Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kameralnych we Wrocławiu (I miejsce), Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kameralnych im. G. Bacewicz w Łodzi (II miejsce), Międzynarodowy Konkurs Muzyki Współczesnej im. K. Pendereckiego w Krakowie (I miejsce), Międzynarodowy Konkurs Zespołów Kameralnych im. V. Gui we Florencji (nagroda specjalna). Otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Sopotu i Gdańska, Marszałka Województwa Pomorskiego, oraz Rotary Club. Dwukrotnie nominowana była do nagrody „Młodzi Twórcy Kultury”. W 1997 roku otrzymała skrzypce od niemieckiego lutnika Gottfrieda Raabsa, na których gra do dzisiaj.
Występuje z recitalami solowymi i kameralnymi w Polsce i za granicą ( m.in. Niemcy, Francja, Holandia, Włochy, Finlandia, Estonia, Szwecja, Chiny). Grała koncerty solowe z orkiestrami tj. Polska Filharmonia Bałtycka, Państwowa Orkiestra Kameralna „Sinfonia Baltica”, Hanzeatycka Orkiestra Kameralna „Hanseatica”, Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Gdańsku.
W latach 2002-2006 pełniła funkcję koncertmistrza w Polskiej Orkiestrze Kameralnej „Sinfonia Baltica” w Słupsku, od 2006 roku prowadzi grupę drugich skrzypiec w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Od 2003 roku pracuje w macierzystej Uczelni początkowo jako asystent, a od 2011 roku na stanowisku adiunkt doktor.
Od 2006 roku współtworzy kwartet smyczkowy NeoQuartet specjalizujący się w wykonawstwie muzyki współczesnej. Zespół ma w swoim dorobku wiele płyt wydanych przez wytwórnię DUX, Acte Prealable, Gavia Music, Soliton. Kwartet był dwukrotnie nominowany do nagrody muzycznej „Fryderyk”. NeoQuartet wystąpił już na wielu prestiżowych festiwalach w Polsce (Warszawska Jesień, Musica Electronika Nova, Poznańska Wiosna Muzyczna, Nostalgia, Gdański Festiwal Muzyczny) i na arenie międzynarodowej (Kontrasty-Ukraina, Other Sound-Rosja, Beijing Modern – Chiny, Randfestspiele-Niemcy, i inne). W 2012 i 2014 roku muzycy wystąpili z projektem „Głosy Gór” przy okazji oficjalnych wizyt Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w Lozannie i Palermo. NeoQuartet jest organizatorem festiwalu NeoArte-Spektrum Muzyki Nowej.

 
 

Back