logotype
October 2020
M T W T F S S
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
   
 
BUY TICKET

 

 

Strategic Sponsor PFB

energa nowe 

Main Sponsor of PFB 
Patron of Culture

logo PGE Energia Ciepa SA pionCMYK 1

TYPES OF CONCERT

See by year See by month See by week See Today Search Jump to month

PAWEŁ ŁUKASZEWSKI - ŚWIATOWA PRAPREMIERA PODCZAS GALI WRĘCZENIA POMORSKIEJ NAGRODY ARTYSTYCZNEJ!


Thursday, 27/04/2017, 19:00
Sala Koncertowa
 Tickets price  7-50zł
BUY TICKET 
 Symphonic concert

Łukasz Długosz – flet
Agata Kielar-Długosz – flet
Vladimir Kiradijev – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna PFB
Konrad Mielnik -
prowadzenie części koncertowej

Program:

I. Strawiński
Divertimento z baletu Pocałunek wróżki

P. Łukaszewski
Wings Concerto na dwa flety i orkiestrę

S. Rachmaninow/O. Respighi
5 Études-Tableaux

 

Koncert Galowy z okazji wręczenia Pomorskiej Nagrody Artystycznej na stałe zagościł w repertuarze Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. To najważniejsze wyróżnienie Samorządu Województwa Pomorskiego, kierowane do środowiska artystycznego naszego regionu, zostanie przyznane już 27 kwietnia!
PNA ustanowiono w 1998 roku. Nagroda ta honoruje najbardziej znaczące wydarzenia, jakie miały miejsce w roku poprzedzającym jej wręczenie. Rokrocznie przyznawane są trzy równorzędne nagrody za wybitne kreacje artystyczne w dowolnej dziedzinie kultury i sztuki, Pomorska Nadzieja Artystyczna dla młodego, rokującego wielkie nadzieje na przyszłość twórcy, nagroda honorowa dla Mecenasa Kultury oraz Wielka Pomorska Nagroda Artystyczna przyznawana przez marszałka województwa pomorskiego za całokształt wybitnych osiągnięć artystycznych lub dokonań na rzecz kultury.

Na koncert zaprasza Marszałek Województwa Pomorskiego, Mieczysław Struk.

W ramach koncertu odbędzie się prawykonanie „Koncertu na dwa flety i orkiestrę. Wings Concerto” jednego z najwybitniejszych obecnie polskich kompozytorów – Pawła Łukaszewskiego. Wykonawcami koncertu będzie Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, a partie solowe zostaną powierzone uznanym w Polsce i na świecie flecistom młodego pokolenia, wybitnym interpretatorom muzyki współczesnej Agacie Kielar­-Długosz i Łukaszowi Długoszowi. Udział w projekcie artystów o unikalnym na skalę światową dorobku twórczym oraz wysoki poziom wykonawczy prezentowanego dzieła stanie się gwarantem atrakcyjności, unikatowości projektu oraz przyczyni się do popularyzacji i utrwalenia nowych jakości i walorów muzyki współczesnej wśród szerokiego grona odbiorców.

Przed koncertem odbędzie się konferencja prasowa, podczas której kompozytor Paweł Łukaszewski przedstawi okoliczności powstawania dzieła oraz wprowadzi widzów w tajniki pracy twórczej. Do udziału w konferencji zostaną również zaproszeni studenci Wydziału Kompozycji Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. Konferencja zakończy się spotkaniem studentów z kompozytorem oraz solistami. Celem spotkania będzie przybliżenie młodym twórcom i odbiorcom niezawodnej sztuki komponowania, twórczości oraz unikatowej estetyki charakteryzującej twórczość kompozytora. Udział w dyskusji przyczyni się do przybliżenia specyfiki stylistyki muzyki współczesnej, powszechnie uznanej za trudną oraz hermetyczną oraz jej popularyzacji również wśród młodego grona odbiorców.

pawel lukaszewski marta filipczak pwm
Na zdjęciu: Paweł Łukaszewski, fot. Marta Filipczak/PWM

Paweł Łukaszewski, kompozytor; ur. 19 września 1968 w Częstochowie. Syn Wojciecha Łukaszewskiego. W 1987 ukończył z wyróżnieniem Państwowe Liceum Muzyczne w Częstochowie. Studiował w Akademii Muzycznej w Warszawie: w latach 1987-92 w klasie wiolonczeli Andrzeja Wróbla oraz w latach 1991-95 w klasie kompozycji Mariana Borkowskiego (dyplom z wynikiem celującym). W 1994 ukończył również Studium Menadżerów Kultury przy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a w 1996 – dwuletnie Podyplomowe Studium Chórmistrzowskie przy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (dyplom z oceną celującą). Podczas studiów uczestniczył ponadto w wielu kursach specjalizacyjnych, m.in. w Kursie Muzyki Komputerowej w Warszawie (1992), w Wakacyjnych Kursach dla Młodych Kompozytorów w Kazimierzu Dolnym (1992, 1993), Kursie Muzyki Współczesnej w Krakowie (1993) i Kursie Muzycznej Grafiki Komputerowej w Warszawie (1993-95). Paweł Łukaszewski prowadzi aktywną działalność jako organizator życia muzycznego. Od 1992 pełni funkcję Prezesa Stowarzyszenia „Musica Sacra”. W latach 1992-93 był Sekretarzem Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich, a od 1995 jest Sekretarzem Zarządu Stowarzyszenia „Laboratorium Muzyki Współczesnej” w Białymstoku. W 2001 pełnił funkcję Redaktora Naczelnego miesięcznika „Muzyka21”.
Jego utwory wykonywane były we Francji, Niemczech (Festiwal „Unerhörtemusik” w Berlinie), we Włoszech (Festival Internazionale di Musica Contemporanea „Musica Viva” w Rzymie), Belgii, Monaco, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Islandii, Danii, Kanadzie (5th Edmonton New Music Festival), Stanach Zjednoczonych, Chinach oraz w Polsce (m.in. na Festiwalach: Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” w Częstochowie, „Forum Młodych Kompozytorów” w Krakowie, „Muzyka w Starym Krakowie”, „Wratislavia Cantans”, „Laboratorium Muzyki Współczesnej” w Białymstoku, „Warszawskie Spotkania Muzyczne”, „Legnica Cantat”, „Conversatorium Muzyki Organowej” w Legnicy, „Dni Muzyki Ryszarda Bukowskiego” we Wrocławiu).
Jego utwory zostały zarejstrowane na 30 płytach CD. W 1999 kompozycja Winterreise na orkiestrę smyczkową (1993) została zaprezentowana przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka na prestiżowym koncercie „The Last Night of the Proms” w Krakowie, który odbywał się pod patronatem Księcia Kentu. W 2001 kompozycja Ave Maria a due cori misti a cappella (1992) była wykonana podczas Inwestytury Rycerskiego Zakonu Bożego Grobu w Jerozolimie w Katedrze Wrocławskiej. Wielokrotnie przyznawano mu stypendia, m.in. Stypendium Urzędu Miasta Częstochowy (1993), Stypendium ZAiKS-u (1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2001, 2003), Stypendium Fundacji im. prof. Bogdana Suchodolskiego w Warszawie (1995) oraz Stypendium Funduszu Promocji Twórczości przy Ministrze Kultury i Sztuki (1996).
Za swoją twórczość kompozytorską otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. w 1988 – wyróżnienie na Konkursie Wspólnoty Akademickiej w Krakowie za Modlitwę na chór mieszany a cappella (1988), w 1994 – II nagrodę na II Forum Młodych Kompozytorów w Krakowie za Winterreise oraz wyróżnienie na Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda za Arrampicata na orkiestrę (1992), w 1995 – I nagrodę ufundowaną przez „Orfeo” – Fundację Bogusława Kaczyńskiego - na Konkursie Akademii Muzycznej w Warszawie również za Arrampicata, w 1996 – II nagrodę na V Konkursie Kompozytorskim im. Adama Didura w Sanoku za Recordationes de Christo moriendo na mezzosopran i orkiestrę kameralną (1996), w 1998 – II nagrodę na 27 Międzynarodowym Konkursie Florilege Vocal de Tours we Francji za Dwa Motety Wielkopostne na chór mieszany a cappella (1995), a w 2003 – dwie III nagrody ex aequo na Konkursie Kompozytorskim „Pro Arte” we Wrocławiu. Ponadto został uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Częstochowy za twórczość kompozytorską (1995), Medalem za Zasługi i Nagrodą Kanclerza Bałtyckiej Wyższej Szkoły Humanistycznej w Koszalinie (1998), Odznaką Honorową Zasłużony dla Województwa Koszalińskiego i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1998), Nagrodą im. św. Brata Alberta (2006).
Paweł Łukaszewski od 1996 do 2001 pracował jako asystent w Katedrze Kompozycji Akademii Muzycznej w Warszawie, gdzie w 2000 uzyskał tytuł naukowy doktora w zakresie kompozycji. Od 2002 na stanowisku adiunkta pełni funkcję Kierownika Pracowni Kontrapunktu przy Katedrze Kompozycji warszawskiej uczelni.

Agata_i_Łukasz_Długosz_fot.Ewelina_Długosz.jpg
Na zdjęciu: Łukasz Długosz i Agata Kielar-Długosz, fot. Ewelina Długosz

Łukasz Długosz uznany przez krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów. Jest również najliczniej uhonorowanym w historii polskim flecistą.
Absolwent studiów solistycznych w Hochschule für Musik und Theater w Monachium oraz studiów mistrzowskich w Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu oraz w Yale University w New Haven.
Jest laureatem wszystkich ogólnopolskich konkursów fletowych oraz zdobywcą czołowych nagród na kilkunastu konkursach międzynarodowych w tym tak prestiżowych jak: 8.Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Jean Pierre Rampala w Paryżu, 3.Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Carla Nielsena w Odense, 1. Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Theobalda Böhma w Monachium oraz 5.Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Leonardo de Lorenzo w Viggiano.
Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą. Współpracuje z wieloma renomowanymi orkiestrami. Jako solista występował m.in.: w Musikverein Goldener Saal oraz Konzerthaus we Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Gasteig Carl Orff Saal oraz Herkulessaal w Monachium. Grał pod batutą takich gwiazd jak Zubin Mehta, James Levine, Mariss Jansons, Jerzy Maksymiuk, Agnieszka Duczmal czy Jacek Kaspszyk. Jest wielokrotnie zapraszany do wykonania koncertu fletowego Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora.
W 2010 roku Łukasz Długosz miał swój debiut fonograficzny z London Symphony Orchestra z którą nagrał płytę z koncertem fletowym Michaela Colina. Artysta dokonał wielu nagrań archiwalnych, radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. Jego liczne nagrania płytowe zostały bardzo wysoko ocenione przez krytykę polską i europejską oraz otrzymał szereg nagród fonograficznych w tym nagrodę International Classical Music Award (ICMA).
Jego koncerty były wielokrotnie transmitowane przez najważniejsze rozgłośnie radiowe takie jak: BBC Radio 3, NDR, SWR, BR4, Deutschland Radio Kultur, Polskie Radio 2, Radio France, RMF Classic.
Na swoim koncie ma szereg prawykonań kompozycji polskich i zagranicznych twórców m.in.: Enjott Schneider, Pawła Mykietyna, Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, Piotra Mossa, Michaela Colina, Pawła Łukaszewskiego i wielu innych.
Jest jurorem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów fletowych. Prowadzi kursy mistrzowskie na całym świecie. Reprezentuje Polskę na licznych międzynarodowych konwencjach fletowych.
Łukasz Długosz był dwukrotnie nominowany do Paszportów Polityki oraz nagrody Gwarancje Kultury TVP Kultura. Za swoje osiągnięcia artystyczne otrzymał szereg prestiżowych nagród i stypendiów m.in.: Gasteig Musikpreis, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zeit-Preis, Deutsche Stiftung Musikleben.
Za wybitną działalność kulturalną i promocję kultury polskiej Łukasz Długosz został odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

www.lukaszdlugosz.pl

Agata Kielar-Długosz uznana polska flecistka, absolwentka studiów solistycznych w Hochschule für Musik und Theater w Monachium oraz studiów podyplomowych w Hochschule für Musik w Weimarze oraz Yale University w New Haven. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie. W ramach stypendium Erasmus doskonaliła również swoje umiejętności Hochschule für Musik und Theater w Lipsku oraz na wielu mistrzowskich kursach fletowych. Jest laureatką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów fletowych m.in.: finalistką 10.Międzynarodowego Konkursu Fletowego Friedrich Kuhlau w Uelzen, II nagrody na 4.Międzynarodowym Konkursie Fletowym Internazionale Premio w Padwie, II nagrody (I nie przyznano) i nagrody specjalnej na 4. Międzynarodowym Konkursie Fletowym Interpretazione Flautistica w Ovadzie oraz finalistką i laureatką nagrody specjalnej na 11.Międzynarodowym Konkursie Fletowym w Timisoarze. Otrzymała III nagrodę w 6.Międzynarodowym Konkursie Fletowym Leonardo de Lorenzo w Viggiano.
Jako solistka i kameralistka czynnie koncertuje w kraju i za granicą. Wielokrotnie prawykonywała koncerty jej dedykowane przez polskich i zagranicznych kompozytorów m.in.: Paweł Mykietyn, Grażyna Pstrokońska-Nawratil, Piotr Moss, Paweł Łukaszewski) które transmitowane były przez czołowe rozgłośnie radiowe. Dokonała szeregu nagrań archiwalnych, radiowych oraz fonograficznych. Była pierwszą flecistką Bayerisches Symphonieorchester München. Współpracowała również z Münchener Kammerorchester i Bach Collegium München. Grała pod batutą takich dyrygentów jak: Zubin Mehta, Mariss Jansons, Sir Colin Davis, Jacek Kaspszyk, Jerzy Maksymiuk, Helmuth Rilling, Agnieszka Duczmal.
Była wieloletnią stypendystką fundacji Yehudi Menuhina Live Music Now. Za wybitne osiągnięcia otrzymała wiele nagród i stypendiów m.in.: Komisji Fulbrighta, DAAD, KAAD, All Flutes Plus, Jeunesses Musicales, Top Wind oraz Stiftung für Musik Zürich. Otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechnianie i ochronę kultury. Została laureatką programu stypendialnego Ministra Kultury Młoda Polska.
Prowadzi liczne kursy mistrzowskie. W 2013 roku uzyskała stopień naukowy doktora sztuk muzycznych w zakresie dyscypliny artystycznej instrumentalistyka.
www.agatadlugosz.pl

POMORSKA NAGRODA ARTYSTYCZNA 2016
NOMINACJE

KREACJE:

Katarzyna Banucha i Bartosz Filip
za Czytanie Pomorza. Literacki przewodnik po regionie #1 - cenną propozycję podróżowania przez region śladem literatury i historii, stanowiącą aktywną i wspólnotową formę promowania czytelnictwa

Beata Ewa Białecka
za wystawę Akupiktury - wielowarstwowy i nasycony głęboką refleksją traktat o kobiecie i jej kondycji we współczesnej rzeczywistości

Stefan Chwin
za Srebrzysko. Powieść dla dorosłych - opowieść o człowieku z perspektywy współczesnego Hioba

Dorota Karaś
za książkę Cybulski. Podwójne salto - brawurową biografię człowieka, który stał się legendą

Jacek Kornacki
za kuratorstwo i organizację wystawy Fête Funèbre w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, która łączy różne wizje i interpretacje upływu czasu oraz prowokuje do refleksji nad ludzką egzystencją

Ryszard Minkiewicz
za zapadającą w pamięć partię Jedidja Pottera w Czarnej Masce Krzysztofa Pendereckiego w reżyserii Marka Weissa w Operze Bałtyckiej w Gdańsku

Jolanta Nitkowska-Węglarz
za audiobook O skrzatach i tajemnicy Czterech Wieżyczek – niezwykłą podróż przez dzieje słowa pisanego i książki – od klasztornej, średniowiecznej biblioteki po bibliotekę przyszłości

Antoni Pawlak
za nowy tom poetycki Walizka światła, nasycony sarkazmem, ironią oraz dystansem do świata i samego siebie

Jan Trofimowicz
za organizację wystawy Barwy pomorskiej tradycji. Hafty kaszubskie w Centrum św. Jana w Gdańsku prezentującej najlepsze prace 21. Konkursu Haftu Kaszubskiego – Linia 2016

Mikołaj Trzaska
za skomponowanie monumentalnej ścieżki dźwiękowej do filmu Wołyń Wojciecha Smarzowskiego

POMORSKA NADZIEJA ARTYSTYCZNA:

Szymon Morus
za kierownictwo muzyczne opery Czarna Maska Krzysztofa Pendereckiego, którą mistrzowsko poprowadził w Operze Bałtyckiej w Gdańsku oraz w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie

Kamil Piotrowicz
za wybitną płytę Popular Music nagraną przez Kamil Piotrowicz Sextet, za dojrzałe kompozycje oraz nowoczesne i emocjonalne brzmienie

Miłosz Sakowski
za dyplomowy film Dzień Babci, historię o spotkaniu dwójki samotnych egoistów, którzy muszą działać razem

MECENAT KULTURY:

Elżbieta Bernacka-Hanus
za powołanie do życia Galerii Kolorów Liz B-H w Smołdzinie oraz Smołdzińskiej Pracowni Rysunku i Malarstwa, za organizację koncertu charytatywnego Muzyczne Mikołajki u Bernackich na rzecz dzieci z najuboższych rodzin oraz sponsorowanie nagród w konkursach plastycznych dla dzieci

Grupa Lotos S. A.
za długofalowe wspieranie kultury na Pomorzu, w tym Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku

Ziaja Ltd Zakład Produkcji Leków sp. z o.o.
za wieloletnie i konsekwentne wspieranie pomorskiej kultury, ze szczególnym uwzględnieniem działalności Teatru Wybrzeże

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

MKiDNIMiT

Koncert pod patronatem:

MIECZYSLAW STRUK MARSZALEK WOJEWODZTWA POMORSKIEGO pion kolor RGB 2013

 
 

Back