Koncert organowy z cyklu „Bliżej Bacha”

Karol Hilla

Ideą przyświecającą organizacji wydarzenia jest prezentacja i propagowanie muzyki organowej na najwyższym możliwym poziomie artystycznym. Od wielu lat Pomorskie Stowarzyszenie „Musica Sacra” wraz z Polską Filharmonią Bałtycką zapraszają do współpracy wybitnych organistów oraz kameralistów, w tym muzyków ściśle związanych z Gdańskiem. Koncerty sprzyjają młodym artystom, pozwalając na zaprezentowanie swojej twórczości większej grupie odbiorców.

Jan Sebastian Bach – Preludium C-dur BWV 547
Johannes Brahms – Opracowanie chorałowe op. 122:
Herzlich tut mich erfreuen
O Welt, ich muss dich lassen

Jan Sebastian Bach – Preludium i Fuga a-moll BWV 543
Johann Peter Hartmann – Fantazja A-dur
Robert Schumann – Mit innigen Ausdruck nr 2
Johann Peter Hartmann – Fantazja f-moll
Mieczysław Surzyński – Chant Triste op. 38
Josef Rheinberger – Finale z V Sonaty organowej op. 116

Karol Hilla
Absolwent gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Romana Peruckiego. W 2008 roku ukończył z wyróżnieniem Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu, gdzie kształcił się w latach 2002-2008 pod kierunkiem prof. Wolfganga Zerera. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich interpretacji muzyki organowej, prowadzonych przez takich pedagogów, jak Harald Vogel, Susanne Landale, Jon Laukvik, Marek Toporowski, Ludger Lohmann czy Lorenzo Ghielmi. Koncertował w wielu miastach Polski i za granicą (Niemcy, Rosja, Francja, Litwa, Holandia, Finlandia, Czechy). Współpracował jako solista i muzyk orkiestry z Polską Filharmonią Bałtycką, Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Gdańsku, Camerata Nova ze Szczecina oraz Zespołem Muzyki Dawnej Cappella Gedanensis.
Jest laureatem II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Rumi. W roku 2002 zakwalifikował się do udziału w Międzynarodowym Konkursie Organowym Grand Prix de Chartres. Przez kilka lat był prezentatorem organów Archikatedry Oliwskiej. Pełni również funkcję organisty w kościele św. Andrzeja Boboli w Gdyni. Jest wiceprezesem Pomorskiego Stowarzyszenia Musica Sacra, w ramach którego organizuje festiwale muzyki organowej. Dopełnieniem działalności artystycznej jest działalność pedagogiczna jako nauczyciela, wykładowcy (Szkoła Muzyczna I i II st. w Gdyni, Akademia Muzyczna w Łodzi, kursy mistrzowskie). W latach 2018-2019 dokonał nagrań (wraz z innymi organistami gdańskimi) wszystkich dzieł organowych gdańskiego kompozytora Daniela M. Gronaua. Nagrania te zostały wydane na płytach CD. W 2020 roku obronił pracę doktorską i otrzymał tytuł doktora sztuk muzycznych.

Cykl koncertowy „Bliżej Bacha” przyczynił się do wielu znakomitych gdańskich debiutów organowych i propagowania muzyki gdańskiej. Są to koncerty skierowane głównie do lokalnej społeczności, które rokrocznie zrzeszają setki pomorskich melomanów. W tym roku koncerty w ramach powyższych wydarzeń będą miały miejsce w dominikańskiej, zabytkowej Bazylice św. Mikołaja. Świątynia, jako jedna z najstarszych w Gdańsku, stanowi niezwykle ważne miejsce dla gdańszczan, a dla turystów ważny punkt na trójmiejskiej mapie zabytków. Bazylika może poszczycić się zabytkowymi organami – najlepszym gdańskim „bachowskim” instrumentem i mnóstwem dzieł sztuki sakralnej, które przechodzą konsekwentne renowacje.

Kolejne koncerty w ramach cyklu odbędą się: 7/06, 14/06.

Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie „Musica Sacra”

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
Klasztor Dominikanów w Gdańsku