65. MFMO w Oliwie – Damian Skowroński

65. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie

Damian Skowroński

Damian Skowroński – Preludium, Adagio i Fuga (2022) – Improwizacja w stylu niemieckiego baroku
César Franck – Cantabile
Damian Skowroński – Partita chorałowa nt. pieśni Ciebie wzywamy, Ciebie błagamy – improwizacja w stylu niemieckiego baroku
Charles-Marie Widor – Symfonia f-moll op. 13 nr 4: (I. Toccata, III. Andante cantabile, VI. Finale)
Damian Skowroński – Suite Brève nt. gregoriańskich antyfon maryjnych – Improwizacja w stylu XX-wieku: Flûte, Aliquotes, Anches
Damian Skowroński – Pièce de fantaisie – improwizacja w stylu romantycznym

Damian Skowroński
Studia na kierunku Muzyka Kościelna odbył w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie (organy – prof. Andrzej Chorosiński, improwizacja organowa – dr Michał Markuszewski). Brał udział w programie Erasmus+, w ramach którego kształcił się w Instytucie Muzyki Kościelnej w Universität der Künste w Berlinie. Po zakończeniu stypendium podjął regularne studia na tejże Uczelni na kierunku Improwizacja Organowa (improwizacja organowa – prof. Wolfgang Seifen, organy – prof. Paolo Crivellaro), uzyskując dyplom Bachelor (2019) oraz Master of Music (2021) z najwyższą oceną i wyróżnieniem. Oprócz cyklicznej edukacji brał także udział w licznych kursach z zakresu interpretacji oraz improwizacji organowej, m.in. u takich pedagogów, jak: Helmut Deutsch, Julian Gembalski, Pierre Pincemaille, Peter Planyavsky, Lionel Rogg, Martin Schmeding.
Kilkukrotny stypendysta Rektora UMFC, Miasta Stołecznego Warszawy, Dongsan Research Foundation oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie Młoda Polska (2021). Laureat II Miejsca na I Międzyuczelnianym Konkursie Improwizacji na Instrumentach Klawiszowych (Katowice, 2017) oraz laureat Nagrody Głównej na Konkursie Improwizacji w ramach 11. Międzynarodowego Konkursu Organowego im. J.P. Sweelincka (Gdańsk, 2021). Organista Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Św. Trójcy w Warszawie. Od 2017 roku zatrudniony jest na stanowisku asystenta na Wydziale Muzyki Kościelnej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, gdzie prowadzi zajęcia z improwizacji organowej, akompaniamentu liturgicznego oraz z organów.

W ramach festiwalu łącznie 15 recitali w każdy wtorek i piątek do 23 sierpnia.
Wszystkie nadchodzące wydarzenia TUTAJ

Główny organizator: Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra

Polska Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina w Gdańsku
Archikatedra Oliwska w Gdańsku