logotype

Yuri Bashmet urodził sie w 1953 roku w Rostowie nad Donem. Wielka karierę rozpoczął wygrywając Międzynarodowy Konkurs Altówkowy ARD w Monachium w 1976 roku. Od tego czasu występował (jako dyrygent lub solista) z najlepszymi orkiestrami świata, w tym z Royal Concertgebouw Orchestra, Orchestre Symphonique de Montréal, New York Philharmonic, London Philharmonic i London Symphony Orchestra. Specjalnie dla niego komponowali tak wybitni twórcy jak Alfred Schnittke, Poul Ruders, Alexander Tchaikovsky, Alexander Raskatov, Sofia Gubaydulina i Ghia Kancheli. Artysta otrzymał nominacje do Grammy oraz nagrode Diapason d'Or za nagranie utworów właśnie Gubayduliny i Kancheli.

Bashmet jest dyrektorem artystycznym moskiewskiego festiwalu December Nights, głównym dyrygentem Panstwowej Orkiestry Symfonicznej Novaya Rossiya oraz założycielem (1986) i dyrektorem grupy Moscow Soloists. Ta złożona z najzdolniejszych absolwentów Moskiewskiego Konserwatorium orkiestra kameralna była entuzjastycznie przyjmowana miedzy innymi w Amsterdamie, Paryżu, Tokio i Nowym Jorku, a w 2008 roku zdobyła nagrodę Grammy za wykonania utworów Strawinskiego i Prokofiewa.

Bashmet jest także znany ze swojej działalności charytatywnej, której bardziej medialna odsłona był (na przykład) koncert w Carnegie Hall z udziałem Eltona Johna i Stevie Wondera. O jego zyciu i twórczosci powstał szereg (brytyjskich, francuskich, rosyjskich filmów. Beatlesi i Jimy Hendrix powinni czuć się zaszczyceni, ze Bashmet (co często podkreśla) jest ich wielkim fanem.

yuribashmet.com