Michal KlauzaDyrygent kijowskiego wykonania "Króla Rogera" w wersji koncertowej, przygotowanego jako finałowe wydarzenie Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w stolicy Ukrainy.
Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Ryszarda Dudka i dwuletnich studiów podyplomowych w Konserwatorium im. Nikołaja Rimskiego-Korsakowa w Sankt Petersburgu w klasie prof. Ilii Musina. Swój warsztat dyrygencki doskonalił także podczas międzynarodowych kursów dyrygenckich pod kierunkiem prof. Kurta Redla (Rzym 1996) i Valery'ego Gergieva (Rotterdam 1997).
Działalność artystyczną rozpoczął w 1993 roku, zakładając w warszawskiej Akademii Muzycznej Orkiestrę Kameralną "Concertino".

Współpracował z licznymi orkiestrami w kraju i za granicą, m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Sinfonią Varsovia, Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Krakowie, z orkiestrami symfonicznymi większości polskich filharmonii i Akademii Muzycznych w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i Warszawie, Capellą Bydgostiensis, Polską Filharmonią Kameralną, Orchestre National Capitole de Toulouse, międzynarodową orkiestrą smyczkową w ramach Festival Junger Künstler w Bayreuth (1999-2001), Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej (między innymi tournée Niemcy 2010 w ramach Comarch Young Experience Dortmund, Frankfurt, Monachium), Państwową Orkiestrą Symfoniczną Federacji Rosyjskiej i Filharmonią Moskiewską (2002).
W październiku 2009 roku dyrygował Orkiestrą Filharmonii Ormiańskiej w ramach festiwalu Dni Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Erewaniu. W marcu 2010 wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach wystąpił, w ramach międzynarodowych obchodów Roku Chopinowskiego, w krajach Zatoki Perskiej (Katar, Kuwejt i Zjednoczone Emiraty Arabskie). We wrześniu 2011 w Bazylei poprowadził galowy koncert poświęcony pamięci Mścisława Roztropowicza, z Ivanem Monighettim, Sol Gabettą i Mishą Maiskym w roli solistów (w programie znalazło się m.in. "Concerto Grosso nr 1" Krzysztofa Pendereckiego).
W latach 1998-2003 był dyrygentem w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie, gdzie przygotował i poprowadził wiele przedstawień operowych i baletowych m.in.: "Śpiącą królewnę" i "Jezioro łabędzie" Piotra Czajkowskiego, "Króla Rogera" Karola Szymanowskiego, "Don Giovanniego" Wolfganga Amadeusza Mozarta, "Córkę źle strzeżoną" Ferdinanda Hérolda, "Traviatę" Giuseppe Verdiego, "Toskę" Giacomo Pucciniego i "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki.
W latach 2004-2008 był dyrygentem i zastępcą dyrektora muzycznego Welsh National Opera w Cardiff (Wielka Brytania). Pod jego dyrekcją wystawione zostały takie przedstawienia, jak "Carmen" George'a Bizeta, "Rigoletto", "Trubadur", "Aida", "Falstaff" (z Brynem Terfelem w roli głównej) i "Otello" Verdiego, "Wesoła wdówka" Franza Lehára, "Wesele Figara" i "Don Giovanni" Mozarta oraz "Cyganeria" Pucciniego.
W swoim dorobku artystycznym posiada również szereg nagrań radiowych i telewizyjnych, między innymi w lutym 2011 z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia dokonał pierwszej studyjnej rejestracji zaginionej operetki Karola Szymanowskiego „Loteria na mężów".
W maju 2002 z zespołami Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie nagrał spektakl "Król Roger" Szymanowskiego, transmitowany w ramach Międzynarodowej Unii Radiowej.
Od stycznia 2009 roku pełni funkcję drugiego dyrygenta Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

autorka zdjęcia: Joanna Cieślik