logotype

SirNevilleMarrinerPodobnie jak Pierre MONTEUX, który był jego mentorem i wzorcowym bohaterem, Sir Neville MARRINER rozpoczął działalność artystyczną jako skrzypek ,grając początkowo w kwartecie smyczkowym oraz trio, a następnie w London Symphony Orchestra. W tym czasie założył zespół Academy of St Martin in the Fields.

Po studiach muzycznym odbytych w Ameryce pod kierunkiem Mistrza MONTEUX, rozpoczął swoją karierę dyrygencką w roku 1969 gdy założył Los Angeles Chamber Orchestra, w tym samym czasie rozwijając działalność Academy oraz powiększając jej skład i repertuar, a także dyrygując gościnnie orkiestrami na całym świecie.

W roku 1979 Sir Neville został mianowany Dyrektorem Muzycznym oraz Pierwszym Dyrygentem Minneapolis Symphony Orchestra oraz Sudwest Deutsche Radio Orchestra w Stuttgarcie.Stanowiska te pełnił aż do póżnych lat osiemdziesiątych.
Jednocześnie kontynuował współpracę z czołowymi orkiestrami świata – w Wiedniu ,Berlinie, Paryżu, Mediolanie, Atenach, Nowym Jorku, Bostonie San Francisco oraz w Tokio. Jego kariera nagraniowa jest należycie udokumentowana.

Swój debiut operowy odnotował prowadząc Wesela Figara na Festiwalu Aix-en-Provence zaś debiut operowy w USA w Los Angeles z La Cenerentola, a wkrótce zrealizował w Salzburgu z orkiestrą Salzburg Mozarteum Il Re Pastore. W Atenach otworzył w roku 2005 nowy budynek operowy wystawiając tam Czarodziejski flet.
W Wielkiej Brytanii był odznaczony dwukrotnie za dokonania muzyczne, ostatnio otrzymał odznaczenia honorowe w Niemczech, Szwecji oraz we Francji.