logotype

KiradjievUrodzony w Bułgarii, od roku 1989 mieszka w Wiedniu. Otrzymał dyplom z wyróżnieniem z dyrygentury, kierownictwa chóru i kompozycji na Akademii Muzycznej w Sofii. Dalsze studia zaprowadziły go do Weimaru (1983) do Kurta Mazura, do Sieny (1985) do Franco Ferrary i do Warny (1987) do Karla Österreichera. Na studia podyplomowe w Wyższej Szkole Muzycznej do Wiednia został zaproszony przez prof. Österreichera w 1988 roku. W roku 1995 asystentował Rafaelowi Frühbeckowi de Burgos przy „Borysie Godunowie", a w roku 1996 Jiriemu Cout przy „Eugeniuszu Onieginie" w Operze Niemieckiej w Berlinie.

W latach 1991-92 Kiradjiev był kierownikiem artystycznym Wiener Residenz Orcherster, w 1994 r. dyrygował na Festiwalu Muzycznym w Lucernie za „rezydującym kompozytorem" Alfredem Schnittke. W latach 1995 i 1996 – współpraca z reżyserem Götzem Friedrichem i śpiewakami takimi jak Rene Kolo czy Mati Salminen w Operze Niemieckiej w Berlinie. Tam prowadzi też operę jednoaktową Mussogorskiego „Ożenek". Od 1996 r. aż do dziś jest stałym gościem festiwalu operowego w Singulda (Łotwa), gdzie współpracuje z gwiazdami tej miary, co Anna Netrebko, Elina Garanca, Maya Kowalewska czy Nadja Krasteva. W ostatnich latach zacieśniła się współpraca z reżyserami takimi jak Juri Alexandrov i Peter Sellers.

Vladimir Kiradjiev dyrygował m.in. następujące orkiestry: Litewską Orkiestrę Państwową, Łotwską Filharmonię Narodową, Sofijskich Filharmoników, Węgierską Orkiestrę Festiwalową, Filharmonie w Gdańsku, Lublinie, Wrocławiu, Łodzi, Białymstoku, Śląską Filharmonię w Katowicach, Symfoników Berlińskich, Forum Dźwiękowe w Wiedniu, Słowacką Orkiestrę Kameralną Zilina, Orkiestrę Symfoniczną UNAL Monterrey, Orkiestrę Symfoniczną Kolumbii, Orkiestrę Symfoniczną w Szenzen (Chiny). Jako gość regularnych występów oraz kursów był angażowany w następujących operach: Operze Narodowej Rygi, Operze Narodowej Sofii, Operze Komicznej Berlina, Teatru Metropol w Berlinie, Operze Niemieckiej w Berlinie, Operze w Graz, Teatrze Narodowym w Rostocku, Tatarskiej Operze Narodowej Kazan.
Poza Festiwalem w Lucernie oraz Festiwalem Operowym w Sigulda Kiradjiev był gościem Warszawskiej Jesieni, Wiedeńskich Festwochen, Musica Electronica Nova we Wrocławiu oraz jest kierownikiem muzycznym Festspiele Röttingen w Niemczech. Od początku sezonu 2008-2009 jest on kierownikiem artystycznym Filharmonii Państwowej w Rzeszowie.

Nagrania na płytach CD Kiradjieva sięgają od nowoczesności z muzyką Bernharda Langa, Dietera Kaufmanna i Ericha Urbannera, po walce Straußa i muzykę operową Pucciniego.

Vladimir Kiradjiev mieszka wraz z żoną i dwiema córkami w Wiedniu i jest m.in. zatrudniony na etacie nauczyciela w Instytucie Kierownictwa Muzycznego na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu. Od kilku lat prowadzi on kursy dyrygentury na Międzynarodowej Letniej Akademii Praga-Wiedeń-Budapeszt Uniwersytetu Muzycznego w Wiedniu.