logotype

Wybitny polski dyrygent, kompozytor i pianista, urodzony w Grodnie w 1936 roku. W 1972 Jerzy Maksymiuk stanął na czele zespołu wyłonionego z Warszawskiej Opery Kameralnej, który pod nazwą Polska Orkiestra Kameralna zyskał międzynarodowy rozgłos. W 1973 podjął współpracę z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, z którą odbył tournée m.in. po Stanach Zjednoczonych. W latach 1975-77 był jej pierwszym dyrygentem i kierownikiem artystycznym.

Sukcesy odniesione w 1977 podczas pierwszego tournée z Polską Orkiestrą Kameralną, zwłaszcza w Anglii, zaowocowały kontraktem na nagrania płytowe w firmie EMI i licznymi występami z orkiestrami brytyjskimi, m.in. z London Symphony Orchestra, London Philharmonic Orchestra, English Chamber Orchestra, BBC Philharmonic Orchestra. W 1979 wystąpił z Polską Orkiestrą Kameralną w Carnegie Hall w Nowym Jorku, w 1981 odbył z nią kolejne wielkie tournée koncertowe po Japonii, Australii, Nowej Zelandii, Stanach Zjednoczonych i Niemczech.

W roku 1983 Jerzy Maksymiuk został szefem BBC Scottish Symphony w Glasgow i kierował nią do 1993 roku doprowadzając tę orkiestrę do grona czołowych orkiestr brytyjskich. W 1990 zadebiutował z orkiestrą na BBC PROMS w Royal Albert Hall w Londynie, łącznie wystąpił tam ponad dwadzieścia razy. Jerzy Maksymiuk jest wybitnym promotorem muzyki współczesnej. Przez wiele lat był członkiem komisji repertuarowej Festiwalu „Warszawska Jesień". Artysta został odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym medalem „Gloria Artis". Szczyci się także Super Wiktorem.