logotype

Gerard GillenOd 1976 roku jest  tytularnym organistą w dublińskiej prokatedrze. W latach 1985-2007 był dyrektorem wydziału Muzyki na Narodowym Uniwersytecie Irlandii w Maynooth. Ukończył z wyróżnieniami University College w Dublinie, Uniwersytet Oxfordzki oraz Królewskie Konserwatorium Muzyczne w Antwerpii, gdzie otrzymał najwyższą nagrodę przyznawaną w zakresie wykonawstwa – Prix d’Excellence.

Gerard Gillen cieszy się międzynarodowym uznaniem w świecie muzycznym. Jako koncertujący organista wykonał ponad 950 koncertów w Europie, w Ameryce i Australii. Koncertował w prestiżowych ośrodkach, wśród których wymienić należy:  Royal Festival Hall w Londynie, King’s College w Cambridge, Notre Dame w Paryżu, kościół św. Tomasza w Nowym Jorku, katedra Łaski Bożej w San Francisco, katedra św. Szczepana w Wiedniu, kościół św. Tomasza w Lipsku, kościół św. Bawona w Haarlemie oraz w katedrach i najważniejszych obiektach koncertowych w: Bratysławie, Brukseli, Kopenhadze, Jerozolimie, Oslo, Madrycie, Paryżu, Rzymie, San Francisco, Tallinie, Turynie. Zasiadał w jury międzynarodowych konkursów organowych w Oxfordzie, Londynie, Ann Arbor, Grazu i w Dublinie. Rok 2014 to koncerty artysty w Niemczech, w Polsce oraz udział w prestiżowym Grand Organ Festival w Katedrze Westminsterskiej.

Gerard Gillen był założycielem Dublińskiego Międzynarodowego Festiwalu Organowego znanego obecnie jako Pipeworks, którego był również dyrektorem artystycznym w latach 1990-2000. Obecnie jest przewodniczącym Narodowego Komitetu Doradczego Muzyki Kościelnej przy Konferencji Episkopatu Irlandii.

W roku 1984 został odznaczony orderem Świętego Grzegorza przyznanym mu przez Watykan. W 1996 roku  był nominowany do irlandzkiej nagrody National Enertainment Awards. W 2006 roku został uhonorowany przez rząd francuski odznaczeniem  Chevalier des Ars et des Lettres. W 2010 roku rząd belgijski uhonorował go tytułem Officer of the Crown, a rząd austriacki tytułem Ehrenkreuz für Wissenschaft und Kunst, le Klasse. W 2007 roku otrzymał tytuł  doktora honoris causa Uniwersytetu Maynooth. Był również członkiem Fellowship of the Royal Irish Academy of Music.