logotype

C H M RaiserUrodził się w Eschental/Hohenlohekreis. Studiował muzykę kościelną w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Stuttgarcie i Trossingen, m.in. u Jona Laukvika, Zsigmonda Szathmary i Gerda Witte (organy) jak również u Dietera Kurza i ManfredaSchreiera (dyrygentura). Studia ukończył w roku 1990 zdaniem egzaminu A i otrzymał stypendium kraju Badenii-Wirtembergii. Jego wykształcenie uzupełniły liczne kursy mistrzowskie. Już w trakcie studiów był kantorem i organistą w Miejskim Kościele Ewangelickim w Renningen.

W roku 1991 przeszedł do Miejskiego Kościoła Ewangelickiego w Stuttgart-Untertürkheim. W latach 1995-2000 był wykładowcą organów i improwizacji w Wyższej Szkole Muzyki Kościelnej w Heidelbergu. Od 1996 r. jest kantorem i organistą w Miejskim Kościele Ewangelickim w Karlsruhe, jak również kierownikiem artystycznym różnych koncertów jak np. Międzynarodowego Lata Organowego. Artysta kieruje także Chórem im. J.S. Bacha w Karlsruhe i grupą wokalną Coro Piccolo Karlsruhe. W 2007 roku został dyrektorem muzyki kościelnej.                 

Christian-Markus Raiser był gościem wielu międzynarodowych festiwali muzycznych w kraju i zagranicą. Występował m.in. we Francji, w Polsce, w Szwecji, na Łotwie, Finlandii, Norwegii, Anglii, USA, Brazylii i Urugwaju. W swoim dorobku ma również wiele nagrań (Hänssler-Classics i Organum) oraz wystąpień radiowych i telewizyjnych. Jego programy zawierają dzieła wielu epok od baroku do współczesnej literatury organowej. Christian – Markus Raiser zajmuje się również kompozycją.