Henryk GwardakUrodził się w 1951 roku we Wrocławiu. W roku 1970 rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu na Wydziale Instrumentalnym w klasie organów prof. Romualda Sroczyńskiego oraz fortepianu w klasie prof. Aliny Głowackiej. Po uzyskaniu dyplomu w roku 1975 podjął pracę pedagogiczną w średnich szkołach muzycznych w Legnicy, a następnie w Elblągu organizując tam i prowadząc klasy organów. W latach 1979-1987 był organistą katedry św. Mikołaja w Elblągu. W roku 1980 zapoczątkował cykl koncertów organowych w Elblągu, Kwidzynie i Stegnie. Był dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej we Fromborku. W roku 1983 otrzymał nagrodę prezydenta Elbląga za całokształt działalności na rzecz upowszechniania kultury muzycznej na Warmii i Powiślu.

Henryk Gwardak ma na swym koncie ponad 400 koncertów w dwudziestu krajach Europy oraz w Ameryce Łacińskiej i dwukrotnie w Japonii. Występował m.in. w katedrze Notre Dame w Paryżu, w katedrze w Tokio, Berlinie, Monachium, Kopenhadze, Lozannie, Oslo, Reykjaviku, Uppsali, Moskwie oraz w wielu innych prestiżowych miejscach.

Dokonał nagrań radiowych, TV i filmowych w Polsce, Niemczech (WDR), Finlandii (YLE) i Japonii, gdzie nagrał również płytę CD. Uprawia także muzykę kameralną akompaniując chórom i czołowym artystom w wielu krajach Europy.

Od roku 1987 mieszka na Wyspach Alandzkich (autonomiczna prowincja Finlandii), gdzie pracuje jako kantor, akompaniator oraz organizuje życie muzyczne na tym terenie. Od kilkunastu lat pełni funkcję dyrektora artystycznego najstarszej imprezy muzycznej na Alandach, Międzynarodowego Festiwalu Organowego. Za swą działalność otrzymał w roku 1993 nagrodę artystyczną fundacji rządu autonomii Wysp Alandzkich. W roku 2002 został ponownie wyróżniony prestiżowym medalem 75-lecia autonomii Wysp Alandzkich za zasługi w upowszechnianiu kultury muzycznej w regionie.