pod dyrekcją Marka Mosia
Mówimy o jednej z najznakomitszych orkiestr kameralnych w Europie. Odpowiedzialni za ten stan rzeczy to Marek Moś, wybitny skrzypek, dyrygent i kameralista, oraz grupa absolwentów Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Orkiestra Aukso (z greckiego „wzrastanie") powstała w lutym 1998 roku. Zespół wyjaśnia, że nazwa odnosi się do „potrzeby doskonalenia i konsekwencji, do podejmowania wyzwań i otwarcia". Jedyną jej wadą jest chyba to, że nie oddaje do końca zawrotnego tempa w jakim Aukso stało się znaczącą marką w kulturalnej Europie. Od czasu powstania orkiestra współpracowała z artystami takiego kalibru jak Piotr Anderszewski, Rudolf Barshai, Howard Shelley, Andrzej Bauer, Jerzy Maksymiuk, Mark Minkowski, Jacek Kasprzyk, Daniele Alberti, Kaja Danczowska, Agata Szymczewska, Władysław Kłosiewicz, Janusz Olejniczak, Olga Pasiecznik czy The Hilliard Ensemble. Nagrywali również płyty z polską muzyką współczesną (między innymi utwory Grażyny Bacewicz, Henryka Mikołaja Góreckiego, Witolda Lutosławskiego, Wojciecha Kilara i Zbigniewa Preisnera). Aukso, orkiestra wszechstronna i dbająca o swoją oryginalność, znana jest z łączenia, np. klasyki z jazzem czy rockiem, ale również ze zderzania „odrębnych muzycznych języków". W obu kontekstach muzycy koncertowali i nagrywali m.in. z Leszkiem Możdżerem, Tomaszem Stańko, Urszulą Dudziak, Michałem Urbaniakiem, Motion Trio i Voo Voo.
Marek Moś
Marek Moś jest dyrygentem i dyrektorem artystycznym Aukso od początku jej istnienia. Wcześniej grał (również dosłownie) pierwsze skrzypce w jednym z najlepszych kwartetów smyczkowych w Europie, Kwartecie Śląskim. Jest autorem wielu archiwalnych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, a także laureatem Konkursu Muzyki Współczesnej w Krakowie (1979) i Międzynarodowej Trybuny UNESCO w Paryżu (1984, 1988). Płyty z jego udziałem zdobywały też Fryderyki (1995, 1997). Marek Moś założył i do dzisiaj sprawuje pieczę nad festiwalem „Letnia Filharmonia AUKSO" w Wigrach, a od 2008 jest członkiem jury Nagrody Mediów Publicznych w dziedzinie współczesnej muzyki poważnej OPUS. „Czas wolny" zapełnia wykładając na swojej macierzystej Akademii Muzycznej w Katowicach.

aukso.pl