Hanseatica wZnana jako jeden z najbardziej obiecujących i ekscytujących zespołów kameralnych w Polsce. Od zdobycia Pomorskiej Nagrody Artystycznej w maju 2004 otrzymuje coraz więcej propozycji koncertowych zachwycając swoją wirtuozerią i młodzieńczą ekspresją publiczność w Polsce i zagranicą.Dowodem tego jest entuzjastycznie przyjęty występ na Festiwalu Radia Francuskiego w Montpellier w lipcu 2006 roku.
Jeszcze jako Hanzeatycka Orkiestra Kameralna, Hanseatica zadebiutowała w 2003 r. i jest wynikiem artystycznej pasji skrzypka Roberta Kwiatkowskiego i altowiolisty Łukasza Lisowskiego. Członkami orkiestry są młodzi, utalentowani muzycy - laureaci międzynarodowych i krajowych konkursów, nagród kulturalnych oraz licznych stypendiów.
Ideą zespołu jest zbudowanie platformy dla muzycznych działań między artystami zjednoczonej Europy umacniając jednocześnie pozycję Gdańska na kulturalnej arenie tego regionu.
Hanseatica stale współpracuje z dwoma młodymi, europejskiego formatu artystami: Enrique Mazzola, znakomitym włoskim dyrygentem oraz Sebastianem Hamannem, jednym z najwybitniejszych niemieckich.
Zespół gościł także innych ważnych artystów i solistów jak Janusz Przybylski, Michał Nesterowicz, Robert Kabara, Adam Kostecki, Roland Szentpali, Dag Jensen, Jean – Claude Gérard, Eugene Indjic, Cheung Chau, Staś Drzewiecki, Marek Toporowski czy Mirosław Baka oraz jazzmanów takich jak Leszek Możdżer czy Sławek Jaskułke, którego album z udziałem orkiestry - „Fill the harmony philharmonics" - został nominowany do tegorocznych „Fryderyków".
Hanseatica koncertowała na wielu ważnych estradach w kraju i zagranicą; Tonhalle Zurich, Rottweiler Sommersprossen, Musikfestival Seelze, Gdańska Wiosna Muzyczna, Kalejdoskop Form Muzycznych, estrady w Belgii i Luksemburgu czy ostatnio na „Camerata Lübeck Przedstawia" w Lubece. Zespół znalazł się w doborowym gronie wykonawców uświetniających kolejne jubileusze Towarzystwa Ubezpieczeniowego "Hestia" jak Filharmonicy Monachijscy pod dyr. Jamesa Levina a także Academy of St. Martin in the Fields.
Mimo młodego wieku zespół posiada na swoim koncie kilka światowych prawykonań partytur wybitnych i cenionych kompozytorów takich jak Paweł Mykietyn czy Carlo Galante.
Nazwa zespołu pochodzi od Hanzy - związku, który od XIII do XVI w. był zrzeszeniem kupców oraz miast północnej i zachodniej Europy. Hanza stała się związkiem miast broniących wspólnie swych interesów i przywilejów. Miałarównież decydujący wpływ na rozwój kultury i sztuki tego regionu.