Blazej Golinski

W roku 2002 z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie wiolonczeli prof. Romana Sucheckiego. Uczestnik Mistrzowskich Kursów Interpretacji oraz Lekcji Mistrzowskich u takich pedagogów jak: Roman Suchecki, Mischa Maisky, Ivan Monighetti, Victoria Yagling, Angelika May, Roman Jabłoński.

Prowadzi ożywioną działalność koncertową. Jako kameralista występował m.in. podczas trzech kolejnych edycji Forum Witolda Lutosławskiego (Filharmonia Narodowa w Warszawie - 2001, 2002, 2003) brał udział w III Festiwalu Muzyki Kameralnej w Gdańsku. Wykonywał muzykę kameralną z tak znakomitymi muzykami jak: Jan Stanienda, Mirel Jancovici, Robert Kabara, Marek Toporowski, oraz jako członek Kwartetu Smyczkowego Dafo.

W latach 2001/2005 współpracował z Orkiestrą Stołecznego, Królewskiego Miasta Krakowa – Sinfonietta Cracovia, gdzie zajmował stanowisko koncertmistrza grupy wiolonczel. Z zespołem tym występował m.in. na Festiwalu Pablo Casalsa (Puerto Rico), na Schleswig Holstein Musik Festival (Niemcy), na Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena (Kraków), na Festiwalu Ignacego Jana Paderewskiego (Bydgoszcz). Wraz z orkiestrą uczestniczył w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim Lorina Maazela oraz w Mistrzowskim Kursie Dyrygenckim Christopha Eschenbacha.

Na stałe związany jest z gdańską Orkiestrą Kameralną „Hanseatica”, w której pełni funkcję koncertmistrza grupy wiolonczel. Zespół ten otrzymał Pomorską Nagrodę Artystyczną w roku 2004 w kategorii Debiut Roku a występował na festiwalach muzycznych w kraju i poza jego granicami (m. in. „Mozartfest” w Zoettermeer – Holandia, „Mu-Se” Musikfestival w Seelze – Niemcy, Gdańska Wiosna Muzyczna – Gdańsk). Nagrana z młodym pianistą jazzowym Sławkiem Jaskułke płyta (2004r.) otrzymała nominację do nagrody muzycznej „Fryderyk 2005”.

Na konkursie Bachowskim organizowanym przez Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (2000r.) otrzymał II nagrodę w kategorii „Muzyka Kameralna”, oraz III nagrodę w kategorii „Muzyka Solowa”. Na VII Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym im. Dezyderiusza Danczowkiego (Poznań 2002r.) otrzymał wyróżnienie. Jako członek Kwartetu Fortepianowego DALÍ był finalistą Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej Premio Vittorio Gui (Florencja, 2008). Jako student dwa razy z rzędu otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (na rok akademicki 2000\2001 oraz 2001\2002). W roku 2003 otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańsk dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury.

W latach od 2002 do 2010 asystent, a od 2010 r. adiunkt w Katedrze Instrumentów Smyczkowych oraz Katedrze Kameralistyki w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Od roku 2004 na stałe związany jest również z Orkiestrą Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, w której od roku 2009 piastuje stanowisko koncertmistrza grupy wiolonczel.
Od roku 2004 członek zarządu „Fundacji Hanseatica” zajmującej się inicjowaniem i wspieraniem przedsięwzięć artystycznych w kraju i poza jego granicami, a także wspieraniem muzyków i zespołów muzycznych.

październik 2020

Otrzymuj powiadomienia
o koncertach e-mailem

Nasz profil na Instagramie

Obserwuj nas na Instagramie

btn instagram

Proszę zaznaczyć, aby zaakceptować

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Polską Filharmonię Bałtycką im. Fryderyka Chopina w Gdańsku zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

Jednocześnie, zgodnie z art. 13 RODO przyjmuję do wiadomości, że:
1. Administratorem przesyłanych danych jest Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, 80-751 Gdańsk, ul. Ołowianka 1, e-mail: sekretariat@filharmonia.gda.pl
2. Dane kontaktowe inspektora ochrony danych: iod@filharmonia.gda.pl
3. Celem przetwarzania moich danych osobowych jest wyłącznie przesłanie newslettera, zaś podstawą przetwarzania jest moja zgoda wyrażona powyżej.
4. Moje dane osobowe są zabezpieczone zgodnie z obowiązującymi przepisami, a ich odbiorcami mogą być podmioty uprawnione do ujawnienia im danych na mocy przepisów prawa oraz podmioty przetwarzające moje dane w ramach świadczenia usług dla administratora. Nie przewiduje się przekazywania moich danych do państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub instytucji międzynarodowych. Decyzje dotyczące moich danych nie będą podejmowane w sposób zautomatyzowany. Moje dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
5. Mam prawo do: żądania dostępu do moich danych osobowych, uzyskania ich kopii, sprostowania, wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przenoszenia danych, a także do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Wycofanie się ze zgody mogę złożyć w formie wysłania stosownego żądania na adres e-mail administratora. Konsekwencją wycofania się ze zgody będzie brak możliwości przetwarzania danych przez administratora.
6. Administrator nie przewiduje przetwarzania danych osobowych w celu innym niż cel, w którym dane osobowe zostały zebrane.

Jeżeli chcą Państwo zrezygnować z prawa do otrzymywania newslettera o wydarzeniach w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku proszę kliknąć na przycisk: Rezygnuję

Nasz kanał na Youtube

Obejrzyj wideo