logotype

Andrzej KlimczakAndrzej Klimczak - Bas. Po ukończeniu Wydziału Wokalno – Aktorskiego Akademii Muzycznej we Wrocławiu został solistą Warszawskiej Opery Kameralnej, debiutując rolą Figara w „Weselu Figara" W. A. Mozarta.
Repertuar artysty obejmuje rozmaite bas-barytonowe partie, od barokowych dzieł kompozytorów takich jak Haendel czy Bach, poprzez niemal wszystkie pierwszoplanowe role w operach Mozarta (wśród nich Don Giovanni, Leporello, Papageno, Figaro, Guglielmo, Don Alfonso) i Rossiniego (m.in. Don Bartolo w „Cyruliku Sewilskim", Mustafa we „Włoszce w Algierze" czy Selim w „Turku w Italii"), aż po utwory współczesne – by wspomnieć tylko tytułową partię w „Balthazarze" Zygmunta Krauze.
Do swoich koronnych partii zalicza również Eugeniusza Oniegina w operze Czajkowskiego oraz Forda w „Falstaffie" Verdiego. Obie kreacje spotykają się z ogromnym uznaniem zarówno krytyki, jak i publiczności.
Szczególne miejsce w jego dorobku artystycznym zajmują pieśni, jest bowiem laureatem II Konkursu Moniuszkowskiego w Warszawie. Często występuje także w repertuarze oratoryjno – kantatowym. Artysta specjalizuje się w interpretacji barokowych oper i oratoriów. Do największych jego sukcesów należą liczne kreacje partii basowej w „Mesjaszu" Haendla, a także utrwalone w postaci nagrań CD role Argenia w „Imeneo" Haendla oraz Licomede w „Tetide in Sciro" D.Scarlattiego.
Andrzej Klimczak koncertuje na wielu scenach w Europie, a także poza jej granicami. Każdego roku występuje m.in. we Francji, Niemczech, Hiszpanii oraz Japonii.
W 2001 roku został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Złotym Krzyżem Zasługi.