logotype

Leszek SwidzinskiAbsolwent Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie Kazimierza Pustelaka, uczestniczył też w międzynarodowych kursach mistrzowskich Mozarteum w Salzburgu. Obecnie prowadzi klasę śpiewu solowego w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Już w czasie studiów Leszek Świdziński brał udział w koncertach oratoryjnych wykonując partie solowe takich arcydzieł jak „Magnificat" J.S. Bacha, „Requiem" W.A. Mozarta i „Stabat Mater" G. Rossiniego. W 1988 roku zadebiutował partią Ferranda w „Cosi fan tutte" W. A. Mozarta na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej. Od tego czasu artysta systematycznie bierze udział w takich stałych cyklach muzycznych tej Opery, jak Festiwal Mozartowski, Festiwal Oper Barokowych, Festiwal Monteverdiego, Festiwal Muzyki Staropolskiej, Muzyka w Zabytkach Warszawy. Z Warszawską Operą Kameralną występował też na wielu międzynarodowych festiwalach, m.in.: Carintischer Sommer w Villach, Klangbogen w Wiedniu, Al-Bustan w Bejrucie.

W Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie zadebiutował w partii Edgara w „Łucji z Lammermooru" G. Donizettiego. Na scenie tej wystąpił także w partiach: Belmonta w "Uprowadzeniu z Seraju" W.A. Mozarta, Alfreda w „Traviacie" G. Verdiego, Rudolfa w „Cyganerii" G. Pucciniego, Stefana w „Strasznym dworze" S. Moniuszki. Kreował także partię tytułową w operze „Chopin" G. Orefice'a. Gościnnie występował w teatrach operowych w Krakowie, we Wrocławiu, w Łodzi, Bydgoszczy, Szczecinie i Bytomiu w partiach Hrabiego w „Cyruliku sewilskim" G. Rossiniego, Stefana w „Strasznym dworze" S. Moniuszki i Ernesta w „Don Pasquale" G. Donizettiego. W swoim repertuarze ma także pieśni Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza, Ignacego Jana Paderewskiego, Franciszka Schuberta i Roberta Schumanna. W dorobku artysty znalazło się wiele nagrań radiowych i telewizyjnych, głównie z repertuarem pieśniarskim, między innymi Pieśniami I.J. Paderewskiego do słów A. Mickiewicza. Nagrał 4 płyty i film oparty na pieśniach Chopina.

Leszek Świdziński koncertuje w wielu krajach świata, na scenach i estradach europejskich między innymi w Niemczech, Austrii, Francji, Danii, Holandii, Turcji, a poza Europą - w Egipcie, Libanie, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych; odbył wielokrotne tournée po Japonii, w Chinach śpiewał na uroczystości otwarcia olimpiady. Na całym świecie bierze udział w licznych uroczystościach związanych z promocją Polski.