logotype

Anna KlamoAnna Klamo - sopran liryczny, koloraturowy. Jest laureatką międzynarodowych konkursów wokalnych takich jak konkurs im. Emmy Destionovej (1997), konkurs im. Antonina Dvoraka (1997), konkurs im. Armila Novotna (1997) oraz triumfatorką Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Franza Lehara w Komarno (Słowacja 1998). Dzięki roli Zuzanny z opery Wesele Figara W.A. Mozarta, wystawionej pod batutą Maestro Tomasa Smerda, została nominowana do Nagrody Alfreda Radoka.
Anna Klamo ukończyła studia wokalne w Państwowym Konserwatorium w Pradze w klasie Profesor Heleny Tattermuschovej - długoletniej solistki Teatru Narodowego w Pradze - a następnie została absolwentką AMU
(Akademia Sztuk Muzycznych w Pradze), w klasie Profesor nadzw. Magdaleny Hajossy - solistki Berlińskiej Opery Narodowej.
Jeszcze podczas studiów, w 1996 roku, zadebiutowała w Teatrze Muzyczny Karlin w Pradze jako Walentyna w Wesołej wdówce Franza Lehara. Kolejne wielkie kreacje miała okazję przedstawić w Teatrze Morawskim Olomouc ( jako Ilia w Idomeneo Mozarta, jako Adine w operze Dionizettiego Napój miłosny); poza tym występowała w Chórze Teatru Operetkowego w Brnie oraz w Operze Narodowej w Pradze. Ponad to grała główną rolę podczas praskiej premiery opery Żołnierz i tancerka Bahoslava Martinu, zrealizowanej przez Davida Pountney'a w 2000 roku.
Obecnie jest solistką w Północnym Czeskim Teatrze Opery i Baletu w Usti nad Labem. W tym roku po raz pierwszy zagrała jako Królowa Nocy w Magicznym flecie W.A. Mozarta.
Poza sceną teatralną, Anna Klamo koncertuje również na estradach w kraju i zagranicą. Współpracuje na stałe z chateau Straz nad Nezarkou (zamek, w którym żyła i mieszkała słynna Czeska śpiewaczka Emma Destinova). Występuje tam regularnie i jest współautorką koncertów.
W ciągu ostatniego roku nawiązała ścisłą współpracę z programem 3 Czeskiego Radia (Vltava Radio). W ramach tej współpracy zrealizowała szereg nagrań.
Również w zeszłym roku wzięła udział w trasach koncertowych jako solistka w USA, Japonii, Niemczech, Hiszpanii i Szwajcarii.
W nadchodzącym sezonie artystycznym będzie można podziwiać Annę Klamo jako Adelę w Zemście Nietoperza Johanna Straussa oraz w tytułowej roli w operze Lakme Leo Delibes.