baltic quntetBałtycki Kwintet Dęty został założony przez Karola Respondka oraz zaprzyjaźnionych gdańskich muzyków w roku 1990. W ciągu kilku pierwszych lat działalności zespół osiągnął trwałą pozycję w życiu kulturalnym Trójmiasta, wzbudzając zainteresowanie krytyki, środków przekazu, a przede wszystkim publiczności. W czasie swojej 20-letniej działalności Kwintet Bałtycki wziął udział w konkursach muzyki kameralnej w Illzach i Tours (Francja), uczestniczył w wielu cyklicznych imprezach muzycznych, między innymi: Muzyka w Królewskich Łazienkach, Per Cameram Ad Ecclesiam, Gdańskie Dni Młodych Kompozytorów, Koncerty Dominikańskie. Występował na Festiwalach Muzyki Organowej i Kameralnej (m. in. w Kamieniu Pomorskim, Kołobrzegu, Słupsku, Pelplinie), jak również koncertował w tak szacownych miejscach jak: Pałac Wilanowski w Warszawie, Pałac Działyńskich w Poznaniu, Zamek Działyńskich w Kórniku, Zamek w Krokowej, Schloss Elmau w Bawarii i Marienlyst w Danii, ponadto koncertował w Konsulacie Polskim w Strassbourgu . Kwintet Bałtycki regularnie występuje na estradzie kameralnej Filharmonii Bałtyckiej oraz corocznie bierze udział w letnim cyklu koncertowym "Muzyka w zabytkach Gdańska". Zespół do dziś występuje w prawie nie zmienionym składzie. Na co dzień, muzycy Kwintetu współpracują z Polską Filharmonią Bałtycką w Gdańsku, Polską Filharmonią Sinfonia Baltica w Słupsku, Państwową Operą Bałtycką w Gdańsku i Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie.

Bałtycki Kwintet Dęty wykonuje utwory oryginalnie napisane na klasyczny kwintet dęty (flet, obój, klarnet, fagot i róg), jednak większość repertuaru stanowią opracowania najbardziej znanych dzieł polskiej i światowej literatury muzycznej autorstwa Karola Respondka, wśród których można znaleźć Pory Roku Czajkowskiego, Wizje Ulotne Prokofiewa, Sceny Dziecięce Schumanna, Małą Suitę i Popołudnie Fauna Debussy'ego, Taniec Ognia de Falli, Pavanę Ravela, suitę z Peer Gynta Griega, Album Tatrzańskie Paderewskiego, czy Cztery Tańce Polskie Tansmana. Niektóre z opracowań zostały wydane przez PWM w Krakowie. Najbardziej jednak spektakularnym wydaje się być arcydzieło cyklu miniatur fortepianowych Modesta Musorgskiego - Obrazki z wystawy , które będąc przedmiotem niezliczonych transkrypcji i opracowań (ok. 30 na orkiestrę symfoniczną), ciągle pozostają świeże i interesujące zarówno dla wykonawców jak i słuchaczy. Z nadzieją, że taką okaże się również niniejsza wersja w opracowaniu na klasyczny kwintet dęty oddajemy słuchaczom tę płytę – wydaną, z okazji 20-lecia działalności Bałtyckiego Kwintetu Dętego, dzięki przyznanemu Karolowi Respondkowi Stypendium Kulturalnemu Miasta Gdańska.

Agnieszka Respondek flet
Marietta Stefaniak obój