logotype

„Muzyki Kwadrofonika nie da się określić jednym słowem, żadna etykietka nie wydaje się odpowiednia. Ale słucha się jej znakomicie”.
Rzeczpospolita

 

Zespół powstał w 2005 roku w wyniku połączenia dwóch duetów: perkusyjnego i fortepianowego. To jedyny taki kwartet w Polsce i jeden z niewielu na świecie. Wspólnie wykonują muzykę XX i XXI w., utwory komponowane specjalnie dla zespołu, m.in. Różnię Wojciecha Ziemowita Zycha 2010, DFRGMNTD Wojciecha Blecharza 2013, Wstęgę Moebiusa Macieja Jabłońskiego 2013, transkrypcje utworów symfonicznych m.in. Harnasie Karola Szymanowskiego a także kompozycje, które są efektem pracy całego kwartetu.

Ich Projekt Folklove – opracowania pieśni ludowych – spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem na 9. Festiwalu Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja" na którym muzycy otrzymali Grand Prix, Nagrodę Prezydenta Miasta Warszawy i „Burzę Braw”- Nagrodę Publiczności. Krytycy uznali zespół za odkrywczy i wytyczający nowe tory w muzyce folk. W 2007 roku Kwadrofonik został laureatem prestiżowej Nagrody Specjalnej 3. Konkursu Europejskiej Unii Radiowej EBU "Svetozar Stracina" w Bratysławie. Nagroda za nowoczesność, innowacyjność i wierność tradycji przyznana została po raz pierwszy w historii tego konkursu. Kwartet jest też laureatem Folkowego Fonogramu Roku - nagrody fonograficznej za najlepszą płytę folkową.

W 2010 po raz pierwszy zaprezentowali projekt „Byłem tu. Fryderyk" który jest muzycznym kolażem inspirowanym utworami Chopina, muzyką tradycyjną i współczesnymi technikami wykonawczymi. Na Festiwalu Warszawska Jesień w tym samym roku wykonali monumentalny utwór „ Różnia" Wojciecha Ziemowita Zycha napisany specjalnie dla zespołu. Była to najbardziej oczekiwana premiera tej edycji festiwalu.

Muzycy koncertowali w wielu miastach Polski, Europy, na Bliskim i Dalekim Wschodzie i w obu Amerykach.

Zespół jest doceniany przez publiczność nie tylko za wysoki poziom wykonawczy, lecz także za zaskakujące pomysły wykorzystania instrumentów perkusyjnych i fortepianów. Warto dodać, że koncerty te stają się pięknymi widowiskami, w czasie których muzycy wykorzystują kilkadziesiąt instrumentów.