wrzesień 2020

Cykle koncertowe

Koncert organowy „Bliżej Bacha”

Niedziela, 13/09/2020, 19:00
Kościół św. Józefa

Koncerty organowe "Bliżej Bacha"

Cykl koncertów organowych „Bliżej Bacha” to wydarzenie z ponad trzydziestoletnią tradycją. Nieprzypadkowo odbywa się ono w Gdańsku – to właśnie tu tworzyli najwięksi artyści tacy jak Paul Siefert, Johann Goldberg, Kacper Förster, czy Friedrich Wilhelm Markull.
Gdańsk może poszczycić się znakomitymi zabytkowymi instrumentami, a co za tym idzie, bogatą historią muzyki organowej, sięgającą ubiegłych wieków. W tym roku ponownie wysłuchamy dźwięków organów w wykonaniu znamienitych twórców. Zapraszamy na dwa wyjątkowe koncerty: 9 września zagrają dwaj światowej klasy Artyści: Roman Perucki (organy), a także Łukasz Długosz (flet). 13 września wysłuchamy koncertu zdolnego Artysty młodego pokolenia – Macieja Jachimowicza. W programach nie tylko J.S. Bach, ale także F. Mendelssohn-Bartholdy, L. Vierne, D.M. Gronau czy C.W. Gluck.
Tym razem muzyka organowa zabrzmi w Kościele Rzymskokatolickim pw. św. Józefa – zabytkowej świątyni o niezwykłej historii, zlokalizowanej w sercu Gdańska przy ul. Elżbietańskiej.

Maciej Jachimowicz - organy

Matthias Weckmann – Fantazja d-moll
Georg Bohm – Partita Ach wie nichtig, ach wie fluchtig
Jan Sebastian Bach – Chorał An Wasserflussen Babylon BWV 653
Jan Sebastian Bach – Chorał Ich ruf zu dir, Herr Jesu Christ BWV 639
Jan Sebastian Bach – Chorał Schmucke dich, o liebe Seele BWV 654
Jan Sebastian Bach – Toccata i fuga d-moll BWV 565
Louis Vierne – Berceuse z 24 Pieces en style libre op. 31, cz. II

Współorganizatorzy:
Pomorskie Stowarzyszenie „Musica Sacra”
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
Oblackie Centrum Edukacji i Kultury

Sponsor:
AmberSky – koło widokowe

Przed koncertem zapraszamy do Herbaciarni u Oblatów

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Gdansk

Organista, studia muzyczne ukończył pod kierunkiem prof. Romana Peruckiego, dr hab Hanny Dys oraz dr Macieja Zakrzewskiego.
Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich wybitnych organistów jak prof. Wolfgang Zerer, prof. Józef Serafin, prof. Julian Gembalski, prof. Pierre Pincemaille, prof. Thierry Escaich, prof. Tomasz Adam Nowak, prof. Ludger Lohman, prof. Pieter van Dijk, prof. Matthias Neumann, dr hab. Marek Stefański, dr hab.Tomasz Orlow, dr Michał Markuszewski, prof. Herald Vogel.
W 2017r. współpraca z polsko-białoruskim kompozytorem Igorem Jankowskim, zaowocowała prawykonaniem jego tryptyku organowego oraz współpracą z prestizowym białoruskim chórem “Salutaris” przy polskim prawykonaniu jego kantaty “Misterium Fidei”. Maciej Jachimowicz koncertuje na festiwalach w Polsce, m.in. podczas 62 edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie.
Aktualnie jest organistą z kościele św. Józefa w Gdańsku.