logotype

Festiwale

Poprzedni miesiąc Poprzedni dzień Następny dzień Następny miesiąc
Rok Miesiąc Do miesiąca

Gdańska Jesień Pianistyczna. Obrazy i wizje


Czwartek, 21/11/2019, 19:00
Sala Kameralna
 

Bilety w cenie  15-35zł

 Gdańska Jesień Pianistyczna

kup bilet 24

Michał Mossakowski wybrał niezwykle interesujący i ambitny program swojego recitalu. Czterech wielkich mistrzów fortepianu i cztery kluczowe w literaturze fortepianowej dzieła. Na początek monumentalne Preludium, chorał i fuga Francka, dzieło łączące ideę barokową z romantyczną formą cykliczną. Franck, świetny organista i pianista, wychowany na tradycji Bacha stworzył tylko parę znaczących dzieł fortepianowych i to w ostatnim okresie swojego życia. Preludium, chorał i fuga należy do najwybitniejszych.
Cykl Images Debussy’ego to jeden z trzech cyklów fortepianowych o tym tytule (nie licząc słynnego cyklu orkiestrowego). Wszystkie te cykle mają budowę tryptyku, w którym poszczególne ogniwa nie tyle łączy wspólny materiał muzyczny, ale ogólny zamysł konstrukcyjny. W pierwszym zeszycie Images mamy impresjonistyczne Reflets dans l’eau, nawiązujące do tradycji wielkich klawesynistów francuskich, Hommage à Rameau i na koniec motoryczne Mouvements.
Scherzo h-moll Chopina tak jest już dziś dobrze znane zwłaszcza polskiej publiczności, że zapominamy o niezwykle nowatorskim podejściu kompozytora zarówno do faktury i harmonii tego dzieła, jak i piorunującego wrażenia, jaki musiały sprawiać już pierwsze akordy na współczesnych Chopinowi słuchacza. A na koniec wielki cykl Schumanna – Kreisleriana, sprawdzian możliwości technicznych i wrażliwości niezwykle wymagający dla każdego pianisty.

Michał Mossakowski – fortepian

Program:
César Franck – Preludium, chorał i fuga FWV 21 [20’]
Claude Debussy – Images I L. 110 [15’]
Przerwa [20’]
Fryderyk Chopin – Scherzo h-moll op. 20 [9’]
Robert Schumann - Kreisleriana op. 16 [30’]

Karnet za 4 koncerty: 9/11, 14/11, 17/11, 21/11 w cenie 60-100 zł.

Mossakowski fot. Bartosz Mossakowski

fot. Bartosz Mossakowski

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.

Gdansk

 

 
 
 
 

Wróć