wrzesień 2020

Festiwale

15. Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny „Słowo i muzyka u Jezuitów”

Środa, 05/08/2020, 20:00
Kościół św. Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze

Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyczny "Słowo i muzyka u Jezuitów" w Jastrzębiej Górze

Witold Zalewski - organy
Hanna Zalewska - organy

Jan Sebastian Bach - Toccata i fuga d-moll BWV 565
John Rutter - Variations on an easter theme
Henri Mulet - Toccata Tu es Petra
César Franck - Preludium, fuga i wariacje h-moll
Alexandre Guilmant - Finał z Sonaty d-moll nr op. 42

Hanna Zalewska

Jest maturzystką w Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Fr. Chopina w Krakowie, gdzie realizuje od trzech lat naukę gry na organach głównych w klasie mgr Aleksandry Gawlik (wcześniej klasa fortepianu dr hab. Mileny Kędry). Jest laureatką Makroregionalnych Przesłuchań Klas Fortepianu (2013), Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Pianistów „Chopin pod Wawelem” (2016) oraz Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego w Trzcianie, gdzie zdobyła I miejsce (2018). Uczestniczyła w kursach mistrzowskich prowadzonych przez m.in.: mgr Olgę Łazarską czy prof. Alicję Paletę-Bugaj. Dwukrotnie brała udział w Zimowej Akademii Sztuki organizowanej dla uzdolnionej młodzieży przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Brała udział w 23. Letnich Koncertach Organowych w Oświęcimiu, XV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Rabce-Zdroju oraz Wadowickich Koncertach Organowych (2018). W listopadzie 2018 roku zdobyła I miejsce w XI Konkursie Młodych Organistów w Krakowie. W styczniu 2019 roku wystąpiła w z koncertem solowym w ramach Światowych Dni Młodzieży w Panamie. W marcu br. zdobyła III miejsce na IX Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Olsztynie a w kwietniu br. zdobyła I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Organowym CEA we Wrocławiu. W czerwcu tego roku brała artystyczny udział w 3 koncertach na zabytkowych instrumentach we Francji. W lipcu 2019 uczestniczyła w Letniej Akademii Organowej w Pasłęku organizowanej przez Akademię Muzyczną z Łodzi.
Hanna Zalewska jest tegoroczną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za artystyczne osiągnięcia w roku szkolnym 2018/19.

Witold Zalewski

Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie organów prof. Jana Jargonia. Od roku 1995 jest I organistą Katedry Wawelskiej. Jako solista koncertuje regularnie na najważniejszych festiwalach w kraju i za granicą. Wystąpił, m. in. w katedrze św. Patryka na Manhattanie w Nowym Jorku, katedrze Notre-Dame w Paryżu, katedrze św. Andrzeja w Sydney, Tokio Metroplitan Art Space, Nativity Church w Betlejem oraz w Buenos Aires, Montevideo, Rio de Janeiro, Toronto, Jerozolimie, Irkucku, Istambule, Sankt Petersburgu i Moskwie. Od roku 1998 jest członkiem Komisji Muzyki Kościelnej Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Był organistą liturgii sprawowanych przez Papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka . Jest autorem Śpiewnika pieśni kościelnych (PWM) oraz współredaktorem i współautorem wielu innych publikacji (m.in.: Śpiewnik Wawelski).
Witold Zalewski zajmuje się propagowaniem muzyki organowej organizując liczne koncerty i festiwale. (m.in. Mariacki Festiwal Organowy). W 2011 roku został wyróżniony przez papieża Benedykta XVI odznaczeniem „Pro ecclesia et Pontifice”. Jako pracownik naukowy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II sprawuje obecnie funkcję dyrektora Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej w Krakowie na stanowisku adiunkta z habilitacją.

Belka Jastrzebia 2020