wrzesień 2020

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie

kup bilet 24

Stefan Kagl

Jan Sebastian Bach - Praeludium et Fuga in D-Dur, BWV 532, Orgelchoral „Wenn wir in höchsten Nöten sein“ BWV 641
Georg Muffat - Toccata Decima aus “Apparatus musico-organisticus”
Karol Kurpiński - Fuga i koda in B-dur na temat "Jeszcze Polska nie zginęła" (transcription for organ by Stefan Kagl) POLSKA PREMIERA
Feliks Nowowiejski - Róże św. Teresy, Preludium op. 9/2, Preludium na Kyrie z Mszy XI (orbis factor)
Louis Vierne - III Symphonia fis-moll op. 28 (Allegro Maestoso – Cantilène – Intermezzo – Adagio – Final)

Bilet rodzinny - 50 zł

Urodził się w Monachium w 1963 r. Pobierał prywatne lekcje organów u, m.in. Petersa Schammbergera. Studiował z "Staatliche Hochschule für Musik" w Monachium w klasie organów prof. Klemensa Schnorra, a także w "Schola Cantorum" w Paryżu oraz w "Conservatoire Supérieur de Paris (CNR)" u Jeana Langlais oraz jego żony Marie-Louise. W Monachium uzyskał dyplom "Künstlerisches Staatsdiplom Hauptfach Orgel” z muzyki sakralnej z oceną "A". W Paryżu uzyskał tytuły "Prix de Virtuosité (mention Très bien)", "Premier Prix d' Orgue" oraz "Prix d' Excellence". W 1991 r. zdobył pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Cesara Francka w Haarlem/Holandia. Rozpoczął intensywną aktywność jako organista koncertowy w Niemczech i zagranicą. Był prawykonawcą kilku kompozycji swojego nauczyciela Jeana Langlais. Posiada nagrania CD (ostatnie to Charles Tournemire wydana przez wydawnictwo “Motette” oraz utwory Johna Ireland) i telewizyjne. Poza pracą jako organista i dyrektor muzyki w Bad Kissingen w latach 1991-96 oraz w dwóch innych kościołach w Rudolstadt w latach 1997-2000, Stefan Kagl jest autorem wielu artykułów, wykładów oraz występów radiowych nt. Jeana Langlais oraz francuskiej muzyki organowej. Obecnie jest organistą oraz dyrektorem muzyki w Herford Minster, a także dyrektorem artystycznym festiwalu “Herforder Orgelsommer”. Jest również nauczycielem organów i improwizacji w “Hochschule für Kirchenmusik Herford.

oliwa 2020