wrzesień 2020

Jan Sebastian Bach - Kyrie, Gott heiliger Geist BWV 671
Franz Liszt - Consolation Des-dur
Franz Liszt - Nun danket alle Gott
Franz Liszt - Ave Maria (Arcadelt)
Georgi Mushel - Toccata
Christophor Kushnarev - Passacaglia

Wstęp wolny

Urodził się w Leningradzie w 1964 r. Studiował grę na fortepianie i organach w Państwowym Konserwatorium w Leningradzie, które ukończył w 1989 r. Studiował pod kierunkiem takich profesorów jak E. Bazanova i N. Olsentjana, R.Abdoullin (studia podyplomowe w Konserwatorium Państwowym w Kazaniu), Kari Jussili (SibeliusMusicAcademy w Helsinkach). Ponadto uzupełnił swoje studia na kursach mistrzowskich w Europie Zachodniej, m.in. z Guy Bovet, Marie-Claire Alain, Harald Vogel, Ludger Lohmann, Jean Guillou, David Sanger, Hans Fagius, Michael Radulescu, Daniel Roth, Peter Planyavsky .
D.Zaretsky występował od 1988 roku we wszystkich ważnych miejscach byłego Związku Radzieckiego, w tym w Filharmoniach Moskiewskich, Sankt Petersburgu i krajach bałtyckich (między innymi w katedrze w Rydze i Mikołaju w Tallinie), a także w Czechosłowacja, Włoszech, Szwajcarii, Niemczech, Holandii, Austrii, Finlandii, Szwecji, Danii, Norwegii, Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Portugalii, Belgii, Polsce, Luksemburgu, Węgrzech, Malcie, Ameryce Południowej, Izraelu, Australii i USA.
W 1991 roku wygrał Krajowy Konkurs Organowy i zdobył Trzecią Nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Organowym Speyer w Niemczech. W 1990 r. Był finalistą Międzynarodowego Konkursu Organowego w Ragusie we Włoszech, a w 1993 r. w Lahti w Finlandii. Dokonał także nagrań dla radia rosyjskiego, łotewskiego, szwajcarskiego, niemieckiego i duńskiego oraz na kilku płytach CD.
Jest uznanym konsultantem organowym, zajmujący się renowacją instrumentów historycznych i budową nowych organów w salach koncertowych. Jest regularnie zapraszany do składu jury międzynarodowych konkursów organów w Rosji i za granicą (Polska, Francja, Włochy, Niemcy, Hiszpania, Luksemburg, Holandia, Kanada).
Był organistą słynnej Grand Philharmonic Hall w Sankt Petersburgu (od 1997 do 2007). Nauczycielem organów w Music College of St. Petersburg's Conservatory w latach 1996-2001. Od 2002 do 2007 profesorem nadzwyczajnym organów w Państwowym Konserwatorium w Niżnym Nowogrodzie - trzecim co do wielkości konserwatorium w Rosji. Od 2006 r. Jest profesorem organów na uniwersytecie państwowym w Sankt Petersburgu, a od 2007 r. Także w Konserwatorium Państwowym w Sankt Petersburgu, a od 2011 r. - kierownikiem działu organów i Cembalo. W 2006 roku otrzymał tytuł „Wielki Artysta Rosji”.