wrzesień 2020

Piątek, 09/10/2020, 19:00
Sala Koncertowa

Gdański Festiwal Muzyczny

kup bilet 24Monumentalny koncert Brahmsa wypełni całą pierwszą część koncertu, a wykona go zjawiskowa gruzińska skrzypaczka Veriko Tchumburidze, laureatka Konkursu Wieniawskiego w 2016 roku. W drugiej części mniej znana uwertura Mozarta i pełna przewrotnego humoru symfonia Szostakowicza.

Gruzińska skrzypaczka Veriko Tchumburidze urodziła się w Turcji, a studiowała w Wiedniu i w Monachium. Od najmłodszych lat zdobywała nagrody na wielu konkursach, a w 2016 zachwyciła jurorów na Konkursie Wieniawskiego w Poznaniu (zwłaszcza wykonaniem koncertu Szostakowicza), co przyniosło jej pierwsze miejsce. Tym razem młoda skrzypaczka wykonana jeden z najpoważniejszych koncertów w całej literaturze skrzypcowej – Koncert D-dur Brahmsa.
Natomiast muzyka Szostakowicza zabrzmi w drugiej części koncertu. IX Symfonia, choć złożona z pięciu części, jest stosunkowo krótka i pogodna. Szostakowicz ukończył ją tuż po II wojnie światowej. Wbrew oczekiwaniom nie jest to jednak monumentalny fresk na cześć zwycięstwa, lecz przewrotnie ironiczny utwór, świetnie zinstrumentowany i bardzo efektowny. Szostakowicz wplótł tu nawet ulubioną pieśń Stalina – Suliko, która jednak jest ledwo słyszalna i ma charakter puszczenia oka dla wtajemniczonych. Przed symfonią Szostakowicza krótka i okazała uwertura do opery Idomeneo Mozarta.

Orkiestra Symfoniczna PFB
George Tchitchinadze - dyrygent
Veriko Tchumburidze - skrzypce

Johannes Brahms – Koncert skrzypcowy D-dur op. 77 [38’]