POWRÓT PANUFNIKA. 100-LECIE URODZIN KOMPOZYTORA

Koncert skrzypcowy

Organizator: Muzeum Emigracji w Gdyni

muzeum emigracji gdynia

W 2014 r. miłośnicy muzyki na całym świecie celebrują 100. rocznicę urodzin Andrzeja Panufnika – polskiego emigranta i jednego z czołowych kompozytorów. W obchody włącza się również Muzeum Emigracji w Gdyni, organizując niepowtarzalne spotkanie z twórczością „klasyka XX wieku". Za sprawą koncertu symfonicznego pod batutą Maestro Jerzego Maksymiuka, koncertu kameralnego, projekcji filmowych, wykładów i warsztatów dla osób w każdym wieku, Gdynia we wrześniu rozbrzmi muzyką najwyższych lotów. Czas na „Powrót Panufnika"!

W 1954 r. Andrzej Panufnik (1914-1991) uciekł z komunistycznej Polski do Wielkiej Brytanii, gdzie pozostał już do końca życia. Wybitny kompozytor i dyrygent, nazywany klasykiem XX wieku, mimo międzynarodowej sławy i odznaczenia tytułem szlacheckim, w Polsce jest postacią mało znaną.

Emigracja była dla Andrzeja Panufnika ucieczką ku artystycznej i osobistej wolności, jednak reakcją ówczesnych władz na opuszczenie kraju było umieszczenie nazwiska i muzyki kompozytora na indeksie cenzury. Efektem zakazu – obowiązującego do 1977 r. – było niemal całkowite wymazanie twórcy z pamięci polskich słuchaczy.
Muzeum Emigracji w Gdyni odkrywa na nowo znamienitego Polaka-emigranta i inspirującego artystę, który zbudował oryginalny świat dźwiękowy, zachowując tradycyjne wartości, takie jak melodia, harmonia i przede wszystkim piękno brzmienia.

Zapraszamy na spotkanie z bogatą, klasyczną w nowoczesny sposób muzyką Andrzeja Panufnika zarówno melomanów, jaki i osoby, dla których będzie to pierwszy kontakt z dziełami kompozytora. Koncert kameralny, który wykona młody zespół NeoQuartet, z towarzyszeniem wizualizacji multimedialnych, oferuje wzbogaconą formę obioru muzyki poważnej.

Niewątpliwą atrakcją dla szerokiej publiczności będzie monumentalny koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Maestro Jerzego Maksymiuka z towarzyszeniem wybitnej skrzypaczki, Patrycji Piekutowskiej.
Wykłady i spotkania przybliżą sylwetkę artysty, jego bogate życie i sukcesy artystyczne. Wydarzenie uświetni swoją obecnością Lady Camilla Panufnik, żona kompozytora. Obrazu dopełnią pokazy filmów biograficznych, w tym emocjonujący dokument „Tata zza żelaznej kurtyny", którego bohaterem jest syn dyrygenta.

Dla najmłodszych melomanów przygotowaliśmy rodzinne warsztaty muzyczne, podczas których będą mogli samodzielnie spróbować swoich sił na polu muzyki współczesnej.

Program Powrót Panufnika
100-lecie urodzin kompozytora

6 września 2014 | SOBOTA
WARSZTATY MUZYCZNE
12.00 | 14.00 | „Rodzinne komponowanie"
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia | Sala D

POKAZY FILMOWE
16.00 | „Andrzej Panufnik z Londynu i z Warszawy" | „Powrót Andrzeja Panufnika"
17.00 | „Tata zza żelaznej kurtyny" | po filmie spotkanie z reżyserem
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia | Sala Kinowa

KONCERT KAMERALNY
NeoQuartet | Oskar Zamek-Gliszczyński
Andrzej Panufnik – Kwartety smyczkowe
19.00 | Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia | Sala Audytoryjna

7 września 2014 | NIEDZIELA
KONCERT RODZINNY
12.30 | 14.00 | „Muzyka Panufnika dla dzieciaków z rodzinami"
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia | Sala D

SPOTKANIA
15.00 | „Andrzej Panufnik i jego widzenie muzyki" | dr Katarzyna Szymańska-Stułka | InfoBox
17.00 | promocja „Autobiografii" Panufnika z udziałem Camilli Panufnik | foyer Teatru Muzycznego

GRA MIEJSKA
16.00 | gra „Powrót Panufnika" | start przy InfoBoxie

KONCERT SYMFONICZNY
Jerzy Maksymiuk | Patrycja Piekutowska | Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej
Andrzej Panufnik – „Muzyka jesieni" | „Polonia" | „Kołysanka" | „Koncert skrzypcowy"
19.00 | Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni | Duża Scena

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
Na koncert i warsztaty obowiązują bezpłatne wejściówki. Wejściówki na koncert symfoniczny można odebrać od dn. 01.09.2014 w kasach biletowych Teatru Muzycznego w Gdyni, Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie oraz w Filii nr 15 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni (Śródmieście), a także w dniu koncertu w Teatrze Muzycznym od godz. 15.00. Wejściówki na koncert kameralny można odebrać w dniu 06.09.2014 w punkcie informacyjnym organizatora w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni od godz. 15.00.