MARIO HOSSEN I LES ORPHEISTES FESTIVAL ORCHESTRA Z WIEDNIA - Cztery Pory Roku Antonio Vivaldiego

Poniedziałek, 13/10/2014, 19:00
Sala Koncertowa na Ołowiance

Wydarzenia organizatorów zewnętrznych

Cztery Pory Roku Antonio Vivaldiego to niewątpliwie jeden z najwspanialszych utworów muzyki klasycznej. Kolorowe barwy dzwięków, radość pierwszych dni wiosny, jak i smagajacy wiatr zimy, to wszystko możemy usłyszeć w czterech koncertach na temat por roku, które tak genialnie skomponował Vivaldi.
W jesienny wieczór Cztery Pory Roku zaprezentuje Państwu wspaniały skrzypek, znany na świecie, a po raz pierwszy goszczący w Polsce – Mario Hossen wraz z orkiestrą, która przybędzie prosto z Wiednia.
Mario Hossen zadebiutował jako solista już w wieku 8 lat.  Studiował w Sofii, Wiedniu oraz  w Paryżu. Jego mentorami, którzy ukształtowali go jako artystę, byli znakomici muzycy, tacy jak Michael Frischenschlager, Darina Dankova, Gerard Poulet.

Mario Hossen, jako solista i kameralista, wystąpił w najbardziej prestiżowych salach świata, takich jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, Konzerthaus w Wiedniu, Tonhalle w Zurychu, Victoria Hall w Ginebrze czy Salle Gaveau w Paryżu, jak równiez w salach Włoch, Hiszpanii, Turcji, Albanii, Meksyku, Węgier, Rosji, Chin i Japonii.

Koncertował między innymi z tak istotnymi orkiestrami jak Royal Philharmonic, English Chamber Orchestra, Wiener Kammerorchester, Orchestra da Camera del Teatro alla Scala di Milano. Artysta jest również dyrektorem artystycznym Les Orpheistes Festival Orchestra Vienna, dyrektorem International Music Academy Orpheus i profesorem w New Bulgarian University w Sofii.
Koncertuje na skrzypcach Giovanniego Battista Guadagniniego, powstałych w 1749 roku i będących własnością The Oesterreichische Nationalbank. Warto również dodać, że tacy współcześni kompozytorzy jak Rainer Bischof, Walter Baer, Georghi Arnaoudor, F.P. Descamps, Alessandro Solbiati, Tomas Marco, zadedykowali mu swoje utwory.

Podczas swojego tournee po Polsce wystąpi w Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Rzeszowie, Łodzi, Warszawie i Gdańsku.

Mario Hossen

Część I:

Johann PACHELBEL
Kanon i Gigue D–dur
Francesco GEMINIANI
Concerto grosso nr 12 d-moll
La Follia (według Arcangelo Corellego - Sonata La Follia nr 12 op. 5)

Giuseppe TARTINI
Sonata na skrzypce g–moll Z diabelskim trylem
Larghetto affettuoso
Allegro moderato
Andante