logotype
   
 
KUP BILET
 

 

Sponsor Strategiczny PFB

energa nowe

 

Główny Sponsor PFB
Mecenas Kultury

logo PGE Energia Ciepa SA pionCMYK 1

Repertuar

Rok Miesiąc Do miesiąca

KONCERT EDUKACYJNY. MUZYCZNY KOSMOS


Wtorek, 28/10/2014, 11:15
Sala Koncertowa na Ołowiance
 

Bilety w cenie  17zł

 Koncert edukacyjny

Gdańska Grupa Perkusyjna pod kierownictwem Piotra Sutta:
Igor Falecki, Kamil Nahily, Filip Sieradzki, Bartłomiej Sutt
Benedykt Odya instrumenty elektroniczne
Barbara Żurowska-Sutt prowadzenie

„Czym jest muzyka? Nie wiem.
Może po prostu niebem
z nutami zamiast gwiazd”.
Ludwik Jerzy Kern

Z dźwiękami muzyki perkusyjnej przemieszczać się będziemy szlakiem gwiazd, planet, mgławic i galaktyk. Stworzymy muzyczny obraz nieba, tajemnicze konstelacje – cały wszechświat. Od pradawnych czasów ludzie obserwowali niebo i dźwiękami obwieszczali pojawienie się niezwykłych zjawisk – dźwięki afrykańskich bębnów ostrzegały dawne ludy przed złowieszczym działaniem pojawiającej się na niebie komety czy deszczem „spadających” gwiazd. Kometa mogła zwiastować także ważne wydarzenia – np. narodziny władcy, zwycięstwo lub klęskę podczas wojny.
Do muzycznego kosmosu wybraliśmy „kosmiczne” dźwięki najnowszej generacji muzycznych syntezatorów, dźwięki melodycznych instrumentów perkusyjnych – marimby, wibrafonu, a także potężnych kotłów, werbli, brazylijskich surdo i tam-tamu. Elektronika połączy grające na żywo instrumenty perkusyjne z wyświetlanymi na ekranie pejzażami kosmosu.
Na scenie pojawi się też prawdziwa luneta, a my muzyką podkreślimy wielkie odkrycie wybitego astronoma z Gdańska Jana Heweliusza, który wpatrywał się w ruchy ciał niebieskich poprzez zbudowaną przez siebie lunetę – największą wtedy w Europie. Odkrył konstelację, a więc gwiazdozbiór, który nazwał „Tarczą Sobieskiego” dla upamiętnienia najmożniejszego protektora gdańskiego astronoma, króla Jana Sobieskiego, po jego słynnej wiedeńskiej wiktorii.
Z kosmosu wrócimy na Ziemię, na której janczarska kapela wojsk tureckich z owych czasów stoczy muzyczną bitwę z wojskowymi instrumentami pułków Europy, a także ze słynnymi na całym świecie marszowymi korpusami armii amerykańskiej.

 
 
 
 

Wróć