logotype
   
 
KUP BILET
 

 

Sponsor Strategiczny PFB

energa nowe

 

Główny Sponsor PFB
Mecenas Kultury

logo PGE Energia Ciepa SA pionCMYK 1

Repertuar

Rok Miesiąc Do miesiąca

KONCERT NOWOROCZNY


Niedziela, 01/01/2017, 18:00
Sala Koncertowa
 

Bilety w cenie  45-85zł

 Wydarzenia organizatorów zewnętrznych

Cappella Gedanensis 2015 kopia

KONCERT NOWOROCZNY

Agnieszka Tomaszewska – sopran
Piotr Lempa – bas
Cappella Gedanensis pod batutą Rafała Kłoczko

W programie:
najpiękniejsze arie, duety i utwory orkiestrowe, m.in. F. Lehára, J. Straussa,
G. Rossiniego, W.A. Mozarta, G. Pucciniego, A. Ketèlbey’a

Koncerty Noworoczne w wykonaniu Filharmoników Wiedeńskich to wydarzenie niezwykłe, jedno z najciekawszych w kalendarzu koncertowym w Europie. Któż z nas nie miał ochoty w tym uczestniczyć. Ale… czy poza utworami orkiestrowymi: polkami, walcami i marszami, nie byłoby wspaniale posłuchać znakomitych wokalistów? 1 stycznia 2017 o godz. 18:00 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku będzie taka możliwość! Znakomita, robiąca wspaniałą karierę w Niemczech sopranistka Agnieszka Tomaszewska, Piotr Lempa – bas rozchwytywany w tej chwili na całym świecie (a w tym i w słynnym Covent Garden
w Londynie) zaprezentują tego wieczoru najwspanialsze arie i duety z oper i operetek F. Lehára, J. Straussa, G. Rossiniego, W.A. Mozarta, G. Pucciniego i in. Program uzupełnią polki, walce i marsze w wykonaniu niezastąpionej orkiestry Cappelli Gedanensis. A do tego wszystkiego – wiedeński akcent – całość poprowadzi Rafał Kłoczko, młody dyrygent, który w tym roku asystował przy Filharmonikach Wiedeńskich w czasie Festiwalu Operowego w Salzburgu.
Czyż wykonanie takich dzieł przez tak wspaniałych artystów nie jest receptą na znakomity wieczór i świetne rozpoczęcie nowego roku?

Bilety w cenie 45-85 zł,
dostępne
- w siedzibie Cappelli Gedanensis, ul. Nowe Ogrody 35, tel. +48 58 302-26-58
- w kasach Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, ul. Ołowianka 1, tel. +48 58 320 62 62
- na stronie www.kupbilecik.pl

Agnieszka Tomaszewska - ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. St. Moniuszki w Gdańsku, studia podyplomowe w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu oraz studio Operowe Hamburgische Staatsoper. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki oraz Prezydenta Miasta Gdańska. Zdobyła I Nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Ady Sari (2005), finalistka Międzynarodowego Konkursu Moniuszkowskiego (2010), laureatka Nagrody dla Najlepszego Śpiewaka Internationale Sommerakademie der Universität Mozarteum (2004).
Podczas studiów swoje pierwsze kroki w muzyce oratoryjnej stawiała w gdańskim zespole Cappella Gedanensis. W tym czasie debiutowała również na scenie opery Schloss Theater Schonbrunn w Wiedniu partią Armindy z opery „La finta giardiniera” Mozarta. Współpracuje z Operą Narodową-Teatrem Wielkim w Warszawie, gdzie śpiewała partię Zuzanny (Le Nozze di Figaro, w reżyserii Keith’a Warner’a), Liu (Turandot – w reżyserii Mariusza Trelińskiego), Katję (Pasażerka – w reżyserii Davida Pauntneya). Obecnie solistka Badische Staatstheater Karlsruhe, gdzie kreuje role takie, jak: Hrabina (Le nozze di Figaro), Fiordiligi (Cosi fan tutte), Micaela (Carmen), Mimi (La Boheme), Adina (L’elisir d’amore), Berthe (Le Prophete – Meyerbeer). W 2015 roku zadebiutowała w Oper Stuttgart partią Mimi (La Boheme).
Artystka prowadzi aktywną działalność koncertową w kraju i za granicą. Brała udział w wielu festiwalach, m. in. Salzburger Festspiele, Die hamburger Ostertöne, Hamburger Mozartwochen, Festiwal Muzyki Polskiej. W repertuarze posiada liczne dzieła oratoryjne od baroku o współczesność. Odbyła m.in. tournée po Izraelu z Izrael Philharmonic Orchestra Zubina Mehty, wykonując Mszę h-moll J.S. Bacha. Wzięła udział w prawykonaniach dzieł oratoryjnych, napisanych przez zdobywcę Oscara Jana A.P. Kaczmarka. W Hollywood wystąpiła w Royce Hall, u boku Leszka Możdżera w koncercie poświęconym muzyce filmowej kompozytora.
Występowała pod batutą takich dyrygentów, jak: Tadeusz Kozłowski, Gabriel Chmura, Carlo Montanaro, Patrick Founillier, Jan Lathan-Koenig, Alfred Eschwé, Peter Schreier, Stefan Soltesz, Simone Young, Ernst van Tiel. Wspólpracowała z reżyserami: Keith Warner, David Poutney, Achim Freyer, Holger Muller-Brandes, Nicolas Brieger, Claus Guth, Tobias Kratzer, David Hermann.
Ma na swoim koncie udział w nagraniach CD/DVD, m.in. J.B. Bach Oratorium na Boże Narodzenie, Luigi Boccherini Stabat Mater (wraz z Cappellą Gedanensis - nominowana do nagrody Fryderyk 2008), Marek Kuczyński Oratorium Gdańskie, Karol Szymanowski Loteria na mężów (DVD, światowe prawykonanie), kołysanki Śpiewam dzieciom. Nagrywała również dla radia i telewizji (TVP, ORF, ARD).

Cappella Gedanensis to zespół wokalno - instrumentalny kultywujący wielowiekową tradycję i rozsławiający Gdańsk na całym świecie.
O poziomie artystycznym zespołu Cappella Gedanensis świadczą dziesiątki wydanych płyt, w tym dwie płyty, które uzyskały status platynowych, tj. Cztery Pory Roku Antonio Vivaldiego i Kolędy Nowy Rok u Ojca Świętego Jana Pawła II, a także płyta z nagraniem Stabat Mater Luigi Boccherioniego (z udziałem Agnieszki Tomaszewskiej), która to płyta była nominowana do Nagrody Fryderyk 2008 r. Niekwestionowane osiągnięcia to m. in. również udział w licznych festiwalach międzynarodowych, m. in. Festiwal Radiowy WDR w Herne, Schwabisch Gműnd (Spalt, Niemcy), Wratislavia Cantans, Festiwal Muzyki Dawnej (Bruksela), Festiwal Muzyki Barokowej (Niemcy, Litwa, Polska), Royal Music Festiwal (Sztokholm), Festiwal Chóralny (Brema), czy Festiwal Muzyki Sakralnej w Abu – Gosh w Izraelu, gdzie zespół nie tylko porwał publiczność, podczas wykonania Glorii Antonio Vivaldiego, ale także sama interpretacja została uznana za wzorcową. Występy Cappelli Gedanensis na festiwalach, koncertach, czy przy okazji innych prestiżowych wydarzeń, w wielu państwach Europy i świata, m. in. w tak dalekich, jak Chiny czy USA, to nie tylko okazja do zaprezentowania baroku gdańskiego, ale przede wszystkim prezentacja i rozsławianie naszej ojczyzny. Zespół bowiem, przypominając muzykę gdańską, promuje jednocześnie miasto, które w swojej 1000 – letniej już historii, przez ponad 700 lat, związane było z Polską. Miasto, które na zawsze kojarzyć się będzie z dramatem wojny, nadzieją „Solidarności”, a także radością odzyskanej w Europie i na świecie wolności. Nic dziwnego, że najważniejsze wydarzenia nie mogą się obyć bez Cappelli Gedanensis. Wśród nich wspomnieć należy m. in. pobyt w Gdańsku Księcia Karola – następcy tronu brytyjskiego, Margaret Thatcher, Vaclava Clausa, czy Güntera Grassa. Poza granicami Polski Cappella Gedanensis koncertowała m. in. podczas spotkania Lecha Wałęsy z JKW Małgorzatą II w Kopenhadze, występowała także przed JKW Szwecji Karolem Gustawem XVI. Zespół nie tylko uświetniał imprezy, ale wzbudzał też żywe zainteresowanie ich uczestników.
Wśród znamienitych osób, przed którymi występowała Cappella Gedanensis – miejsce osobne i wyjątkowe – zajmuje papież Polak, św. Jan Paweł II. Cappella Gedanensis kilkakrotnie zapewniła oprawę muzyczną spotkaniom i mszom św. podczas pielgrzymek papieża Jana Pawła II do ojczyzny. Zespół miał także zaszczyt dwukrotnego koncertowania w czasie uroczystości w bazylice św. Piotra w Rzymie, po raz pierwszy w 1997 r. na 1000 – lecie chrztu Gdańska i następnie w 1999 r. podczas uroczystości ogłoszenia św. Brygidy Szwedzkiej patronką Europy. Jednocześnie zauważyć należy, iż nie tylko sama działalność artystyczna zespołu Cappella Gedanensis odwołuje się do jego historycznego poprzednika Kapeli Rajców Miejskich, ale również – chcąc podkreślić ten związek – na swoje logo zespół pozyskał charakterystyczny „stary” znak – utworzony w 1990 r., z pierwszych liter nazwy „CG”, przez gdańskiego artystę malarza Konrada Byczkowskiego.

 

 
 
 
 

Wróć