logotype
   
 
KUP BILET
 

 

Sponsor Strategiczny PFB

energa nowe

 

Główny Sponsor PFB
Mecenas Kultury

logo PGE Energia Ciepa SA pionCMYK 1

Repertuar

Rok Miesiąc Do miesiąca

V BAL GDAŃSKI - KRÓLEWSKI SALON


Sobota, 04/02/2017, 19:00
Sala Koncertowa
 

Bilety w cenie  40-85zł

 Bale Gdańskie

 Bez tytulu

Królewska Orkiestra Salonowa
Natalia Walewska - skrzypce, prowadzenie orkiestry
Julia Iwaszkiewicz - sopran
Marcin Pomykała - tenor
Witalij Wydra - tenor
Zespół Taneczny "Rapsodia" - przygotowanie Beata Stoppa
Barbara Żurowska-Sutt - opracowanie i prowadzenie koncertu

W programie koncertu usłyszymy "hity" muzyki wokalnej i instrumentalnej - arie operowe i operetkowe w połączeniu najważniejszych głosów sceny operowej i estradowej - tenorów i sopranu. Będzie to wielkie muzyczne show – pełne brawury, magii, wyjątkowości, humoru, wirtuozowskich popisów solowych oraz duetów, tercetów – skarbów światowej literatury muzycznej. W trakcie koncertu wystąpią znakomici artyści – obdarzeni nie tylko pięknymi głosami, ale także darem komunikowania się ze słuchaczami poprzez muzykę. Absolutnym przebojem będzie pokaz tańców w pięknych kostiumach – m.in. salonową polkę czy porywający, pełen energii kankan.

Po zakończeniu koncertu Salon Gdański zamieni się w salę balową. Do tańca w rytmie jazzu i swingu zgromadzonych na Ołowiance gości zaprosi zespół Standard Acoustic Promotion.
Nie zabraknie też przygotowanego specjalnie na tę okazje menu kolacyjnego! Menu dostępne jest TUTAJ.

 

Królewska Orkiestra Salonowa (Orchestra Reale da Sala) - nazwa orkiestry nawiązuje do dawnych królewskich koncertów i ma swoje uzasadnienie w stylu gry muzyków, kostiumach i programie. Orkiestra zadebiutowała w 2009 roku na inauguracji Tygodnia Muzyki Klasycznej na Festiwalu Sztuki Tutejszej w Gdańsku. Z powodzeniem występowała m.in. na koncertach w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, Teatrze Miejskim imienia Witolda Gombrowicza w Gdyni, w auli Copernicanum Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy czy auli Uniwersytetu Gdańskiego. Muzycy w pięknych stylowych kostiumach koncertują bez dyrygenta, wprowadzając urok koncertów salonów wiedeńskich z czasów Jana Straussa. Podkreśla to również prowadzenie orkiestry przez skrzypaczkę – zarazem solistkę – Natalię Walewską, koncertmistrza Polskiej Filharmonii Bałtyckiej – tak jak czynił to słynny wiedeńczyk. Programy koncertów są zróżnicowane – obejmują repertuar od kompozycji Antonia Vivaldiego czy Wolfganga Amadeusza Mozarta poprzez operę, operetkę, piosenki neapolitańskie aż do musicalu. Muzycy wykonują zarówno arie i duet, jak i wirtuozowskie utwory orkiestrowe i solistyczne kompozycje instrumentalne. Z orkiestrą występują znakomici soliści – śpiewacy i instrumentaliści. Dla urozmaicenia formy koncertów, muzykom często towarzyszą tancerze w imponujących kostiumach, prezentując tance rodem z wielkich sal balowych Wiednia, Paryża. Kierownictwo artystyczne orkiestry, prowadzenie koncertów Barbara Żurowska -Sutt.

juliaiwaszkiewicz

Julia Iwaszkiewicz - sopran - współpracuje z Operą Bałtycką, Operą Nova w Bydgoszczy, Operą Kameralną w Warszawie oraz z Operą Arctic w Norwegii, realizować będzie wielkie dzieło Ryszarda Straussa "Ariadna na Naxos". Julia Iwaszkiewicz śpiewała w wielu teatrach główne role w najbardziej znaczących operach - m.in G.Verdi - "Traviata", "Rigoletto", G.Rossini - "Cyrulik sewilski", W.A.Mozart - "Wesele Figara", "Czarodziejski flet", G.Donizetti - "Napój miłosny".

Maciej Gronek - tenor, student Akademii Muzycznej w Gdańsku - Wydział Wokalno - Aktorski. Od wielu lat współpracuje jako solista z Mała Operetką Warszawską a także z BigBandem „Rondo”. Występował w Filharmonii Zielonogórskiej, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Często bierze udział w projektach realizowanych na scenach niemieckich. W tym roku brał udział w Festiwalu Rossini in Wildbad.

wydra

Witalij Wydra - tenor, śpiewak Opery Bałtyckiej w Gdańsku. W 2008 roku został laureatem II nagrody II Ogólnoukraińskiego Konkursu Młodych Wokalistów Teodora Juśkiwa we Lwowie. W maju 2009 r. na I Europejskim Konkursie im Jana Kiepury w Sosnowcu zdobył Nagrodę Specjalną Przewodniczącego Jury Wiesława Ochmana a także nagrodę Mazowieckiego Teatru Muzycznego "Operetka" - występ w Koncercie Noworocznym w Filharmonii Narodowej w Warszawie. We wrześniu 2009 r. wystąpił w Operze Śląskiej na Koncercie Galowym Tenorów, zorganizowanym z okazji Jubileuszu 90-lecia urodzin i 70-lecia pracy artystycznej Bohdana Paprockiego. Śpiewał także gościnnie w Teatrze Wielkim w Łodzi.

pomykala

Marcin Pomykała – śpiewak, pedagog. Absolwent Wydziału Edukacji Artystycznej i Dyrygentury Chóralnej Akademii Bydgoskiej oraz Wydziału Wokalno- Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie śpiewu prof. P. Kusiewicza.
Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 8 lat od nauki gry na fortepianie a następnie gitarze klasycznej. Jest pedagogiem Pałacu Młodzieży w Gdańsku, a jako wokalista – tenor, koncertuje solowo i współpracuje z : Operą na Zamku w Szczecinie, Operą Nova w Bydgoszczy, Operą Krakowską i filharmoniami: Częstochowską, Świętokrzyską, Słupską, Pomorską, Bałtycką, Sopocką Kameralną a także Filharmonią Dowcipu Waldemara Malickiego – koncertując w kraju i zagranicą oraz biorąc udział w nagraniach telewizyjnych.

 

rapsodia

Na zdjęciu zespół taneczny "Rapsodia"

Zespół "Rapsodia" istnieje od 18 lat. Założycielką, choreografem i projektantem kostiumów jest Beata Stoppa. Zespół jest laureatem wielu konkursów krajowych i międzynarodowych a także finalistą telewizyjnego show "Got to Dance - Tylko Taniec" Ostatni sukces to Grand Prix międzynarodowego festiwalu w Wenecji "Orfeo in Italia". Rapsodia" wielokrotnie występowała w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Teatrze Muzycznym w Gdyni, Operze Bałtyckiej.

Natalia Walewska jest koncertującą skrzypaczką, doskonale wykształconą między innymi przez legendarnego wirtuoza skrzypiec Leonida Kogana. W swoim dorobku ma laury na prestiżowych międzynarodowych konkursach, między innymi: Międzynarodowym Konkursie im. K. Szymanowskiego.
Uczestniczyła w licznych festiwalach, gdzie występowała pod batutą wielkich dyrygentów jak: G. Solti, Ch. Eschenbach, M. Roztropowicz. Od 1999 roku piastuje prestiżowe stanowisko koncertmistrza Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Regularnie jest zapraszana w charakterze solistki do współpracy z orkiestrami symfonicznymi w kraju i zagranicą. Jej umiejętności zostały docenione przez uznanych dyrygentów jak Jerzy Maksymiuk, Ernst van Tiel , Massimiliano Caldi ,Maxim Vengerov, Vag Papian, Juozas Domarkas, Sir Neville Marinerr, Sławomir Chrzanowski, Petr Chromcak.
W dorobku autorskim Natalii Walewskiej znajdują się nagrania płytowe wysoko oceniane zarówno przez melomanów jak i przez dziennikarzy z branży fonograficznej. Do najcenniejszych należą: „Romanza Classica" na skrzypce i organy z prof. Romanem Peruckim ( osiągnęła status Złotej płyty), „Clair de Lune" nagraną wspólnie z pianistą prof. Bogdanem Kułakowskim, „Violin & Piano" z pianistą Rafałem Lewandowskim, „Cztery pory roku" Antonio Vivaldiego z Zespołem Muzyki Dawnej „Cappella Gedanensis" pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego (Platynowa Płyta), „War Requiem" z dyrygentem Sir Nevillem Marinerrem.
Płyta z nagraniem koncertu "Harmonia" Zbigniewa Kruczka (Belgia) na skrzypce, trąbkę i orkiestrę symfoniczną ( Polska Filharmonia Bałtycka) pod dyrekcją włoskiego dyrygenta Massimiliano Caldiego to dzieło specjalnie skomponowane z dedykacją dla artystki.

 

 

 

 
 
 
 

Wróć