logotype
   
 
KUP BILET
 

 

Sponsor Strategiczny PFB

energa nowe

 

Główny Sponsor PFB
Mecenas Kultury

logo PGE Energia Ciepa SA pionCMYK 1

Repertuar

Rok Miesiąc Do miesiąca

KONCERT SYMFONICZNY. HAYDNOWSKA GŁĘBIA


Piątek, 24/03/2017, 19:00
Sala Koncertowa
 

Bilety w cenie  10-40zł

 Koncert symfoniczny

Agnieszka Duczmal – dyrygent
Karolina Jaroszewska – wiolonczela
Orkiestra Symfoniczna PFB


Program:


J. Haydn
Symfonia Nr 44 Trauersymphonie
Koncert wiolonczelowy C dur


G. Bizet- R. Szczedrin
Carmen Suite (na smyczki i perkusję)

 Agnieszka_Duczmal_fot_K_Babka.jpg
Na zdjęciu: Agnieszka Duczmal

Agnieszka Duczmal to najsłynniejsza polska dyrygentka. Urodziła się w rodzinie o tradycjach muzycznych. Studia dyrygenckie ukończyła w 1971 roku w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Witolda Krzemieńskiego, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. W tym samym roku rozpoczęła pracę jako dyrygent asystent w Państwowej Filharmonii w Poznaniu, a następnie jako dyrygent w Operze Poznańskiej, w której przygotowała m.in. polską prapremierę opery B. Brittena Sen nocy letniej, premierę Rigoletto G. Verdiego oraz baletu Romeo i Julia S. Prokofieva. Już w czasie studiów, w 1968 roku, założyła orkiestrę kameralną, przekształconą w 1977 roku w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia i Telewizji, a następnie w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus. Od początku istnienia Orkiestry Agnieszka Duczmal jest jej dyrektorem i dyrektorem artystycznym. Agnieszka Duczmal została laureatką I Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów w Katowicach w 1970 roku. W 1975 roku uzyskała wyróżnienie na IV Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów Herberta von Karajana w Berlinie Zachodnim. Rok później wraz ze swą Orkiestrą zdobyła Srebrny Medal Herberta von Karajana na Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Orkiestr w Berlinie Zachodnim. W 1982 roku otrzymała tytuł „La donna del mondo” (Kobieta Świata) przyznany przez Międzynarodowe Centrum Kultury Saint Vincent w Rzymie pod patronatem UNESCO i prezydenta Włoch za wybitne w skali światowej osiągnięcia w dziedzinie kultury, sztuki i działalności społecznej. Agnieszka Duczmal prowadzi koncerty z orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą. Jako pierwsza kobieta dyrygent wystąpiła na scenie mediolańskiego Teatro alla Scala. Do chwili obecnej wraz z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus nagrała 50 płyt, a dla Polskiego Radia ponad 10000 minut muzyki.

Dla Telewizji Polskiej zarejestrowała ponad 100 koncertów i programów muzycznych, m.in. w cyklach „Stereo i w Kolorze” i „Goście Agnieszki Duczmal”, 5 godzin muzyki dla Télévision Française 1, a dla japońskiej telewizji NHK godzinny program z muzyką polską. Dokonała również wielu nagrań dla radiofonii niemieckich, belgijskich, BBC w Londynie, CBC w Montrealu, radia i telewizji w Meksyku oraz w Japonii. W jej dorobku artystycznym znajduje się wiele prawykonań, m.in. pierwsze światowe nagranie Wariacji Goldbergowskich J.S. Bacha w genialnej transkrypcji J. Kofflera na orkiestrę kameralną. Dla swojej Orkiestry dokonała transkrypcji wielu arcydzieł muzycznych, m.in. Obrazków z wystawy Modesta Musorgskiego oraz utworów kameralnych J. Brahmsa, A. Brucknera, C. Debussyego, A. Dworzaka, St.Moniuszki, F. Schuberta, E. W. Korngolda, Sz. Laksa, P. Haasa. Dyrygentka proponuje publiczności ciekawe projekty koncertowe łącząc muzykę z baletem czy malarstwem. Od wielu lat prowadzi również w stałych cyklach koncertowych działalność promującą młodych utalentowanych polskich muzyków.

Karolina Jaroszewska
Na zdjęciu: Karolina Jaroszewska

Karolina Jaroszewska karierę solową rozpoczęła w wieku szesnastu lat koncertem z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Jerzego Swobody. Od tego czasu występuje w Europie i Stanach Zjednoczonych (tu zadebiutowała z Savannah Symphony Orchestra).

Często gra z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia "Amadeus" oraz wieloma orkiestrami symfonicznymi w Polsce. W 2001 brała udział w festiwalu Europalia w Belgii. W Ameryce zadebiutowała koncertem z Savannah Symphony Orchestra w Savannah (Georgia).

W lipcu 2004, wraz z Sinfonią Varsovią pod batutą Wojciecha Michniewskiego, brała udział w prawykonaniu dzieła Krzysztofa Knittla Pamiętnik Powstania Warszawskiego w 60. rocznicę wybuchu Powstania, wykonując partię solową wiolonczeli. W roku 2005 zagrała wraz z Orkiestrą Kameralną Amadeus PR na Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach z okazji 60-tej jego edycji. W 2013 roku brała udział w koncertach Festiwalu Krzystofa Pendereckiego z okazji 80. urodzin kompozytora.

Współpracuje z takimi muzykami, jak Agnieszka Duczmal, Gary Karr, Jerzy Maksymiuk (jest wykonawczynią partii solowej w jego utworze Szepty i krzyk marzeń na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową, napisanym dla Agnieszki Duczmal, Philip Greenberg, Krystian Zimerman (tournée i nagranie Polish Festival Orchestra), José Maria Florêncio Junior, Krzysztof Meisinger. Dokonała wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Wydała także płytę kompaktową z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia "Amadeus". Karolina Jaroszewska od 2005 r. jest członkiem Orkiestry Filharmonii Narodowej na stanowisku wiolonczeli solo. W 2008 r. została członkiem World Orchestra for Peace pod dyrekcją V. Giergieva, w skład której wchodzą czołowi muzycy najznakomitszych światowych orkiestr.

 
 
 
 

Wróć