logotype

Repertuar

Rok Miesiąc Do miesiąca

KONCERTY W RAMACH XXI WIELKANOCNEGO FESTIWALU LUDWIGA VAN BEETHOVENA


Niedziela, 09/04/2017, 17:00
SALA KONCERTOWA
 

Bilety w cenie  20-60zł

 Koncert symfoniczny

„Beethoven i Sztuki Piękne” – młodzi laureaci wielkich międzynarodowych konkursów pianistycznych w maratonie fortepianowym

9 kwietnia godz. 17.00
Hinrich Alpers – zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Beethovena w Bonn

Program:

L. van Beethoven
Sonata nr 8 c-moll, op. 13 "Patetyczna"
Sonata fortepianowa nr 14 cis-moll op. 27 nr 2 "Księżycowa"  
Sonata As-dur op. 110

9 kwietnia godz. 18.30
Juan Pérez Floristán –zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Santander 2015 roku

Program:

F. Chopin
II Sonata fortepianowa b-moll op. 35

M. Musorgski
"Obrazki z wystawy"

 

Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena to festiwal muzyki poważnej odbywający się co roku w Warszawie w okresie poprzedzającym święta Wielkanocy. Dyrektorem Generalnym Festiwalu jest Elżbieta Penderecka, a organizatorem Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena. Filharmonia Gdańska to jedno z miejsc, w których odbywają się wydarzenia towarzyszące.

Hinrich_Alpers3_photo_credit_Rita_Taylorh.jpg
Na zdjęciu: Hinrich Alpers

Niemiecki pianista Hinrich Alpers, zdobywca I nagrody w III Międzynarodowym Konkursie Beethovenowskim Telekom w Bonn (2009), Artysta i pedagog.

Ukończył studia w Hannover Hochschule für Musik und Theater w klasie prof. Bernda Goetzkego. Popularność w Stanach Zjednoczonych zdobył w czasie studiów w Juilliard School pod kierunkiem Jerome’a Lowenthala.
W 2004 r. wyróżniono go I nagrodą oraz nagrodą specjalną na Konkursie Griega w Oslo. W 2006 r. został laureatem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Esther Honens w Kanadzie oraz Honens International Piano Competition. Dzięki temu wyróżnieniu otrzymał trzyletnie stypendium. Momentem przełomowym w jego karierze artystycznej był 2009 r., w którym zdobył I nagrodę na III Międzynarodowym Konkursie Beethovenowskim Telekom w Bonn. Podczas tego wydarzenia przyznano mu również nagrodę publiczności oraz nagrody specjalne w kategorii muzyki kameralnej (za duet z Mischą Maiskym) i za interpretację zamówionego utworu. To właśnie po tym konkursie rozpoczął koncertowanie po całym świecie.
Pianista prowadzi aktywne życie artystyczne. Występuje podczas recitali jako solista z towarzyszeniem orkiestry, a także jako członek zespołów kameralnych oraz w ramach recitali pieśni. Koncertował podczas licznych festiwali i wydarzeń muzycznych w Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i innych krajach.
W 2009 r. ukazała się jego płyta zawierająca utwory R. Schumanna, która stanowi pokłosie trzyletniego programu stypendialnego (w ramach nagrody Honens International Piano Competition). Na uwagę zasługuje również krążek z muzyką R. Stephana, gdzie pianista wykonuje muzykę kameralną i pieśni kompozytora.
Hinrich Alpers jest obecnie wykładowcą fortepianu w Musikhochschule w Hanowerze oraz na Universität der Künste w Berlinie. Jest także założycielem i dyrektorem artystycznym Międzynarodowej Letniej Akademii Lüneburger Heide, w ramach której co roku odbywają się kursy mistrzowskie i festiwal. W 2007 r. został uhonorowany tytułem Artysty Steinwaya.
Hinrich Alpers jest reprezentowany przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

 

 Pérez_Floristán_Juan_c_Antonio_del_Junco_01_małe.jpg
Na zdjęciu: Juan Pérez Floristán

Juan Pérez Floristán
jest zdobywcą I nagrody oraz nagrody publiczności w XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Palomy O'Shea w Santander (2015) i Konkursu Steinwaya w Berlinie (2015). Dzięki swoim dotychczasowym dokonaniom stał się już drogowskazem dla nowych pokoleń europejskich muzyków.
W krótkim czasie zadebiutował w Madrycie, Paryżu, Berlinie, Hamburgu, Warszawie, Moskwie, Petersburgu, Malmö, itp. Grał z takimi orkiestrami jak Filharmonia w Petersburgu, Orkiestra Symfoniczna Malmö, Orkiestra Symfoniczna Hiszpańskiego Radia i Telewizji oraz Królewska Orkiestra Symfoniczna Sewilli, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Gran Canaria, Orkiestra Symfoniczna Malagi i Cordoby, współpracując m. in. z takimi dyrygentami jak Pablo González, Marc Soustrot, Adrian Leaper, Pedro Halffter i Salvador Brotons. Juan Perez-Floristán jest też zaangażowany w muzykę kameralną, na której gruncie na stałe współpracuje z zespołem VibrArt Trio oraz Miguelem Colomem (skrzypce) i z Fernando Ariasem (wiolonczela). Występował też z m.in. z Cuarteto Casals i Fine Arts Quartet, na festiwalach w Verbier, Les Arcs oraz podczas Encuentro de Música y Academia w Santander. Przyszłe angaże to koncerty i recitale w Monterrey, Miami i Puerto Rico; tournée po Ameryce Łacińskiej, jak również po Europie – w tym występy w Herkulessaal w Monachium, Budapeszcie, Zurychu i Hanowerze. Jego występy w Paryżu i na Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie, zaowocowały powtórnymi zaproszeniami na obecny sezon. Przez prawie dziesięć lat uczył się u swojej matki Maríi Floristán, a następnie u Galiny Eguiazarovej podczas czteroletnich studiów w Wyższej Szkole Muzycznej im. Królowej Zofii w Madrycie. Elisabeth Leonskaja wsparła jego zaproszenie na festiwal Klavier Ruhr w Niemczech (gdzie występował jako Stypendysta 2012 roku, a następnie nagrał płytę live), jak i na Sommets-Musicaux w Gstaad w Szwajcarii. Jego następna płyta CD ukaże się pod koniec 2017 roku nakładem firmy Naxos. Obecnie 23-letni artysta studiuje w Berlinie u Eldara Nebolsina. Jest wspierany przez Fundację Aleksandra von Humboldta, co obecnie również istotnie wpływa na jego rozwój i karierę.

 
 
 
 

Wróć