logotype
   
 
KUP BILET
 

 

Sponsor Strategiczny PFB

energa nowe

 

Główny Sponsor PFB
Mecenas Kultury

logo PGE Energia Ciepa SA pionCMYK 1

Repertuar

Rok Miesiąc Do miesiąca

KONCERT PAPIESKI


Sobota, 22/04/2017, 19:15
Archikatedra w Oliwie
 

Bilety w cenie  Wstęp wolnyzł

 Koncerty nadzwyczajne

Robert Kabara – dyrygent
Iwona Hossa - sopran
Orkiestra Symfoniczna PFB
Jakub Kornacki - recytacja


Program:

S. Moniuszko
Uwertura fantastyczna Bajka

W.A. Mozart
Exultate Jubilate KV 165

F. Mendelssohn
IV Symfonia A-dur Włoska

Robert_Kabara_zmniejszone.jpg
Na zdjęciu: Robert Kabara

Robert Kabara – I dyrygent oraz kierownictwo artystyczne Śląskiej Orkiestry Kameralnej oraz dr hab. prof. Akademii Muzycznej w Katowicach i Krakowie
Jego kariera artystyczna wiąże w sobie kilka kierunków: działa jako dyrygent, jest także utytułowanym wirtuozem skrzypiec i altówki, nadto animatorem muzyki, jak również pedagogiem. U początków każdej z tych dróg stoją wybitni mentorzy, by tylko wspomnieć maestro Jerzego Maksymiuka, twórcę i dyrygenta historycznej Polskiej Orkiestry Kameralnej oraz postaci dwóch dam polskiej wiolinistyki: Eugenii Umińskiej i Kai Danczowskiej.
Doświadczenie orkiestrowe zdobywał w znakomitych miejscach: podczas światowych tournee Polskiej Orkiestry Kameralnej, dalej - jako lider u słynnego Jerzego Semkowa w Montpellier we Francji i u Krystiana Zimermana w Polish Festival Orchestra, jubileuszowej orkiestrze koncertującej w Europie i USA w 150 rocznicę śmierci Chopina. Sumą tych działań było powołanie orkiestry Sinfonietta Cracovia, której oblicze i markę kształtował przez 20 lat jako dyrektor i szef artystyczny.
Samodzielną drogę dyrygencką - która obejmuje szeroki wachlarz repertuarowy: kameralny i symfoniczny - rozpoczął, realizując przełomowe dzieło XX w. - „Muzykę na instrumenty strunowe, perkusję i celestę” B. Bartoka w wspólnym wykonaniu Sinfonii Iuventus i Sinfonietty Cracovia. Jako dyrygent wykreował cykle autorskie, ‘La Musica da Camera’, ‘Grand Virtuoso’, ‘Czysta Forma’ oraz festiwale: ‘Wieniawski Avantgarde’ oraz ‘Russia con Passione’.
Jest zwycięzcą międzynarodowych konkursów skrzypcowych, jak ‘Australia Bicentennial‘ w Adelajdzie; laureatem IX Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego H. Wieniawskiego w Poznaniu i zdobywcą nagrody specjalnej w Konkursie im. ZinoFrancescatiego w Marsylii.
Wystepuje także jako altowiolista, grając w ducie z M. Vengerovem ‘Sinfonię Concertante’ Mozarta, a pod batutą K. Pendereckiego jego ‘Koncert altówkowy’ m. in. w Moskwie, Lwowie i we Frankfurcie n/Menem.
Jako solista zarejestrował na płytach CD koncerty: Vivaldiego (’Pory roku", Fryderyk ‘98), Wieniawskiego, Panufnika i Pendereckiego - I Koncert skrzypcowy "Diapason d’Or" i Koncert altówkowy. Jako dyrygent nagrał CD ‘Dvorák i Smetana’ z Koncertem wiolonczelowym i ‘Wełtawą’ oraz ścieżki dźwiękowe do serialu HBO ‘Burning Bush’ oraz produkcji Studia Bollywood.
Za swoją działalność został uhonorowany srebrnym medalem ‘Gloria Artis’, odznaczeniem ‘Honoris Gratia’ oraz srebrnym Krzyżem Zasługi.

 

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.

gdansk miasto wolnosci

 
 
 
 

Wróć