logotype
   
 
KUP BILET
 

 

Sponsor Strategiczny PFB

energa nowe

 

Główny Sponsor PFB
Mecenas Kultury

logo PGE Energia Ciepa SA pionCMYK 1

Repertuar

Rok Miesiąc Do miesiąca

KONCERT SYMFONICZNY POMORSKIE TALENTY. DYPLOMANCI AKADEMII MUZYCZNEJ W PFB


Niedziela, 14/05/2017, 19:00
Sala Koncertowa
 

Bilety w cenie  10–40zł

 Koncert symfoniczny

III Koncert najlepszych dyplomantów Akademii Muzycznej w Gdańsku 2016/2017

George Tchitchinadze – dyrygent
soliści – najlepsi dyplomanci Akademii Muzycznej w Gdańsku 2016/2017:
Julia Pruszak – sopran (klasa dr hab. Ewy Marciniec)
Szymon Sutor – kompozycja i aranżacja jazzowa (klasa dr Aleksandry Tomaszewskiej)
Kamila Olas – akordeon (klasa prof. dr hab. Elżbiety Rosińskiej)
Adam Piórkowski – fortepian (klasa dra Kordiana Góry)
Orkiestra Symfoniczna PFB

Program:

Vincenzo Bellini
Recytatyw i aria Julii (Giulietty) Eccomi in lieta vesta… Oh! quante volte z I aktu opery Capuleti i Montecchi (wł. I Capuleti e i Montecchi)

Szymon Sutor
Mirage
na septet jazzowy (głos, saksofon tenorowy, akordeon, gitara jazzowa, fortepian, kontrabas, perkusja) oraz orkiestrę smyczkową

Václav Trojan
Suita koncertowa Bajki na akordeon i orkiestrę symfoniczną

Siergiej Rachmaninow
III Koncert fortepianowy d-moll, op. 30


Jak co roku w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej odbędzie się koncert, podczas którego na scenie Sali Koncertowej pojawią się wyróżnieni przez pedagogów Gdańskiej Akademii Muzycznej dyplomanci. Przygotowują oni wyjątkowy program, który dla muzyków jest dużym wyzwaniem, lecz i dowodem talentu, a dla publiczności źródłem niezapomnianych doznań estetycznych.

 

Julia Pruszak male
Na zdjęciu: Julia Pruszak, fot. Maciej Grochala

Julia Pruszak studentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie śpiewu dr hab. Ewy Marciniec. Umiejętności aktorskie rozwijała pod opieką Doroty Kolak, Magdaleny Boć, Marty Jankowskiej, Cezarego Morawskiego oraz Dariusza Szymaniaka. Brała aktywny udział w kursach wokalnych prowadzonych przez takie sławy jak Krassimira Stoyanova, Kaludi Kaludov, Izabella Kłosińska oraz Helena Łazarska. Pierwsze swoje sceniczne doświadczenie zdobyła dzięki realizacji partii Lucille/Irene w operze A. Campry Les Fêtes Vénitiennes we współpracy ze specjalistami z Genewy. Spektakl wystawiany był w Gdańsku, Bydgoszczy oraz w Warszawie. Wykreowała również postać Pierwszej Damy w operze Czarodziejski flet pod batutą Sylwii Janiak w Centrum św. Jana w Gdańsku. Ma w swym dorobku partię solową Requiem Gabriela Fauré pod dyrekcją Zbigniewa Rycherta oraz Stabat Mater G.B. Pergolesiego, którego wykonanie odbyło się w Elblągu w marcu 2015 r. we współpracy z dyrygentem Michałem Krężlewskim. Ma na swoim koncie partie solową oraz chóralną w dziele F. Schoena Graduale, Requiem in mortem Auctoris oraz Offertorium, które wykonała z towarzyszeniem Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod dyrekcją Przemysława Stanisławskiego. Była to prapremiera światowa wyżej wymienionych dzieł. W lipcu 2015 roku zdobyła III nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w ramach VII Letniej Akademii Śpiewu. Od października 2015 do lutego 2016 swoją edukację kontynuowała w klasie śpiewu prof. Antona Scharingera oraz w klasie prof. Beverly Blankenship, z którą pracowała nad scenicznym opracowaniem partii, na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu. Wykreowała tam partię Damy dworu w operze Dydona i Eneasz H. Purcella. 7 października 2016 roku wzięła udział w VI Festiwalu Włoskiej Muzyki Operowej Bel canto per sempre w konkursie W drodze do La Scali o wybór Bursztynowej Struny, na którym zdobyła Nagrodę Główną.
We wrześniu 2016 r. zadebiutowała na scenie Opery Bałtyckiej podczas Gali Otwarcia, a w grudniu wykreowała partię Mimi w La Boheme G. Pucciniego.

Szymon Sutor fot.Sisi Cecyliamale
Na zdjęciu: Szymon Sutor, fot. Sisi Cecylia

Szymon Sutor – absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, specjalność dyrygentura chóralna w klasie prof. dra hab. Marcina Tomczaka. Student II roku studiów II st. na kierunku Jazz i muzyka estradowa, specjalność kompozycja i aranżacja jazzowa w klasie dr Aleksandry Tomaszewskiej. Zdobywca m.in.: II miejsca na IX Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy; zwycięzca tytułu Osobowość Roku 2015 w kategorii Kultura w plebiscycie Dziennika Bałtyckiego; laureat stypendium ufundowanego przez Państwa Andrzeja i Irenę Przybylskich, rodzinę Księdza Prałata dra Hilarego Jastaka – kapelana Solidarności; laureat Angelusa, nagrody działacza oraz twórcy kultury Miasta Kościerzyna. Autor muzyki do filmu dokumentalnego Sibi, przedstawiającego historię artysty-malarza Zbigniewa Michalczewskiego. W 2014 roku skomponował Missa de Beata Maria Virgine – IV-częściową mszę na orkiestrę symfoniczną, chór mieszany, trio jazzowe oraz solistów – ku czci Matki Bożej Kościerskiej Królowej Rodzin, patronki Miasta Kościerzyna. Założyciel, aranżer oraz dyrygent orkiestry rozrywkowej Szymon Sutor Orchestra. Zaangażowany w liczne projekty muzyczne. Kierownik muzyczny oraz aranżer koncertu musicalowo-rozrywkowego All That Musical, projektu Fundacji Musicamp współtworzonego wraz z zespołem perkusyjnym Trio Per Ka oraz Szymon Sutor Orchestra.

Kamila Olas fot.Dariusz Kula 1male
Na zdjęciu: Kamila Olas, fot. Dariusz Kula

Kamila Olas – urodzona w 1993 roku w Koninie. Studentka II roku studiów magisterskich na Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku w klasie akordeonu prof. Elżbiety Rosińskiej i prof. Mikko Luomy oraz I roku studiów magisterskich na Royal Danish Academy of Music w Kopenhadze (Dania) w klasie akordeonu Geir Draugsvolla. W ramach programu Erasmus+ w roku akademickim 2015/2016 studiowała na Hochschule für Musik w Detmold (Niemcy) w klasie prof. Grzegorza Stopy. Do jej najważniejszych osiągnięć należą: Grand Prix na XVII Słupeckich Spotkaniach Muzycznych w Słupcy (2011), III miejsce na Ogólnopolskich Przesłuchaniach CEA w Warszawie (2012), Wyróżnienie na VIII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. M. Spisaka w Dąbrowie Górniczej (2014), I miejsce na Międzynarodowym Konkursie “Art Duo Festival” w czeskiej Pradze (2015), I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym “Giovani Musicisti” w włoskim Treviso (2016). Koncertowała na wielu festiwalach muzycznych m.in. Animi Music Festival 2014 ( Warszawa), Palendriai Music Festival 2015 (Palendriai, Litwa), Bliżej Bacha 2016 (Gdańsk), XXI Rassegna Musiciale “Citta di Padova” 2016 (Padova, Włochy), Pulsar Festival 2017 (Kopenhaga, Dania). Miała przyjemność zagrać koncert z orkiestrą L’autunno pod batutą Adama Baszaka z okazji rozpoczęcia roku kulturalnego w Koninie w 2012 r. oraz Orkiestrą Kameralną Akademii Muzycznej w Gdańsku pod batutą Mikko Luomy w ramach warsztatów polsko-fińskich, które odbywały się na Akademii Muzycznej w Gdańsku w kwietniu 2016 r. Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich m.in. w Wejherowie, Nowym Sączu, Arosa (Szwajcaria). Brała udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich pedagogów jak m.in. Stefan Hussong, Pascal Contet, Claudio Jaccomuci, Borut Zagoranski, Corrado Rojac. Jest laureatką Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska „Młody Gdańszcznin”, „Fundusz Mobilności”. Wielokrotna stypendystka Marszałka Województwa Pomorskiego, Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Adam Piorkowski fot.Andrzej Siarkiewicz male
Na zdjęciu: Adam Piotrkowski, fot. Andrzej Siarkiewicz

Adam Piórkowski – urodził się w 1993 roku w Mrągowie. Swoją edukację muzyczną rozpoczął w tamtejszej Państwowej Szkole Muzycznej I st. pod kierunkiem Wiesławy Bogaczewicz-Biedy. W roku 2012 ukończył z wyróżnieniem Zespół Państwowych Szkół Muzycznych II st. w Elblągu w klasie fortepianu ad. Kordiana Góry. W tym samym roku został studentem Akademii Muzycznej w Gdańsku, kontynuując naukę u Kordiana Góry. W 2015 roku uzyskał dyplom licencjacki z wyróżnieniem. Obecnie kontynuuje edukację na studiach magisterskich.
Adam Piórkowski jest laureatem licznych nagród na konkursach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, spośród których najważniejszymi są: II miejsce i nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworów S. Rachmaninowa na Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów im. Bluthnera w Kaliningradzie (2010), Grand Prix na Festiwalu Pianistycznym im. Izy Garglinowicz w Olsztynie (2012), tytuł Laureata „Estrady Młodych” Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (2013) oraz II nagroda i nagroda specjalna na III Międzynarodowym Bałtyckim Konkursie Pianistycznym w Gdańsku (2013). Adam Piórkowski realizuje się również jako kameralista w duecie fortepianowym z Mikołajem Sikałą. Duet pracuje pod kierunkiem dr hab. Elżbiety Pasierowskiej-Kołodziej i mgr Bożeny Szull-Talar. Zespół ma na swoim koncie I nagrodę w kategorii „duet fortepianowy na cztery ręce” oraz I nagrodę w kat. „duet na dwa fortepiany” w I Międzynarodowym Konkursie Duetów im. Suzany Szörenyi w Bukareszcie (2016), II nagrodę w kategorii „duet fortepianowy na cztery ręce” i II nagrodę w kat. „duet na dwa fortepiany” w XXV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Rzymie (2015) oraz III miejsce w kat. „duet fortepianowy” w XIV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach (2014).
Adam Piórkowski uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich pedagogów, jak: Wojciech Świtała, Piotr Paleczny, Katarzyna Popowa-Zydroń, Philippe Giusiano, Dina Yoffe, Alexander Peskanov, Alexey Orlovetsky. W sierpniu 2015 roku otrzymał zaproszenie od Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina do udziału w kursach mistrzowskich w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach. Lekcje mistrzowskie prowadzili Kevin Kenner, Dang Thai Son oraz Tobias Koch. Pianista wielokrotnie występował na terenie Gdańska (Filharmonia Bałtycka, Politechnika, Ratusz Staromiejski, Centrum św. Jana, Studio Koncertowe Radia Gdańsk), a także w licznych ośrodkach muzycznych w kraju, m.in. w Filharmonii Narodowej i w Muzeum F. Chopina w Warszawie, w Akademiach Muzycznych w Łodzi i w Krakowie. Koncertował z orkiestrami pod batutą Zygmunta Rycherta i Sylwii Anny Janiak. Adam Piórkowski otrzymywał stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Rektora AM w Gdańsku oraz Marszałka Województwa Pomorskiego.

 

logo70a1pion

 
 
 
 

Wróć