logotype

Repertuar

Rok Miesiąc Do miesiąca

KONCERT SYMFONICZNY – 500 LAT REFORMACJI


Piątek, 19/05/2017, 19:00
SALA KONCERTOWA
 

Bilety w cenie  15-60zł

 Koncert symfoniczny

Daniel Smith – dyrygent
Szymon Krzeszowiec – skrzypce
Agata Szymczewska – skrzypce
Orkiestra Symfoniczna PFB
Krzysztof Zanussi – prowadzenie


W programie m.in.:
Jan Sebastian Bach
Koncert na dwoje skrzypiec d-moll BWV 1043

Felix Mendelssohn-Bartholdy
V Symfonia D-dur "Reformacyjna" op. 107

 

 Daniel Smith małe
Na zdjęciu: Daniel Smith

Daniel Smith – dyrygent,
"Niesamowita muzyka, niesamowity dyrygent. Z jednej strony prowokuje gwałtowne uczucia, tworzy muzyczną grę dla zdolnych muzyków oraz budzi zapał w orkiestrze, z drugiej – jest bardzo profesjonalnym dyrygentem, którego twórczość oparta jest na wiedzy, wykształceniu i inteligencji, a nie tylko wynika z wielkiej pasji i miłości do muzyki " – Adam Rozlach, Polskie Radio

Australijski dyrygent, Daniel Smith, szybko zyskał międzynarodowe uznanie po zdobyciu I Nagrody, Złotej Batuty oraz Nagrody Orkiestry na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Grzegorza Fitelberga pod patronatem UNESCO w 2014 roku. Uzyskał również II nagrodę w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Sir Georga Soltiego oraz dwie nagrody w Krakowie: I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie dla Dyrygentów Operowych „Luigi Mancinelli” i nagrodę dla najlepszego według orkiestry dyrygenta na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego.

Muzykalność, energia i duch Smitha wpływają na jego wyjątkowe porozumienie zarówno z muzykami, jak i z publicznością. Po swoim bardzo udanym debiucie, jako pierwszy Australijczyk dyrygujący Orkiestrą Teatru Maryjskiego, artysta poprowadził również Londyńską Orkiestrą Filharmoniczną, włoską Narodową Orkiestrą Symfoniczną (Orchestra Sinfonica Nazionale della Rai), Warszawską Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Radiową Orkiestrą Symfoniczną we Frankfurcie (hr-Sinfonieorchester), Nową Filharmonią Japońską, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Irlandii, Orkiestrą Symfoniczną z Indianapolis, Orkiestrą Filharmoniczną z Monte Carlo, Duńską Narodową Orkiestrą Symfoniczną (DR SymfoniOrkestret), Orkiestrą Symfoniczną z Göteborga (Göteborgs Symfoniker), Orchestra Sinfonica di Milano “Giuseppe Verdi”, Orkiestrą Symfoniczną Yomiuri Nippon z Tokio, Filharmonią Południowej Holandii (Philharmonie Zuidnederland) i Chorwacką Radiowo-telewizyjną Orkiestrą Symfoniczną (Simfonijski orkestar Hrvatske radiotelevizije).

Daniel Smith uczestniczył także jako dyrygent w wielu festiwalach takich jak World Expo, Stars of the White Nights, Mozarteum Festspiele, Järvi Summer Festival, Estate Musicale Chigiana, Aspen Music Festival, Sydney Olympic Arts Festival, MiTo Festival i the Proms w Krakowie.

W najbliższym czasie dyrygent planuje debiutanckie występy z Czeską Filharmonią (Ceská filharmonie), Teatro San Carlo, Teatro Carlo Felice oraz ponowne występy z Londyńską Orkiestrą Filharmoniczną, Orkiestrą Teatru Maryjskiego, Orchestra Sinfonica di Milano “Giuseppe Verdi”, Filharmonią Śląską i Orquestra Metropolitana de Lisboa.

Rok 2013 był dla artysty rokiem debiutów między innymi na Festiwalu Oper Rossiniego w Pesaro i Teatrze Maryjskim, podczas których dyrygował wykonaniem opery Rossiniego Il viaggio a Reims (,,Doskonała produkcja! I Daniel Smith… wydaje się, jakby ta opera była napisana specjalnie dla niego! Wczoraj wieczorem orkiestra brzmiała znakomicie.” – Ekaterina Gudkova ).

Doświadczenie, które zdobył w Teatro dell’Opera di Roma, gdzie uczestniczył w przygotowaniu najsłynniejszych dzieł operowych, takich jak „Cyrulik sewilski”, „Cosi fan tutte”, „Kawaler srebrnej róży”, „Dziewczyna z zachodu”, „Traviata”, „Tosca i Wozzeck” (z takimi reżyserami jak Giancarlo del Monaco i Franco Zeffirelli), również miało ogromny wpływ na jego sukces. Daniel Smith kierował także takimi utworami jak: „Rycerskość wieśniacza”, „Gianni Schicchi”, „Siostra Angelica”, „Latający Holender” czy „Jaskółka”.

W marcu 2016 roku kompozytor założył fundację charytatywną: ,,The Daniel Smith ‘Gift of Music’ Foundation”, w ramach której osobiście kupuje bilety dla tych, którzy ze względu na złą sytuację finansową, nieuleczalną chorobę, ślepotę lub niepełnosprawność nie mogą uczestniczyć w wydarzeniach muzycznych.

Daniel Smith studiował dyrygenturę pod kierunkiem mistrzów, wśród których znaleźli się Jorma Panula, Neeme Järvi, Gianluigi Gelmetti, Hugh Wolff, Peter Gülke, Imre Palló i Harry Spence Lyth.W Konserwatorium Muzycznym w Sydey zdobył tytuł magistra. Był też stypendystą Trinity College London, American Academy of Conducting w Aspen oraz Uniwersytetu Mozarteum w Salzburgu.

 szymczewska agata kopia
Na zdjęciu: Agata Szymczewska

Agata Szymczewska urodziła się w 1985 roku w Gdańsku. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 6 lat w ZPSM w Koszalinie. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Bartosza Bryły. W październiku 2010 roku rozpoczęła pracę na stanowisku asystenta w Akademii Muzycznej w Poznaniu. W 2006 roku otrzymała I nagrodę i Złoty Medal oraz Nagrodę Publiczności TVP Kultura w XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Jest też laureatką nagrody „London Music Masters 2009”. W październiku 2009 roku zadebiutowała w Wigmore Hall, co zaowocowało zaproszeniem do wzięcia udziału w koncercie w Royal Festival Hall z London Philharmonic Orchestra, którą poprowadził Osmo Vanska jesienią 2010 roku. Po tym ogromnym sukcesie londyński „The Times” napisał o niej: „Gra z powagą, opanowaniem i mądrością muzyczną ponad swój wiek, brzmiąc momentami jak płomienna młoda Ida Haendel”.


W 2005 roku na zaproszenie Maestro Seiji Ozawy objęła stanowisko koncertmistrza orkiestry pod jego kierownictwem podczas tournée po Japonii i Chinach. Od sześciu lat regularnie uczestniczy w zainicjowanej przez Maestro Ozawę prestiżowej Summer Music Academy w Szwajcarii, gdzie pracuje pod okiem tak wybitnych artystów jak Pamela Frank, Nobuko Imai, Sadao Harada czy Robert Mann. W lutym 2009 roku wystąpiła razem z Krystianem Zimermanem, Kają Danczowską, Ryszardem Groblewskim i Rafałem Kwiatkowskim wykonując kwintety fortepianowe Grażyny Bacewicz w setną rocznicę urodzin kompozytorki. Tournée zwieńczyło nagranie płyty CD dla wytwórni Deutsche Grammophon. W 2010 roku wystąpiła na koncertach kameralnych wspólnie m.in. z Gidonem Kremerem oraz Franzem Helmersonem na festiwalu „Chamber Music connects the World” w Kronbergu. W sierpniu 2011 roku została zaproszona do wykonania wspólnie z Marthą Argerich „Kwintetu fortepianowego” J. Zarębskiego podczas specjalnego koncertu nocnego VII Festiwalu Muzycznego „Chopin i Jego Europa” w Warszawie, który został zarejestrowany i zostanie wydany na płycie DVD. W październiku 2011 roku wystąpiła w Warszawie razem z Yuri Baszmetem oraz orkiestrą Moscow Soloists wykonując „Sinfonię Concertante” Mozarta podczas światowego tournée orkiestry z okazji jej dwudziestolecia istnienia. Otrzymała stypendia od Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Prezesa Rady Ministrów, fundacji Yehudi Menuhin Live Music Now, Gundlach Musikpreis w Hannoverze oraz Ministerstwa Kultury w ramach programu „Młoda Polska”. W 2006 roku została uhonorowana nagrodami: „Paszport Polityki”, Nagrodą TVP Kultura w kategorii Muzyka Poważna, oraz „Fryderyk” w kategorii Najlepszy Album Solowy Roku. Jej nagranie koncertu skrzypcowego Karłowicza (Sinfonia Varsovia pod dyr. Jerzego Maksymiuka) zostało również nagrodzone „Fryderykiem” w kategorii Muzyka Symfoniczna i Koncertująca za rok 2008. W październiku 2010 roku ukazała się jej nowa płyta z koncertami skrzypcowymi Brucha oraz Mendelssohna oraz „Legendą” Wieniawskiego wydana przez firmę Universal Music Polska.

Szymon Krzeszowiec - jest cenionym skrzypkiem, solistą i kameralistą. Ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Romana Lasockiego oraz Conservatorium van Amsterdam u prof. Hermana Krebbersa. Jest laureatem konkursów skrzypcowych w Poznaniu (im. Zdzisława Jahnkego), Warszawie (im. Tadeusza Wrońskiego) i Brescii (Włochy) oraz zdobywcą pierwszych nagród na konkursach muzyki kameralnej w Kopenhadze i Sondershausen (w trio smyczkowym Aristos).
Brytyjski magazyn The Strad napisał o nim: „Szymon Krzeszowiec to rewelacyjny solista - obdarzony wyobraźnią, pomysłowością i nie znający technicznych barier.”.


Ma w swoim dorobku występy solowe z czołowymi polskimi orkiestrami, takimi jak NOSPR, Sinfonia Varsovia, oraz większością filharmonicznych orkiestr w kraju. Od 2001 roku jest prymariuszem Kwartetu Śląskiego, z którym regularnie koncertuje na całym świecie. Zespół jest laureatem wielu znaczących nagród i wyróżnień, w tym pięciu ”Fryderyków”, z czego dwóch w tegorocznej edycji za nagranie kompletu kwartetów smyczkowych Grażyny Bacewicz (w kategoriach Najlepsze nagranie muzyki polskiej za granicą oraz Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej). Artysta współpracuje na stałe z pianistą Wojciechem Świtałą, z którym nagrał komplet sonat skrzypcowych Johannesa Brahmsa dla Sony Classical Poland. W swoim dorobku ma ponad 30 płyt dla takich wytwórni, jak EMI Music Poland, Chandos, BIS, CDaccord, Naxos, ECM, DUX, dacapo oraz Radio Katowice. Zajmuje się również pedagogiką, kierując Zakładem Skrzypiec oraz prowadząc klasę skrzypiec w macierzystej uczelni. Sprawuje artystyczną pieczę nad Międzynarodową Akademią Sztuki w Zakopanem oraz Międzynarodowym Festiwalem Skrzypcowym w Katowicach. Od 2004 roku jest wykładowcą letniego Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki Ensemble w Książu. Jest często zapraszany do jury krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych.

 

logo_kościół.png

 
 
 
 

Wróć