WYDARZENIA W RAMACH EUROPEJSKIEJ NOCY MUZEÓW

Sala Kameralna

Bilety w cenie  1zł

WYSTAWY

W ramach tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów gdańszczanie i turyści będą mieli możliwość zwiedzenia dawnej Hali Turbin na Ołowiance – siedziby Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku!

GODZINY: 21.00–01.00, możliwość wejścia do budynku od 20:30

Uczestnicy: grupy 5–30 osób

Siedem grup w godzinach:
21.00–21:30 – Pierwsza grupa
21.30–22.00 – Druga grupa
22:00-22:30 – Trzecia grupa
22:30-23:00 – Czwarta grupa
23:00-23:30 – Piąta grupa
23:00-00:00 – Szósta grupa
00:00-00:30 – Siódma grupa

WSTĘP: 1 zł

Od godziny 21:00 w Sali Kameralnej PFB przewodnik Aleksander Masłowski co pół godziny przybliży gościom Filharmonii meandry historii Filharmonii na Ołowiance. Na gości PFB czeka także wystawa, która wesprze słowo obrazami z przeszłości. Opowieściom towarzyszyć będzie muzyka fortepianowa grana przez Michała Mossakowskiego – utalentowanego pianistę młodego pokolenia!

Następnie grupa zostanie zaprowadzona w niedostępne na co dzień miejsca, po krętych korytarzach Filharmonii na Ołowiance!

Program recitali:

F. Chopin
Walc h-moll op. 69 nr 2
Barkarola Fis-dur op. 60

muzeummale

Michał Mossakowski – pianista urodzony w 1992 roku w rodzinie o muzycznych tradycjach. W roku 2016 ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w klasie prof. Włodzimierza Wiesztordta. Obecnie jest studentem studiów doktoranckich, a także pedagogiem katedry fortepianu w macierzystej uczelni.
Jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Do jego najważniejszych osiągnięć konkursowych należą:
- Tytuł laureata „Estrady Młodych” oraz dwie nagrody specjalne - nagroda im. J. Waldorffa, a także nagroda Słupskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego podczas 48. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (2014)
- II nagroda na 7. Nordic Piano Competition w Malmo (2014)
- II nagroda na 2. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. L. Godowskiego w Warszawie (2014)
- I Nagroda na Międzynarodowym Konkursie „Grand Prize Virtuoso” w Salzburgu (2016)
- III Nagroda na 8. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Hartford, CT w Stanach Zjednoczonych (2017)

M.Mossakowski_3.jpg
Na zdjęciu: Michał Mossakowski

Michał Mossakowski jest pianistą, który prowadzi ożywioną działalność koncertową w zakresie gry solowej i kameralnej. Wystąpił już z wieloma recitalami i koncertami, odwiedzając m.in.: Austrię, Francję, Niemcy, Włochy, Szwecję, Rosję, Chiny, Stany Zjednoczone. Jego największymi osiągnięciami koncertowymi są liczne występy w: Filharmonii Narodowej, Bałtyckiej, Pomorskiej, Wrocławskiej. Udział w Letnim Festiwalu Muzycznym w Moskwie (2013) oraz trzytygodniowym tournée w Chinach (2014), gdzie w dziesięciu miastach wykonywał koncert e-moll op. 11 Fryderyka Chopina. Tam też dokonał nagrania dla chińskiej telewizji. W maju 2016 wystąpił na koncercie wybitnych absolwentów gdańskiej Akademii Muzycznej w Filharmonii Bałtyckiej wykonując I Koncert Fortepianowy d-moll op. 15 Johannesa Brahmsa. Występował również w Wieener Saal Mozarteum w Salzburgu (2016), a także w słynnej Carnegie Hall w Nowym Jorku (2017).
Koncertował z wieloma orkiestrami wykonując koncerty W. A. Mozarta, F. Chopina, J. Brahmsa i S. Rachmaninowa. Współpracował z takimi dyrygentami jak: Kai Bumann, Zygmunt Rychert, Massimiliano Caldi, Alexander Humala. Swoje umiejętności doskonalił również na licznych kursach i lekcjach otwartych prowadzonych przez takich pedagogów jak: Dina Yoffe, Andrzej Jasiński, Piotr Paleczny, Jerzy Sulikowski, Waldemar Wojtal, Alberto Nosè, Aleksiej Orłowiecki, Dang Thai Son, Lee Kum Sing.
Za swoje osiągnięcia artystyczne wielokrotnie otrzymywał stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku, Prezydenta Miasta Gdańska, Marszałka Województwa Pomorskiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Od października 2016 studiuje również w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie organów dr. Jarosława Tarnawskiego. Jako organista otrzymał wyróżnienie za wykonanie Fantazji nt. B-A-C-H op. 46 Maxa Regera na V Akademickim Konkursie Organowym „Romuald Sroczyński in memoriam” (2016).