logotype
   
 
KUP BILET
 

 

Sponsor Strategiczny PFB

energa nowe

 

Główny Sponsor PFB
Mecenas Kultury

logo PGE Energia Ciepa SA pionCMYK 1

Repertuar

Rok Miesiąc Do miesiąca

60. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI ORGANOWEJ W OLIWIE


Piątek, 14/07/2017, 20:00
Archikatedra w Oliwie
 

Bilety w cenie  12-45zł

 FESTIWALE, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie

Bernhard Gfrerer (Austria) - organy

Program

Wolfgang Amadeusz Mozart (1756 – 1791)
„Maurerische Trauermusik“ KV 477
(transkrypcja na organy - Bernhard Gfrerer)

Johann Sebastian Bach (1685 – 1750)
Preludium i fuga e-moll BWV 533

Felix Mendelssohn – Bartholdy (1809 – 1847)
Sonata nr 2 c-moll op.65/2
Grave-Adagio-Allegro maestoso-Fuga

Romuald Twardowski (*1930)
Toccata i chorał

Richard Wagner (1813 – 1883)
“Pilgerchor“ z opery „Tannhäuser“
(transkrypcja na organy Bernhard Gfrerer)

Louis James Alfred Lefébure-Wély (1817 – 1869)
Bolero

Eugéne Dubois (1837 – 1924)
„Cantilène religieuse“

Alexandre Guilmant (1837 – 1911)
Finał z Sonaty organowej nr 1 op.42

14.07.17B._Gfrerer_-_Kopia.JPG
Na zdjęciu: Bernhard Gfrerer

Bernhard Gfrerer jest jednym z wiodących organistów austriackich. Znany i ceniony na świecie solista, pedagog i juror międzynarodowych konkursów muzyki organowej. Urodzony w Salzburgu, kształcił się na prestiżowym uniwersytecie muzycznym „Mozarteum”, które ukończył z najwyższym wyróżnieniem. Ścieżka koncertowa zawiodła artystę do znaczących europejskich ośrodków muzycznych, takich jak: Paryż, Berlin, Rzym, Budapeszt, Wiedeń, Madryt, Mediolan, Zurych, Monachium, Barcelona, Hamburg, Bruksela, Amsterdam, Praga, Lipsk, Drezno. Bernhard Gfrerer koncertuje również w Ameryce Południowej (Bogota, Rio de Janeiro, Sao Paulo), Japonii (Tokio, Osaka), w Rosji (Sankt Petersburg), w Libanie, Chinach i w USA. Szczególnie znany z interpretacji muzyki Wolfganga Amadeusza Mozarta. W swoim dorobku artystycznym kilka nagrań m.in.: dla ORF (Austria), RAI (Włochy), RIAS Berlin (Niemcy), Radio Hongkong (Chiny) oraz EMI-Columbia, Domino Records, Sunrise Music i Tomen International Cultural Fund (Tokio). Bernhard Gfrerer jest dyrektorem muzyki w słynnym, zabytkowym kościele franciszkańskim w Salzburgu, gdzie organizuje międzynarodowe wydarzenia artystyczne dedykowane muzyce organowej. Bernard Gfrerer jest profesorem organów i improwizacji w „Musikum” (konserwatorium miejskim w Salzburgu). Prowadził kursy mistrzowskie w USA, Japonii, Hiszpanii, Szwajcarii, Polsce i w Brazylii.

Gdańsk to miasto o bogatej tradycji organowej. Muzyka od wieków rozbrzmiewała w zabytkowej Katedrze Oliwskiej, umożliwiając melomanom obcowanie z muzyką wykonywaną na królewskim instrumencie, jakim niewątpliwie są organy, przybliżając im również historię tej świątyni, bogactwo jej architektury, rzeźby i malarstwa. Ideą organizacji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie, która przyświeca organizatorowi festiwalu, jest podtrzymywanie tej wielowiekowej gdańskiej tradycji organowej. Charakter Festiwalu (prezentacja muzyki organowej i symfonicznej w wirtuozowskich wykonaniach), wakacyjny okres organizacji koncertów oraz usytuowanie Katedry Oliwskiej zachęca mieszkańców Trójmiasta jak i turystów odwiedzających latem nadmotławskie miasto do licznego uczestnictwa w koncertach. Organizowane koncerty organowe mają zachęcić wielopokoleniowe rodziny do obcowania, również w okresie wakacyjnym, z kulturą wysoką. 22.08.2017 odbędzie się jeden z koncertów Festiwalu, podczas którego zagrają Roman Perucki na organach i Łukasz Długosz na flecie. W ramach tego wydarzenia zaplanowano dwie premiery światowe nigdzie niegranych jeszcze utworów na flet i organy.

organy 1male

Współorganizatorzy: Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra

MKiDNIMiT

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

 
 
 
 

Wróć