logotype
   
 
KUP BILET
 

 

Sponsor Strategiczny PFB

energa nowe

 

Główny Sponsor PFB
Mecenas Kultury

logo PGE Energia Ciepa SA pionCMYK 1

Repertuar

Rok Miesiąc Do miesiąca

60. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI ORGANOWEJ W OLIWIE


Wtorek, 18/07/2017, 20:00
Archikatedra w Oliwie
 

Bilety w cenie  12-45zł

 FESTIWALE, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie

Martin Sander (Niemcy)- organy

Program

Johann Sebastian Bach (1685 – 1750)
Preludium i fuga C-dur, BWV 547
Preludium chorałowe Allein Gott in der Höh sey Ehr, BWV 663
Vater unser im Himmelreich, BWV 682


Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809 – 1847)
VI Sonata d-moll nt. chorału „Vater unser im Himmelreich“
Chorał z wariacjami – Fuga – Finale: Andante


Ludwig Neuhoff (1859 – 1909)
Fantazja-Sonata f-moll op. 21

18.07.17_MSanderHopfg33Gr_-_Kopia.jpg
Na zdjęciu: Martin Sander

Martin U. Sander to profesor klas organów uniwersytetów muzycznych w Detmold (Niemcy) i w Basel (Szwajcaria). Wykładał również na uczelniach w Heidelbergu i Frankfurcie n/ Menem. Regularnie prowadzi międzynarodowe kursy mistrzowskie w Niemczech, Rosji, wielu państwach Europy oraz we wschodniej części Azji. Zasiada w jury wielu konkursów organowych (w tym w jury IX Międzynarodowego Konkursu Muzyki Organowej im. J.P. Sweelincka, Gdańsk/Pasłęk 2015). Studiował w Hanowerze pod kierunkiem Ulricha Bremstellera. Martin U. Sander jest zwycięzcą kilku znaczących konkursów muzycznych, takich jak: Międzynarodowy Konkurs ARD w Monachium, Międzynarodowego Konkursu im. J.S. Bacha w Lipsku, konkursu organowego w ramach festiwalu Praska Wiosna oraz laureatem konkursu Musashino-Tokyo oraz Bruckner Competition w Linz. Artysta prowadzi ożywioną działalność koncertową na całym świecie, w ramach wielu znaczących festiwali. Wśród wielu koncertów tego artysty wymienić należy również koncerty z Berlin Symphony Orchestra, Bach-Collegium Stuttgart, Basel Sinfonietta, Händel Festival Orchestra Halle/Saale, Radio Philharmony Hannover, Heidelberg Philharmonic Orchestra, Philharmonia Pomorska, Fukuoka Symphonietta oraz Orquestra Sinfônica Municipal de São Paulo. Nagrywa dla radia i telewizji. Nagrał również wiele płyt CD. Jest autorem artykułów poświęconych aspektom stylistycznym w muzyce organowej.

Gdańsk to miasto o bogatej tradycji organowej. Muzyka od wieków rozbrzmiewała w zabytkowej Katedrze Oliwskiej, umożliwiając melomanom obcowanie z muzyką wykonywaną na królewskim instrumencie, jakim niewątpliwie są organy, przybliżając im również historię tej świątyni, bogactwo jej architektury, rzeźby i malarstwa. Ideą organizacji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie, która przyświeca organizatorowi festiwalu, jest podtrzymywanie tej wielowiekowej gdańskiej tradycji organowej. Charakter Festiwalu (prezentacja muzyki organowej i symfonicznej w wirtuozowskich wykonaniach), wakacyjny okres organizacji koncertów oraz usytuowanie Katedry Oliwskiej zachęca mieszkańców Trójmiasta jak i turystów odwiedzających latem nadmotławskie miasto do licznego uczestnictwa w koncertach. Organizowane koncerty organowe mają zachęcić wielopokoleniowe rodziny do obcowania, również w okresie wakacyjnym, z kulturą wysoką. 22.08.2017 odbędzie się jeden z koncertów Festiwalu, podczas którego zagrają Roman Perucki na organach i Łukasz Długosz na flecie. W ramach tego wydarzenia zaplanowano dwie premiery światowe nigdzie niegranych jeszcze utworów na flet i organy.

organy 1male

Współorganizatorzy: Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra

MKiDNIMiT

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

 
 
 
 

Wróć