logotype
   
 
KUP BILET
 

 

Sponsor Strategiczny PFB

energa nowe

 

Główny Sponsor PFB
Mecenas Kultury

logo PGE Energia Ciepa SA pionCMYK 1

Repertuar

Rok Miesiąc Do miesiąca

60. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI ORGANOWEJ W OLIWIE


Piątek, 21/07/2017, 20:00
Archikatedra w Oliwie
 

Bilety w cenie  12-45zł

 FESTIWALE, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie

Jean-Christophe Geiser (Szwajcaria) - organy

Program

Léon Boëllmann (1862-1897)
Suita gotycka op. 25
I. Introduction-Choral
II.Menuet gothique
III. Prière à Notre-Dame
IV. Toccata

Julien-François Zbinden (*1917)
Cathédrale op. 83
(dedykowany Jean-Christophe Geiser)
I. Du Porche au Narthex
II.De la Nef au Triforium
III. Du Transept à la Rose
IV. Le Chœur

Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Passacaglia c-moll BWV 582

Louis Vierne (1870-1937)
Cathédrales
Carillon de Westminster

210717.Jean-Christophe_Geiser_console_photo_de_Nicolas_Wintsch_-_Kopia.png
Na zdjęciu: Jean-Christophe Geiser

Jean- Christophe Geiser rozpoczął błyskawiczną karierę artystyczną w 1991 roku, kiedy w wieku 26 lat wygrał konkurs na prestiżowe stanowisko organisty tytularnego katedry w Lozannie, najsłynniejszego gotyckiego zabytku w całej Szwajcarii. W 1993 roku został profesorem klasy organów w lozańskiej Wyższej Szkole Muzycznej, gdzie aktualnie jest dziekanem wydziału organów i klawesynu. Ponadto jest dyrektorem artystycznym Lausanne Cathedral’s Concert Society, z którym organizuje najbardziej znaną w Szwajcarii serię koncertów organowych. Studiował na Berne University of Music w klasie fortepianu Otto Segera. Tam też, pod kierunkiem Heinricha Gurtnera z wyróżnieniem ukończył studia muzyczne (soloist’s diploma). Dwukrotnie uzyskał nagrodę Fundacji Göhnera (Prix de la Fondation Göhner). Nagrody te umożliwiły mu kontynuowanie studiów w klasie organów wybitnego pedagoga François-Henri Houbarta w Paryżu oraz udział w licznych kursach mistrzowskich. Do tej pory wykonał ponad 800 koncertów w ponad 30 państwach Europy, Ameryki, Azji i Australii. Jean-Christophe Geiser dokonał licznych nagrań radiowych dla rozgłośni radiowych Szwajcarii, dla DeutschlandRadio, Südwestfunk, Radio Russie, VDE-Gallo, IFO and FNAC-Musique. Niedawno ukazała się ostatnia płyta artysty Toccatissima. Był inicjatorem budowy nowych organów firmy Fisk w katedrze w Lozannie – największych organów Szwajcarii z unikatową na skalę światową koncepcją.

21.07.17_Jean-Christophe_Geiser_-_Kopia.jpg
Na zdjęciu: Jean-Christophe Geiser

Gdańsk to miasto o bogatej tradycji organowej. Muzyka od wieków rozbrzmiewała w zabytkowej Katedrze Oliwskiej, umożliwiając melomanom obcowanie z muzyką wykonywaną na królewskim instrumencie, jakim niewątpliwie są organy, przybliżając im również historię tej świątyni, bogactwo jej architektury, rzeźby i malarstwa. Ideą organizacji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie, która przyświeca organizatorowi festiwalu, jest podtrzymywanie tej wielowiekowej gdańskiej tradycji organowej. Charakter Festiwalu (prezentacja muzyki organowej i symfonicznej w wirtuozowskich wykonaniach), wakacyjny okres organizacji koncertów oraz usytuowanie Katedry Oliwskiej zachęca mieszkańców Trójmiasta jak i turystów odwiedzających latem nadmotławskie miasto do licznego uczestnictwa w koncertach. Organizowane koncerty organowe mają zachęcić wielopokoleniowe rodziny do obcowania, również w okresie wakacyjnym, z kulturą wysoką. 22.08.2017 odbędzie się jeden z koncertów Festiwalu, podczas którego zagrają Roman Perucki na organach i Łukasz Długosz na flecie. W ramach tego wydarzenia zaplanowano dwie premiery światowe nigdzie niegranych jeszcze utworów na flet i organy.

organy 1male

Współorganizatorzy: Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra

MKiDNIMiT

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

 
 
 
 

Wróć