60. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI ORGANOWEJ W OLIWIE

(1877-1946)
II Symfonia na organy g-moll op. 45 nr 2
1. Preludio festivo
2. Adagio (Przed krucyfiksem w kościele Mariackim w Krakowie)
3. Finale (Recitativo - Fuge)

Hans Leitner (*1961)
Aria "Wer nur den lieben Gott lässt walten"

Maurice Duruflé (1902-1986)
Fuga na temat dzwonów katedry Soissons

Maurice Duruflé
Suita op. 5
Prélude
Sicilienne
Toccata

04.08.17still_3_Color_1_-_Kopia.jpg
Na zdjęciu: Josef Still

Josef Still urodził sie w 1959 w Deggendorf nad Dunajem w Bawarii. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Monachium, na kierunku muzyka kościelna i koncertowa (w klasie prof. Gerharda Weinbergera i Franza Lehrndorfera). Zaraz po tym u prof. Hedwiga Bilgrama studiował grę na klawesynie. W latach 1983 – 1993 był muzykiem kościelnym i kantorem dekanalnym kościoła Jana Chrzciciela w Neu-Ulm. Od 1994 roku jest organistą katedralnym w Trewirze. Josef Still jest również doradcą do spraw budowy i rekonstrukcji organów na terenie diecezji trewirskiej. Koncertuje jako organista i klawesynista. Nagrywał dla radia i telewizji. Posiada liczne nagrania płytowe, w tym trzy płyty CD – zbiór kompozycji Maxa Regera, wydane przez renomowaną firmę fonograficzną NAXOS. W dorobku artystycznym artysty wyróżnić należy również płytę „Bóg się rodzi, moc truchleje – muzyka organowa na Boże Narodzenie z Niemiec i Polski”.

Gdańsk to miasto o bogatej tradycji organowej. Muzyka od wieków rozbrzmiewała w zabytkowej Katedrze Oliwskiej, umożliwiając melomanom obcowanie z muzyką wykonywaną na królewskim instrumencie, jakim niewątpliwie są organy, przybliżając im również historię tej świątyni, bogactwo jej architektury, rzeźby i malarstwa. Ideą organizacji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie, która przyświeca organizatorowi festiwalu, jest podtrzymywanie tej wielowiekowej gdańskiej tradycji organowej. Charakter Festiwalu (prezentacja muzyki organowej i symfonicznej w wirtuozowskich wykonaniach), wakacyjny okres organizacji koncertów oraz usytuowanie Katedry Oliwskiej zachęca mieszkańców Trójmiasta jak i turystów odwiedzających latem nadmotławskie miasto do licznego uczestnictwa w koncertach. Organizowane koncerty organowe mają zachęcić wielopokoleniowe rodziny do obcowania, również w okresie wakacyjnym, z kulturą wysoką. 22.08.2017 odbędzie się jeden z koncertów Festiwalu, podczas którego zagrają Roman Perucki na organach i Łukasz Długosz na flecie. W ramach tego wydarzenia zaplanowano dwie premiery światowe nigdzie niegranych jeszcze utworów na flet i organy.

organy 1male

Współorganizatorzy: Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra

MKiDNIMiT

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.