logotype
   
 
KUP BILET
 

 

Sponsor Strategiczny PFB

energa nowe

 

Główny Sponsor PFB
Mecenas Kultury

logo PGE Energia Ciepa SA pionCMYK 1

Repertuar

Rok Miesiąc Do miesiąca

60. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI ORGANOWEJ W OLIWIE


Wtorek, 08/08/2017, 20:00
Archikatedra w Oliwie
 

Bilety w cenie  12-45zł

 FESTIWALE, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie

Juan Paradell-Solé (Włochy) - organy

Program

Girolamo Frescobaldi (1583-1643)
Toccata II (primo libro)

Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Toccata C-dur BWV 564

Léon Boëlmann (1862-1897)
Toccata (ze Suity gotyckiej)

César Franck (1822-1890)
Choral III a-moll

Alessandro Poli (1932-2014)
Scherzo Pifferata

Bernat Julià (1922 - 2013)
Toccata (ze Suity gregoriańskiej)

Percy Eastman Fletcher (1879-1932)
Fountain reverie
Festival Toccata

08.08.17_Juna_ParadellCapp._Sistina_-_Kopia.JPG
Na zdjęciu: Juan Paradell-Solé

Juan Paradell-Solé to organista tytularny chóru Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie wykonuje również koncerty specjalne. Współtworzy oprawę muzyczną nabożeństw koncelebrowanych przez Papieża w Bazylice św. Piotra. Juan Paradell Solé jest również pierwszym organistą w Bazylice St. Maria Maggiore w Rzymie. Jest profesorem w klasie organów i chóru gregoriańskiego w konserwatorium “L. Refice” w Frosinone. Artysta jest honorowym prezesem stowarzyszenia "Settembre Organistico Fabrianese" oraz stowarzyszenia "Les Amis de l'Orgue Merklin d'Obernai". Urodzony w Igualada (Barcelona). Edukację muzyczną rozpoczął od lekcji u Alberta Foix. Grę na organach studiował pod kierunkiem prof. M. Torrenta w barcelońskim konserwatorium. W 1973 roku przeprowadził się do Rzymu, gdzie kształcił się u prof. V. Miserachs. Studia muzyczne kontynuował u Günthera Kaunzingera
w Niemczech. Uczestniczy w prestiżowych festiwalach organowych organizowanych w całej Europie, Rosji, Syrii i Południowej Ameryce. Nagrywa dla radia i telewizji (Radio Watykańskie, Bayerischer Rundfunk, Radio S. Paulo of Brazil, Catalunya Music). Wraz z chórem „Polifonisti Romani” nagrał dwie płyty CD z kompozycjami L. Perosi i V. Miserachs. Nagrywa dla prestiżowych firm fonograficznych: Pamina and ElleDiCi (w tym CD z “Sistine” Musical Pontifical Chapel Choir).

Gdańsk to miasto o bogatej tradycji organowej. Muzyka od wieków rozbrzmiewała w zabytkowej Katedrze Oliwskiej, umożliwiając melomanom obcowanie z muzyką wykonywaną na królewskim instrumencie, jakim niewątpliwie są organy, przybliżając im również historię tej świątyni, bogactwo jej architektury, rzeźby i malarstwa. Ideą organizacji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie, która przyświeca organizatorowi festiwalu, jest podtrzymywanie tej wielowiekowej gdańskiej tradycji organowej. Charakter Festiwalu (prezentacja muzyki organowej i symfonicznej w wirtuozowskich wykonaniach), wakacyjny okres organizacji koncertów oraz usytuowanie Katedry Oliwskiej zachęca mieszkańców Trójmiasta jak i turystów odwiedzających latem nadmotławskie miasto do licznego uczestnictwa w koncertach. Organizowane koncerty organowe mają zachęcić wielopokoleniowe rodziny do obcowania, również w okresie wakacyjnym, z kulturą wysoką. 22.08.2017 odbędzie się jeden z koncertów Festiwalu, podczas którego zagrają Roman Perucki na organach i Łukasz Długosz na flecie. W ramach tego wydarzenia zaplanowano dwie premiery światowe nigdzie niegranych jeszcze utworów na flet i organy.

organy 1male

Współorganizatorzy: Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra

MKiDNIMiT

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

 
 
 
 

Wróć