WERNISAŻ WYSTAWY "OPOWIEŚĆ WYDM POŁUDNIOWYCH. MALARSTWO NA TKANINACH" - OLENA ULIANOVA

Piątek, 08/09/2017, 17:30
Foyer górne

OPOWIEŚĆ WYDM POŁUDNIOWYCH. MALARSTWO NA TKANINACH - OLENA ULIANOVA - wernisaż

oooo
na zdjęciu Olena Ulianova

Olena Ulianova - jest członkiem Narodowego Związku artystów-plastyków Ukrainy. Została wyróżniona tytułem Artysty Roku 2014 w Chersoni, Ukraina.
Artystką jest znaną nie tylko w Ukrainie, a i w świecie. Jest członkiem kilku międzynarodowych organizacji artystycznych: TAFA textile art for people; SDA American surface design assosiation.
Reprodukcje jej prac i artykuły zostały wydane w kilku międzynarodowych czasopismach: Fiber Art. Now, Australia 2012; Altered Couture, USA 2014, 2015, 2017.
Olena brała udział w wystawie Ukraina/Polska Tkanina Współczesna 15 towarzyszącej Międzynarodowemu Triennale Tkaniny- Lódz 2016, a także brała udział w konferencji naukowej Eco Fan, na której zaprezentowała swoją technikę.
Z katalogu konferencji naukowej „Eksperyment” ,która odbyła się w Gdańskiej ASP w 2014, Nadiya Sobolewska o pracach Oleny:
„Współcześni twórcy ciągle poszukują nowych możliwości technicznych, farb, barwników i zestawień różnych materiałów w ciągu malarskich eksperymentów. Artystka z południa Ukrainy Olena Uljanowa od lat eksperymentuje z techniką „barwienie kontaktowe”. Polega ono na wstępnej obróbce chemicznej tkanin i bezpośrednim nakładaniu na tkaninę naturalnych materiałów barwiących, takich jak liście, korzenie, nasiona. W wyniku tego powstają nieoczekiwane efekty kolorystyczne i wzory, podobnie jak przy użyciu monotypii. Swoją wiedzę i umiejętności artystka wykorzystuje nie tylko w celu tworzenia tkanin dekoracyjnych, ale i wielkoformatowych obiektów unikatowych. Olena Uljanowa tworzy też w technice filcowania.”