logotype

Repertuar

Rok Miesiąc Do miesiąca

KONCERT SYLWESTROWY


Niedziela, 31/12/2017, 17:00
Sala Koncertowa
 

Bilety w cenie  150-210zł

 Koncerty nadzwyczajne

George Tchitchinadze – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna PFB
Agnieszka Oszczyk – prowadzenie
Konrad Mielnik – prowadzenie
Eduard Bablidze - opracowanie choreograficzne i realizacja

Soliści baletu:
Eduard Bablidze -
solista baletu: Narodowy Teatr Opery i Baletu w Gruzji, Teatr Wielki w Poznaniu, Państwowa Opera Bałtycka w Gdańsku
Ana Kipshidze -
solistka Polskiego Baletu Narodowego
Stella Walasik -
tancerka Polskiego Baletu Narodowego w Teatrze Wielkim Operze Narodowej, od 1.01.2018 solistka Teatru Wielkiego w Poznaniu
Maksim Woitiul -
pierwszy solista Polskiego Baletu Narodowego

 

Program:
W. Kilar Walc z filmu Trędowata
P. Czajkowski Adagio z II aktu baletu Jezioro Łabędzie
Ch. Gounod Muzyka baletowa z opery Faust
C. Saint-Saëns Umierający Łabędź
A. Chaczaturian Taniec z szablami z baletu Gajane
A. Chaczaturian Adagio z baletu Spartakus
***
L. Minkus Bolero z baletu Don Kichot
L. Minkus Pas de Deux z baletu Don Kichot
L. Delibes Preludium i Mazurek z baletu Coppélia
P. Czajkowski Pas de Deux z III Aktu baletu Jezioro Łabędzie
Z. Paliashvili Tańce gruzińskie z opery Daisi
J. Massenet Muzyka Baletowa z opery Le Cid (Castillane/Andaluse/Aubade/Madrilène/Navarraise)
W. Kilar Polonez z filmu Pan Tadeusz 

CGelaMegrelidze Tchitchinadze official photo
George Tchitchinadze, fot. Gela Megrelidze

GEORGE TCHITCHINADZE - jest jednym z najbardziej lubianych artystów Gruzji, który błyskawicznie zdobył uznanie publiczności i krytyków ze względu na imponujące muzyczne umiejętności, smak i wyobraźnię, charyzmę, a jednocześnie ciepło i wrażliwość w kontaktach z publicznością i z muzykami. Maestro rozpoczął swoją karierę jako dyrygent operowy w 1998 roku, prowadząc Koncert Galowy w czasie Międzynarodowego Festiwalu Operowego w Tbilisi. Obecnie prowadzi klasę dyrygentury i stoi na czele Wydziału Operowego w Państwowym Konserwatorium w Tbilisi. George Tchitchinadze współpracował z kilkoma polskimi orkiestrami, takimi jak Sinfonia Iuventus, Sinfonia Varsovia czy Orkiestra Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. W ostatnim czasie poprowadził świąteczno-noworoczne koncerty Gruzińską Orkiestra Kameralną w niemieckim Ingolstadt i z Orkiestrą Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, z którą często koncertuje. Odbył wiele tras koncertowych, m.in. po Izraelu z Państwową Operą i Baletem Tbilisi, występując w Jerozolimie, Quiriat Haim, Herzelii i Rishon LeZion. Maestro Tchitchinadze prowadził takie orkiestry, jak Litewska Narodowa Orkiestra Symfoniczna, Litewska Narodowa Orkiestra Kameralna, Państwowa Orkiestra Symfoniczna Azerbejdżanu czy Syryjska Narodowa Orkiestra Symfoniczna. George Tchitchinadze prowadził też orkiestrę Państwowej Opery i Baletu w Tbilisi, dyrygując między innymi „Aidą” Verdiego, „Pajacami” Leoncavalla czy „Don Giovannim” Mozarta. Współpracował także z Orkiestrą Kameralną św. Krzysztofa w ramach wileńskiego festiwalu “Alternatywy”. Pełnił też funkcję Dyrektora Muzycznego Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Saga (Japonia), podczas którego poprowadził sławną Orkiestrę Muzeum Ermitażu z Sankt Petersburga. George Tchitchinadze prowadził także Duńską Radiową Orkiestrę Symfoniczną i Holenderską Orkiestrę Symfoniczną w Enschede. Maestro Tchitchinadze współpracował z Sinfonią Varsovią w Warszawie, Bilbao, Mińsku i Japonii – wraz z nią debiutował na festiwalu La Roque d' Antheron w sierpniu 2010 roku.


La Tribune de Genève August 2010 napisała: “Po przerwie Sinfonia Varsovia będąca w doskonałej formie, z jednolitym dźwiękiem i doskonałym wyczuciem balansu muzycznego, fascynowała w trakcie wykonania pełnej majestatu, przekonującej interpretacji V Symfonii Beethovena. Inspirujący gruziński dyrygent George Tchitchinadze, od pierwszej do ostatniej nuty precyzyjny, sprawny, o wielkim wyczuciu muzycznym, odniósł całkowity sukces. Długie owacje przyniosły skutek w postaci powtórzenia na bis finałowej części, co stało się wspaniałym zakończeniem tego niezapomnianego wieczoru”.


“Niezapomniany koncert, w czasie którego Tchitchinadze, za pomocą precyzyjnych gestów, wydobył z muzyków niezwykłą wrażliwość i zjednoczył publiczność”.
Krzysztof Komarnicki - Magazyn Chopin – 23/02/2010

 

Eduard Bablidze foto2

EDUARD BABLIDZE - artysta baletu, pedagog, choreograf, juror, impresario. Urodził się w Gruzji w 1978r. Pierwszy solista baletu, Narodowego Teatru Opery i Baletu w Tbilisi, w latach 1995–2001 i 2002–2005; Solista baletu, w Teatrze Wielkim w Poznaniu 2001–2002; Solista baletu, w Państwowej Operze Bałtyckiej w Gdańsku 2005–2008; W latach 2008–2016 występował na scenie Teatru Wielkiego–Opery Narodowej w Warszawie, w Polskim Balecie Narodowym. Absolwent: Państwowej Szkoły Baletowej im. Wachtanga Czabukianiego w Tbilisi 1995; Wydziału Prawa na Uniwersytecie Stosunków Międzynarodowych w Tbilisi 2007; Podyplomowych Studiów Menadżerskich na Uniwersytecie Warszawskim 2012; Pedagogiki Baletowej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina 2015; ICAN Institute, Strategic Leadership Academy 2017. Od 2016 roku jest nauczycielem tańca klasycznego w Niepublicznej Szkole Sztuki Tańca w Białymstoku i w Sokołowskim Ośrodku Kultury. Od 2016 roku współpracuje z Operą Krakowską jako baletmistrz i choreograf. W latach 2015–2017, kierownik międzynarodowego projektu – Bridging Traditions of Ballet Arts, Teatru Wielkiego–Opery Narodowej w Warszawie.

 

E.Bablidze

 

SPONSOR KONCERTÓW SYLWESTROWYCH

 logoPGEEnergiaCiepaSApoziomRGB 1

 

 
 
 
 

Wróć